شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118567 | |

کره‌جنوبی دیروز یک‌شنبه فاش کرد علاوه بر نامه رهبر کره‌شمالی به رییس‌جمهوری امریکا پیام شفاهی و محرمانه نیز از سوی کیم جونگ اون به دونالد ترامپ منتقل کرده؛ پیامی که رییس‌جمهور امریکا آن را مثبت توصیف کرده است.

گروه جهان|

کره‌جنوبی دیروز یک‌شنبه فاش کرد علاوه بر نامه رهبر کره‌شمالی به رییس‌جمهوری امریکا پیام شفاهی و محرمانه نیز از سوی کیم جونگ اون به دونالد ترامپ منتقل کرده؛ پیامی که رییس‌جمهور امریکا آن را مثبت توصیف کرده است.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره‌جنوبی، این پیام را چونگ یویی یونگ مشاور ارشد امنیت ملی این کشور در دیدار با ترامپ به وی ابلاغ کرد. این پیام به صورت شفاهی بود و مقام امنیت ملی کره‌جنوبی در ارتباط با آن گفته که رهبر کره‌شمالی شخصا خواستار آن شده است، این پیام ویژه و محرمانه به اطلاع رییس‌جمهوری امریکا برسد. او در مصاحبه با خبرنگاران افزود: ترامپ پس از شنیدن این پیام بسیار مهم آن را مثبت توصیف کرد. خبرنگاران درباره اینکه محتوای این پیام درباره خلع سلاح هسته‌یی کره‌شمالی بوده، پرسیدند و مقام کره‌جنوبی گفت: این پیام بسیار جامع بود و مسائل و موضوعات مختلفی را شامل می‌شد. او روند مذاکرات هیات کره‌جنوبی در کره‌شمالی را برای رییس‌جمهور امریکا تشریح کرده و درباره مسائل مختلف از جمله دیدارهای طرفین با وی گفت‌وگو کرده است. نهاد ریاست‌جمهوری کره‌جنوبی و دولت این کشور درباره این پیام اظهارنظر خاصی نکرده و حاضر به افشای آن نشده‌اند، اما اعلام کردند بین رهبران کره‌شمالی و امریکا تبادلات بیشتری در جریان است. در همین حال هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه پیشین امریکا و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 این کشور در جریان حضور در مراسم رونمایی از کتابش تحت عنوان «چه اتفاقی افتاد» در هلند درباره مذاکرات میان دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا و کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی هشدار داد و گفت: دولت کنونی ایالات متحده خطر مربوط به مذاکرات خلع سلاح اتمی با کره‌شمالی را نمی‌داند و دیپلمات‌های کارآزموده برای حضور در این مذاکرات را در اختیار ندارد. کلینتون افزود: «اگر می‌خواهید با کیم جونگ اون درباره تسلیحات اتمی‌اش گفت‌وگو کنید، باید دیپلمات‌های کارآزموده داشته باشید. این افراد با چنین مساله‌یی آشنا هستند و می‌دانند که کره‌شمالی‌ها چه افرادی هستند و زبان آنها را می‌فهمند. شما نمی‌توانید دیپلماسی را بدون دیپلمات‌های کاربلد پیش ببرید. خطر دیپلماتیک در این مذاکرات وجود دارد. » این در حالی است که جزئیات مذاکرات میان رییس‌جمهوری امریکا با رهبر کره‌شمالی هنوز مشخص نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران