شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118097 | |

عربستان هفت شرط را برای نخست‌وزیر لبنان جهت ازسرگیری روابط همانند گذشته تعیین کرده است.

گروه جهان

عربستان هفت شرط را برای نخست‌وزیر لبنان جهت ازسرگیری روابط همانند گذشته تعیین کرده است. به گزارش ایسنا به نقل از الدیار، عربستان فعالیت‌های خود را به دو بخش مختلف تقسیم کرده؛ بخش اول بهبود دوباره روابط با لبنان به شکل کلی و دوم بهبود مجدد روابط با سعد حریری نخست‌وزیر لبنان. طبق نوشته روزنامه الدیار شروط عربستان شامل موارد زیر است:

۱- عدم ائتلاف یا همکاری با حزب‌الله لبنان در انتخابات پارلمانی، حریری پیش از دعوتش به ریاض این شرط را اجرا کرده بود و همین امر دلیل مهمی برای دعوت از او برای سفر به ریاض بود. ۲- کاهش افق همکاری‌ها یا ائتلاف انتخاباتی با جریان ملی آزاد (وابسته به میشل عون رییس‌جمهوری لبنان که جزو جریان هشت مارس است) و محدود کردن آن به دو یا سه حوزه انتخاباتی. روشن است که دوطرف پیش‌تر به‌صورت اولیه با ائتلاف در کل لبنان موافقت کرده بودند. ۳- بهبود روابط با گروه‌های ۱۴ مارس و اتحاد این گروه‌ها. اطلاعات در این زمینه حاکی از آن است که عربستان توجه ویژه‌یی به بهبود روابط میان حریری و سمیر جعجع رییس حزب «القوات اللبنانیه» دارد اما همزمان نمی‌خواهد که گروه

۱۴ مارس تحت رهبری جعجع باشد و ترجیح می‌دهد که این گروه همچنان تحت رهبری حریری باقی بماند. ۴- عربستان با اشاره به اینکه نخست‌وزیر به‌دلیل مسوولیت و جایگاه سیاسی که برخوردار است، نمی‌تواند موضعگیری‌های افراطی مانند جعجع یا سامی الجمیل در پیش بگیرد، از حریری می‌خواهد مانند سایر طرف‌ها یا هم‌پیمانان عربستان در لبنان با قدرت و با موضعگیری‌های شدیدی با حزب‌الله مقابله کند. ۵- مقابله با اقدامات محور مقاومت در لبنان و آنچه «تلاش برای برهم زدن ثبات» در این کشور و «نفوذ ایران در لبنان» خوانده می‌شود. ۶- حفظ روابط مثبت با میشل عون البته با تفکیک قائل شدن به این رابطه با روابط با جریان ملی آزاد به نحوی که این ارتباط در چارچوب‌های تعیین شده بوده و از موضعگیری‌های سیاسی و استراتژی‌های مدنظر عربستان فراتر نرود. ۷- تعامل با معیارهای انتخاباتی براساس اصل عدم کنترل حزب‌الله بر اکثریت پارلمانی در مجلس آتی.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران