شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118176 | |

رییس‌جمهوری امریکا با انتشار توییتی بار دیگر بر قصد خود مبنی بر افزودن تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم تاکید و طرف‌های تجاری امریکا را سودجو خواند.

گروه جهان|

رییس‌جمهوری امریکا با انتشار توییتی بار دیگر بر قصد خود مبنی بر افزودن تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم تاکید و طرف‌های تجاری امریکا را سودجو خواند. ساعاتی پس از این اظهارات بازارهای سهام آسیایی به ‌دلیل نگرانی از وقوع جنگ تجاری ناآرام شدند.

به گزارش رویترز، دونالد ترامپ در توییتر خود نوشت: «ما در بخش بازنده اغلب توافق‌های تجاری قرار گرفته‌ایم. دوستان و دشمنان ما سال‌هاست که از امریکا پیشی گرفته‌اند. صنایع فولاد و آلومینیوم ما مرده است. متاسفم! زمان تغییر است، باید امریکا را بار دیگر به عظمت رساند.» دونالد ترامپ هفته گذشته اعلام کرد که تعرفه 25درصدی بر واردات فولاد و تعرفه‌یی 10درصدی بر واردات آلومینیوم وضع خواهد کرد. پس از واکنش‌های تند چین و هنگ‌کنگ، اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد اگر ترامپ تصمیم خود را عملی کند، تعرفه‌های مشابهی را بر کالاهای وارداتی از امریکا وضع خواهد کرد. ترامپ قراردادهای تجاری که دولت‌های پیشین ایالات متحده بسته‎اند را بسیار احمقانه توصیف کرده و گفته کشورهای دیگر به اینکه رهبران امریکا چه احمق بوده‌اند، می‌خندند. تصمیم ترامپ برای اعمال تعرفه بر واردات آهن و فولاد با واکنش‌های بین‌المللی به‌خصوص از سوی اتحادیه اروپا مواجه شد. ژان کلود یونکر رییس کمیسیون اتحادیه اروپا در روزهای اخیر در این باره گفته بود: «اتحادیه اروپا باید منسجم در برابر این طرح بایستد، چرا که نمی‌توانیم گوشه‌یی بنشینیم و نظاره‌گر به حاشیه راندن صنعت در اروپا باشیم؛ اینکه ده‌ها هزار فرصت شغلی در اروپا از دست برود. اروپا نیازمند دفاع از خود است و ما از خود دفاع خواهیم کرد.» در پی واکنش‌های تند اروپا، ترامپ بار دیگر تهدید کرد اگر بروکسل در مقابل تصمیم وی درباره وضع تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم دست به اقدامات تلافی‌جویانه بزند، بر خودروهای ساخت اروپا مالیات وضع خواهد کرد. ترامپ با رد هشدارها درباره وقوع جنگ تجاری اعلام کرده که جنگ تجاری خوب و پیروز شدن در آن آسان است. این در حالی است که چین اخطار داده به‌دنبال جنگ تجاری با امریکا نیست اما در صورتی که اقتصادش لطمه ببیند، بیکار نخواهد نشست. ژانگ یسوی سخنگوی کنگره ملی خلق چین گفته طبیعی است که با توجه به حجم ۵۸۰ میلیارد دلاری سال گذشته مبادلات تجاری میان امریکا و چین اصطکاک‌هایی وجود خواهد داشت اما چین تدابیر لازم را در صورت آسیب دیدن منافعش اتخاذ خواهد کرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران