شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118408 | |

اپوزیسیون ونزوئلا به‌ دنبال یک اعتراض سراسری در اواخر ماه جاری میلادی علیه انتخابات «متقلبانه» ریاست‌جمهوری است که به گفته آنها به نفع رییس‌جمهوری کنونی این کشور است.

گروه جهان|

اپوزیسیون ونزوئلا به‌ دنبال یک اعتراض سراسری در اواخر ماه جاری میلادی علیه انتخابات «متقلبانه» ریاست‌جمهوری است که به گفته آنها به نفع رییس‌جمهوری کنونی این کشور است. به گزارش رویترز، این نخستین اقدام اپوزیسیون علیه نیکلاس مادورو، رییس‌جمهوری ونزوئلا از موج تظاهرات خیابانی سال گذشته میلادی محسوب می‌شود. گروه حمایتی تازه تشکیل شده‌یی موسوم به «جبهه گسترده برای ونزوئلایی آزاد» که شامل احزاب اپوزیسیون و دانشجویان، فعالان اتحادیه‌ها و استادان دانشگاه‌ها می‌شود در گردهمایی پنج‌شنبه خود برگزاری تظاهرات سراسری در تاریخ 17مارس سال جاری میلادی را خواستار شده است. احزاب اصلی اپوزیسیون این کشور امریکای لاتین که انتخابات بیستم ماه مه سال جاری میلادی را بایکوت کرده‌اند، سال گذشته میلادی و پس از 4ماه تظاهرات و درگیری‌های خیابانی با نیروهای امنیتی که بیش از 120کشته بر جای گذاشت و نتوانست به استعفای نیکلاس مادورو بینجامد، دست از راهپیمایی‌ها و اعتراض‌های سراسری برداشت. ویکتور مارکز، رییس انجمن استادان دانشگاه‌ها که یکی از گروه‌ها در این گروه معترض تازه تاسیس است، گفت:«ما علیه انتخابات متقلبانه ریاست‌جمهوری خواستار تظاهرات 17مارس شده‌ایم. انتخابات 20ماه مه سال جاری میلادی تلاشی در جلوگیری از تغییر رییس‌جمهوری و مدل سیاسی اجتماعی حاکم است که تنها باعث بدبختی کشور شده است. بسیاری از احزاب اپوزیسیون ونزوئلا انتخابات را بایکوت کرده و این مساله باعث می‌شود تا انتخابات «عادلانه» برگزار نشود. آنها اعلام کرده‌اند که لئوپولدو لوپز و انریکه کاپریلس دو نفر از رهبران برجسته اپوزیسیون از داشتن مشاغل دولتی منع و شماری از دیگر احزاب هم غیرقانونی شناخته شده‌اند و دفتر انتخاباتی ونزوئلا به صورت دایمی به نفع حزب حاکم سوسیالیست عمل می‌کند. بسیاری از ونزوئلایی‌ها کمیسیون انتخابات را «دست نشانده نیکلاس مادورو» تلقی می‌کنند.

کمیسیون ملی انتخابات ونزوئلا چندی پیش برنامه انتخابات سراسری در این کشور را به تاریخ بیستم ماه مه موکول کرد. این انتخابات پیش‌تر قرار بود در تاریخ ۲۲ آوریل برگزار شود اما پس از توافق میان دولت مادورو و برخی احزاب اپوزیسیون به تعویق افتاد. ائتلاف اصلی مخالفان دولت ونزوئلا در همان زمان اعلام کرد که این انتخابات را تحریم می‌کند و آن را «نمایش مضحک برای مشروعیت‌بخشی به دیکتاتوری» می‌داند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران