شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119463 | |

رییس‌جمهوری سابق برزیل در برابر حکم دادگاه عالی برای تسلیم کردن خود به پلیس در روز جمعه و آغاز دوره حبس 12 ساله به خاطر دریافت رشوه، مقاومت کرد.

گروه جهان|

رییس‌جمهوری سابق برزیل در برابر حکم دادگاه عالی برای تسلیم کردن خود به پلیس در روز جمعه و آغاز دوره حبس 12 ساله به خاطر دریافت رشوه، مقاومت کرد.

به گزارش رویترز، لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا رییس‌جمهوری سابق برزیل همچنان در داخل مقر یکی از اتحادیه‌های کارگران صنایع فولاد در کلان‌شهر سائوپائولو پناه گرفته و توسط صدها نفر از طرفداران مشتاقش احاطه شده است؛ اقدامی که باعث به وجود آمدن بن‌بستی شده که احتمال می‌رود تا چند روز آینده ادامه داشته باشد. دو منبع آگاه گفتند مذاکرات میان معاونین لولا و پلیس فدرال برای برنامه‌ریزی تصمیم وی تا عصر روز جمعه ادامه داشت. یکی از آنها افزود: لولا تا پیش از روز شنبه بازداشت نمی‌شود. تیم حقوقی لولا داسیلوا پس از شکست در دادگاه تجدید نظر اواخر روز جمعه در دادخواستی از دادگاه عالی برزیل خواستند تا حکم بازداشت را لغو کند. این وکلا تاکید دارند که آنها از ارائه درخواست‌های تجدیدنظر خسته نشده‌اند و این پرونده را تلاشی برای حذف کردن داسیلوا از رقابت‌های انتخاباتی می‌دانند. سرجیئو مورو، قاضی فدرال برزیل که به پرونده‌های مختلف اختلاس‌های بزرگ برزیل رسیدگی و حکم حبس لولا را صادر کرده است، گفت: «لولا داسیلوا نباید به صورت دست بسته به زندان برده شود و در کوریتیبا، جایی که در دادگاه حاضر شد یک سلول اختصاصی به وی داده خواهد شد.» در همین حال، قاضی ارشد سابق برزیلی نخستین عضو سیاه پوست دادگاه عالی این کشور اعلام کرد که نامزدی برای ریاست‌جمهوری برزیل را در نظر دارد این مساله از سوی حزب سوسیالیست در دست بررسی است. یوآخیم باربوسا ۶۳ ساله تاکنون هرگز برای ریاست‌جمهوری کاندیدا نشده، اما به‌سبب نظارت بر محاکمه‌های سال ۲۰۱۲ در یک پرونده فساد سیاسی مربوط به مقام‌های دولت داسیلوا، چهره‌یی محبوب محسوب می‌شود. باربوسا گفت: «مذاکراتی که با حزب سوسیالیست داشتم تفاهمی را ایجاد کرده و به موجب آن زمان بیشتری دارم تا بر تصمیم نهایی برای کاندیداتوری فکر کنم.» مقام‌های حزب سوسیالیست گفته‌اند نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند باربوسا می‌تواند بسیاری از آرای برزیلی‌هایی که در پی رسوایی‌های فساد داسیلوا به حزب کارگران پشت کرده‌اند، به خود جذب کند. انتخابات ریاست‌جمهوری آتی ماه اکتبر آینده برگزار می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران