شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه در مصاحبه اختصاصی با شبکه ان‌بی‌سی ضمن ابراز اطمینان از پیروزی در انتخابات ۱۸ مارس گفته قصد دارد که پس از پایان دوره جدید ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۴ میلادی از سیاست کناره‌گیری کند.

گروه جهان|

ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه در مصاحبه اختصاصی با شبکه ان‌بی‌سی ضمن ابراز اطمینان از پیروزی در انتخابات ۱۸ مارس گفته قصد دارد که پس از پایان دوره جدید ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۴ میلادی از سیاست کناره‌گیری کند.

به گزارش یورونیوز، پوتین از سال ۲۰۰۰ یا به عنوان رییس‌جمهور یا در مقام نخست‌وزیر عملا رهبری روسیه را در دست دارد. ولادیمیر پوتین نخستین‌بار سال ۲۰۰۰ به عنوان رییس‌جمهوری روسیه و به دنبال استعفای بوریس یلتسین رییس‌جمهور اسبق این کشور مشغول به کار شد. در سال‌های گذشته وی چهار دوره و به علت قانون «محدودیت دو دوره ریاست‌جمهوری متوالی» سمت نخست‌وزیری روسیه را برعهده داشته و رییس کابینه دیمیتری مدودف نخست‌وزیر خود بوده است.

قانونگذاران روس در ۲۰۱۲ دوره ریاست‌جمهوری را از 4 به 6سال افزایش دادند. این بدان معنی است که اگر آقای پوتین در انتخابات پیش‌رو پیروز شود تا سال ۲۰۲۴ یعنی تا ۷۲سالگی در قدرت باقی می‌ماند. پوتین در این مصاحبه همچنین گفت کرملین به هیچ‌وجه در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده امریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی دخالتی نداشته است.

وی ادعاهای سرویس اطلاعاتی ایالات متحده را مبنی بر دخالت روسیه در انتخاب شدن دونالد ترامپ رییس‌جمهوری ایالات متحده را رد کرده و آن را نادرست خوانده است. رابرت مولر بازرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا ماه گذشته ۱۳ تبعه و ۳ شرکت روس را به دخالت در انتخابات امریکا در راستای حمایت از دونالد ترامپ و همین‌ طور بی‌اعتبار کردن هیلاری کلینتون دیگر نامزد این انتخابات متهم کرد. پوتین در این باره نیز گفته است: «شاید آنها روس نباشند. شاید اوکراینی، تاتار و یهودیانی باشند که تابعیت روسیه را دارند. این مساله باید بررسی شود. شاید آنها دوتابعیتی باشند. شاید گرین‌کارت امریکا را هم داشته باشند. شاید امریکایی‌ها برای این کار به آنان دستمزد پرداخته باشند. شما از کجا می‌دانید؟ من چیزی نمی‌دانم. » پوتین در پاسخ به این پرسش که آیا نگران است که شهروندان روسیه به دموکراسی ایالات متحده حمله کرده باشند، گفت که او تاکنون مدرکی مبنی بر اینکه دخالتی خلاف قوانین روسیه صورت گرفته باشد، ندیده است و «اگر امریکا مدرکی به روسیه بدهد»، احتمالا آن را بررسی خواهد کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران