شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 116300 | |

گروه جهان| وزارت دفاع آمریکا در گزارش جدید وضعیت هسته‌یی اعلام کرد: این کشور قصد دارد زرادخانه‌های خود را به تسلیحات هسته‌یی جدید با قدرت کم مجهز کند.

گروه جهان| وزارت دفاع آمریکا در گزارش جدید وضعیت هسته‌یی اعلام کرد: این کشور قصد دارد زرادخانه‌های خود را به تسلیحات هسته‌یی جدید با قدرت کم مجهز کند. میزان تخریب این تسلیحات برابر یا کمتر از بمب‌‌هایی است که در جنگ جهانی دوم در ژاپن به کار برده شدند.

به گزارش یورونیوز، واشنگتن تعداد تسلیحات هسته‌یی را افزایش اما قدرت آنها را کاهش می‌دهد؛ این تسلیحات جایگزین تسلیحات قدرتمندتر خواهد شد. به گفته مقامات پنتاگون، این راهبرد برای مقابله با آنچه «تغییر منفی در روابط جهانی» خوانده می‌شود، طراحی شده است. به نظر می‌رسد، تغییر استراتژی آمریکا و خطر رویارویی نظامی و هسته‌یی با روسیه، چین و کره‌شمالی دلیل تغییر در برنامه‌ تسلیحات هسته‌یی ایالات متحده باشد. سلاح‌های هسته‌یی کنونی آمریکا به قدری قدرتمندند که به گفته مقامات این کشور احتمال استفاده از آنها در جنگ و رویارویی نظامی بسیار کم است، اما سلاح‌های جدید با قدرت تخریب کمتر امکان استفاده در مخاصمات را خواهند داشت. با این وجود میزان تخریب این سلاح برابر یا کمتر از بمب‌‌هایی است که در جنگ جهانی دوم در ژاپن به کار برده شد.

این در حالی است که استراتژی نظامی جدید آمریکا ممکن است به آغاز جنگ سرد دیگری میان این کشور با روسیه و چین بینجامد. رابرت سوفر معاون وزیر دفاع آمریکا در توجیه استراتژی جدید این کشور گفت: «واشنگتن می‌خواهد مطمئن شود که هیچ خطایی از روسیه سر نمی‌زند.» وی افزود: «روسیه باید بداند که حمله هسته‌یی حتی محدود آن را به هدف‌هایش نمی‌رساند؛ اما موجب تغییر اساسی ماهیت مخاصمه خواهد شد و هزینه غیرقابل محاسبه‌یی برای مسکو خواهد داشت.»به گفته مقامات آمریکا لازم نیست که تسلیحات جدید در خاک کشورهای متحد نصب شوند بلکه این تسلیحات قابل شلیک از زیردریایی‌ها خواهند بود. همچنین گفته می‌شود که این تسلیحات می‌توانند از سامانه دفاع ضد موشکی روسیه عبور کنند. با این وجود گرگ ویور مسوول توان استراتژیک ستاد ارتش آمریکا گفت که این کشور قصد ندارد «حمله‌کننده اول» باشد و «هدف این است در صورتی که به ما حمله شود، استفاده از سلاح هسته‌یی محتمل‌تر» باشد. به گزارش آسوشیتدپرس، پنتاگون در گزارش 74 صفحه‌یی خود گفته کره‌شمالی یک «تهدید واضح و شدید» برای آمریکا و هم‌پیمانانش است. در این بررسی‌ها همچنین از چین به عنوان یک رقیب هسته‌یی بالقوه یاد و گفته شده زرادخانه هسته‌یی آمریکا به نحوی تنظیم شده تا جلو این نتیجه‌گیری اشتباه از سوی پکن که می‌تواند با استفاده از تسلیحات هسته‌یی در آسیا به برتری دست یابد یا استفاده از تسلیحات هسته‌یی به صورت محدود قابل قبول خواهد بود را بگیرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران