شماره امروز: ۵۴۷

چشم‌انداز روشن سیاست‌گذاری‌های مشترک اقتصادی

| کدخبر: 116878 | |

برای سرمایه‌گذاران جهانی، اروپا هر اندازه که متحدتر عمل کند، جذاب‌تر خواهد بود و تحولات اخیر در منطقه از این مساله حکایت دارند که این قاره به سمت تبدیل شدن به یکی از مقاصد اصلی سرمایه‌‌گذاری‌های بین‌المللی پیش می‌رود؛ تحولاتی که می‌توان گفت با ریاست‌جمهوری امانوئل ماکرون در فرانسه آغاز شد

  گروه جهان| طلا تسلیمی|

برای سرمایه‌گذاران جهانی، اروپا هر اندازه که متحدتر عمل کند، جذاب‌تر خواهد بود و تحولات اخیر در منطقه از این مساله حکایت دارند که این قاره به سمت تبدیل شدن به یکی از مقاصد اصلی سرمایه‌‌گذاری‌های بین‌المللی پیش می‌رود؛ تحولاتی که می‌توان گفت با ریاست‌جمهوری امانوئل ماکرون در فرانسه آغاز شد، با محو شدن نگرانی‌ها درباره شرایط سیاسی اسپانیا ادامه یافت و پیروزی مجدد آنگلا مرکل در آلمان آنها را تا اندازه‌یی تثبیت کرد. این در حالی است که به نظر می‌رسد انتخابات ایتالیا نیز آبستن تحولاتی مثبت در بازارهای این کشور خواهد بود.

به گزارش بلومبرگ، پیروزی ماکرون در انتخابات ریاست‌جمهوری بهار گذشته در فرانسه، احتمال سیاست‌گذاری اقتصادی یکپارچه در اروپا را بیشتر کرد. او از آن زمان بارها تمایل خود را به حرکت به سوی تدابیر سیاست‌گذاری پولی اروپایی ابراز داشته که درنهایت امکان متحد کردن همه کشورهای منطقه تحت یک وزیر دارایی مشترک را فراهم می‌آورند. اتفاقات هفته‌های اخیر نیز منطقه را به همین سمت و سو سوق داده‌اند. تحولات در ایتالیا و اسپانیا که سومین و چهارمین اقتصاد بزرگ منطقه یورو محسوب می‌شوند، نشان دادند که احتمال متمایل بودن دولت‌های بیشتری در اروپا به سیاست‌های مشترک اقتصادی وجود دارد. شواهد همچنین از احتمال قوی روی کار آمدن ائتلافی حامی اروپا در آلمان حکایت دارند.

برای سرمایه‌گذاران جهانی تبدیل اروپا به منطقه‌یی متحدتر و یکپارچه‌تر، مهم‌ترین تحول 5 سال آینده محسوب می‌شود. با تسریع رشد اقتصادی منطقه در میانه تضعیف نیروهای جدایی‌طلب، انتظار می‌رود ارزش یورو و شاخص‌های سهام منطقه افزایش یابند. در زمینه شرکت‌های چندملیتی نیز همکاری‌ کشورهای اروپایی در زمینه سیاست‌گذاری بازار را برای مصرف‌کنندگان بزرگ‌تر و قابل اتکاتر می‌سازد.

رقابت‌پذیری اروپا در چند روز گذشته درنتیجه توافق حاصله میان آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و رهبر حزب اتحاد دموکرات مسیحی با حزب سوسیال دموکرات این کشور برای تشکیل دولت ائتلافی، افزایش یافت. طبق این توافق، سوسیال دموکرات‌ها که به داشتن دیدگاه‌های حمایتی از اروپا مشهور هستند مسوول معرفی وزرای خارجه و دارایی خواهند بود. اولاف شولتز شهردار هامبورگ قرار است وزارت دارایی را اداره کند که دومین سمت مهم در دولت آلمان محسوب می‌شود. وزارت دارایی همچنین زنجیر کلیدی در ارتباط آلمان با دیگر کشورهای اروپایی است. شولتز اعلام کرده برخلاف گذشته، آلمان دیگر جزئیات سیاست‌گذاری‌های اقتصادی را به همسایگانش دیکته نمی‌کند و از این رو، انتصاب او می‌تواند فضای مناسب‌تری را برای گفت‌وگو در منطقه فراهم آورد.  در ایتالیا، لوئیجی دی‌مایو رهبر حزب جنبش پنج ستاره که مخالف منطقه یورو است، در نظرسنجی‌های پیش از انتخابات 4 مارس پیش‌رو به نظر می‌رسد او برنامه‌هایی را برای همه‌پرسی درباره خروج از منطقه یورو به‌عنوان «آخرین راه‌حل» ایتالیا مطرح کرده است. دی‌مایو 31 ژانویه در گفت‌وگو با تلویزیون بلومبرگ در لندن از تمایل به جذب سرمایه‌گذاران خارجی از طریق تسهیل شرایط بازپس‌گیری دارایی‌های بانک‌های ایتالیایی از بدهکاران مشکل‌دار سخن گفته است؛ اقدامی که مورد استقبال شرکت‌های خصوصی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار خواهد گرفت. دی‌مایو همچنین به این احتمال اشاره کرده است که هیچ یک از احزاب فعال در ایتالیا در انتخابات ماه آتی این کشور اکثریت آرا را به‌ دست نخواهند آورد. وی گفته در آن صورت برای جلوگیری از سردرگمی پارلمان و نیاز به برگزاری انتخابات مجدد، با پیوستن به یک دولت ائتلافی هیچ مشکلی ندارد. همه این اقدامات از این مساله حکایت دارند که ایتالیا در قیاس با چند سال گذشته، برای همکاری با باقی اروپا آماده‌تر خواهد بود.

چشم‌انداز اقتصاد اسپانیا با رشدی بیشتر از 3درصد در سال 2016 و بار دیگر در 2017 که بیشترین رشد در میان 4 اقتصاد بزرگ منطقه یورو بوده، مثبت است. در زمینه سیاسی، خطر جدایی منطقه کاتالونیا از بین رفته است و بدین‌ترتیب موضوعی که ذهن دولت ماریانو راخوی را درگیر خود کرده بود و اسپانیا را از حرکت به‌ سمت یکپارچگی اقتصادی باز می‌داشت، دیگر وجود ندارد.

بازارهای اوراق قرضه اروپایی نیز از کاهش مخاطره برای ایتالیا و اسپانیا در ارتباط با آلمان که اوراق قرضه با بهره‌وری «بی‌خطر» را ارائه می‌کند، حکایت دارند. در 6 ماهه گذشته فاصله میان بهره‌وری اوراق قرضه با بازپرداخت 10 ساله ایتالیا و آلمان از 158 به 130 واحد و فاصله بهره‌وری اوراق قرضه اسپانیا و آلمان از 100 به 73 واحد کاهش یافته است. اما باوجود پیام‌های ارسالی از بازار اوراق بهادار، وعده یک اروپای متحد برای سرمایه‌گذاران هنوز به یک اندازه در بازارها قابل مشاهده نیست. ارزش سهام و یورو هم هنوز تحت‌تاثیر تحولات مثبت قرار نگرفته است. برای نمونه، شاخص سهام استاکس 50 اروپا در هفته منتهی به 5 فوریه در قیاس با شاخص‌های اصلی امریکا افت داشته است. ارز یورو نیز در یک هفته منتهی به 9 فوریه از یک دلار و 24 سنت به یک دلار و 22 سنت کاهش یافت.

در آلمان، مارتین شولتز رهبر سوسیال دموکرات و رییس پیشین پارلمان اروپایی تصمیم گرفت مدعی ریاست وزارت خارجه نشود. این در حالی است که توافقنامه حاصله میان مرکل و شولتز باید مورد تایید شماری از اعضای حزب سوسیال دموکرات قرار بگیرد. در ایتالیا دولت جدید پس از انتخابات بیشتر بر تثبیت قدرت خود در کشور متمرکز خواهد شد تا بر سیاست اقتصادی مشترک اروپایی. اما چنین مشکلات کوچکی سرمایه‌گذاران را از امید به چشم‌انداز مثبت منطقه در بلندمدت، منصرف نمی‌کند: منطقه یورو با چشم‌انداز افزایش ارزش سهام، افزایش بهره‌وری اوراق قرضه منطقه و نزدیکی آنها به سطح بهره‌وری مطمئن اوراق قرضه آلمان و پیشرفت ارز یورو به منطقه‌یی جذاب برای سرمایه‌گذاران تبدیل شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران