شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118177 | |

لندن اعلام کرده است پس از خروج از اتحادیه اروپا دیگر اجازه نمی‌دهد نظام‌های مالی و بانکی آن براساس قواعد اروپایی کار کند. به گزارش تسنیم، ترزا می‌ نخست‌وزیر بریتانیا،

گروه جهان| منوچهر فخرزاد|

لندن اعلام کرده است پس از خروج از اتحادیه اروپا دیگر اجازه نمی‌دهد نظام‌های مالی و بانکی آن براساس قواعد اروپایی کار کند. به گزارش تسنیم، ترزا می‌ نخست‌وزیر بریتانیا، می‌خواهد از فعالیت نظام مالی کشورش براساس قوانین و قواعد بروکسل پس از برگزیت جلوگیری کند. ترزا می ‌در مصاحبه‌یی با بی‌بی‌سی گفته: «بریتانیا نباید پس از خروج در نقش یک اجرا‌کننده بی‌تفاوت قواعد اروپایی عمل کند. گذشته از آن صنعت مالی ما بسیار مهم است. بنابراین این‌طور نمی‌تواند باشد که اتحادیه اروپا برای کنترل بخش‌های مهم نظام مالی بریتانیا تصمیم‌گیرنده باشد.» اخیرا رسانه‌های غربی از بالا گرفتن اختلافات بروکسل و لندن در مذاکرات برگزیت خبر داده‌اند.

میشل بارنیه مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا درباره برگزیت، اخیرا طرح پیش‌نویسی را برای برگزیت ارائه داده و بر لزوم افزایش سرعت در مذاکرات در این باره تاکید کرده است. اواخر ماه مارس ۲۰۱۹ میلادی بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج می‌شود. به اعتقاد بارنیه مذاکرات در این باره باید در پاییز نهایی شود. ترزا می‌ نخست‌وزیر بریتانیا، همچنین نخستین پیش‌نویس قرارداد برگزیت که از طرف میشل بارنیه ارائه شده را رد کرده است. ترزا می ‌تاکید کرده این طرح پیشنهادی کمیسیون اروپایی اگر اجرایی شود اقتصاد آزاد بریتانیا را تضعیف کرده و یکپارچگی قانون اساسی کشورش را به خطر می‌اندازد. لندن خواهان توافقی با اتحادیه اروپاست که براساس آن بریتانیا کنترل قوانین، مرزها و امور مالی خود را شخصا در دست داشته باشد. ترزا می‌ نخست‌وزیر بریتانیا، پیش‌تر در مصاحبه با روزنامه آلمانی دی‌ولت هم بر این مساله تاکید کرده بود که همه‌پرسی دیگری درباره برگزیت در کشورش وجود نخواهد داشت. وی همچنین در سخنرانی اخیر خود درباره برگزیت گفته کشورش می‌خواهد بازار داخلی اروپا و اتحادیه گمرکی را ترک کند. در همین حال شبکه سی‌ان‌ان گزارش داده که برگزیت باعث شده برخی ساکنان انگلیس به فرانسه نقل‌مکان کنند. گفته شده، بسیاری از افراد و شرکت‌های انگلیسی به‌دلیل ابهام در آینده این کشور در پسابرگزیت به فرانسه نقل‌مکان می‌کنند.  برگیت شینز یکی از استادان دانشگاه‌های انگلیس که به فرانسه مهاجرت کرده، در این باره گفته است: «فکر نمی‌کنم این کار (برگزیت) نتیجه خوبی داشته باشد، به‌ویژه برای دانشگاه‌ها.» شاون ویلسون برنامه‌نویس کامپیوتر نیز که به فرانسه مهاجرت کرده، گفته: «همه با من درباره مشکلات‌شان با انگلیس صحبت می‌کنند. آنها می‌گویند کاش ما هم نقل‌مکان کرده بودیم. آنها می‌گویند ما چرا این کار را نکردیم. برگزیت مزخرف است.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران