شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118096 | |

رییس‌جمهوری امریکا پس از اعلام وضع عوارض گمرکی بر واردات فولاد و آلومینیوم، اروپا را به افزایش تعرفه واردات خودروهای اروپایی تهدید کرده است.

گروه جهان

رییس‌جمهوری امریکا پس از اعلام وضع عوارض گمرکی بر واردات فولاد و آلومینیوم، اروپا را به افزایش تعرفه واردات خودروهای اروپایی تهدید کرده است. ترامپ از لزوم برقراری توازن تجاری و منتقدان از جنگ تجاری سخن می‌گویند. به گزارش دویچه‌وله، دونالد ترامپ در واکنش به تهدید اروپایی‌ها اعلام کرده: «اگر اتحادیه اروپا قصد دارد تعرفه‌های گمرکی بالا و موانع فراوان بر سر راه شرکت‌های امریکایی‌ای را که در آنجا دادوستد می‌کنند افزایش دهد، ما هم بر واردات خودروهای آنها که بازار ایالات‌متحده را پر کرده‌اند، عوارض می‌بندیم. آنها فروش خودروهای ما (و بسیاری محصولات دیگر ما) را در آنجا ناممکن کرده‌اند؛ تجارتی به‌شدت نامتوازن.» رییس‌جمهوری ایالات‌متحده در حالی اتحادیه اروپا را به وضع عوارض تازه تهدید می‌کند که تصمیم اخیر او مبنی بر وضع عوارض بر فولاد و آلومینیوم در خود امریکا هم انتقادبرانگیز بوده است. ترامپ هفته گذشته در جمع نمایندگان این صنایع در کاخ سفید گفت کشورش برای حمایت از تولید داخلی، تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم را به ترتیب ۲۵ و ۱۰درصد بالا خواهد برد.

کارشناسان می‌گویند بالا بردن عوارض واردات فولاد و آلومینیوم به اقتصاد خود امریکا هم ضربه خواهد زد. این تصمیم از جمله بهای قوطی‌های نوشیدنی و کنسرو را بالا خواهد برد و درنهایت به زیان مصرف‌کننده است. همچنین در ایالات‌متحده 5.6میلیون نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در صنایع وابسته به فولاد و آلومینیوم مشغول به کار هستند؛ در حالی که شمار افرادی که در تولید فولاد و آلومینیوم دست دارند از چند صد هزار نفر فراتر نمی‌رود. اتحادیه اروپا در پاسخ به افزایش عوارض واردات فولاد و آلومینیوم در امریکا، افزایش تعرفه واردات موتورسیکلت‌های محبوب هارلی دیویدسون و ویسکی بوربن از امریکا را مطرح کرد. تهدید تازه ترامپ واکنشی به همین موضع‌گیری است. افزایش تعرفه‌ واردات فولاد و آلومینیوم تنها به ضرر تولیدکننده‌های اروپایی نیست. به همین خاطر کشورهای دیگری از جمله کانادا و برزیل هم اعلام کرده‌اند که به اقدامات متقابل دست خواهند زد. همزمان چین نسبت به پیامدهای جدی برای نظم تجاری جهانی هشدار داده و روسیه از تصمیم امریکا ابراز نگرانی کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران