شماره امروز: ۵۴۷

شکست بن‌بست سیاسی 3ماهه در آلمان

| کدخبر: 114767 | |

مذاکرات مقدماتی احزاب بزرگ آلمان برای تشکیل دولت ائتلافی پس از مذاکراتی نفسگیر به نتیجه رسید و دو حزب اعلام کردند، نخستین گام‌ها را برای پایان دادن به سه ماه و نیم بن‌بست سیاسی در این کشور برداشته‌اند. با اعلام توافق اولیه دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات در آلمان ارزش یورو در بازارهای اروپایی افزایش یافت.

گروه جهان|

مذاکرات مقدماتی احزاب بزرگ آلمان برای تشکیل دولت ائتلافی پس از مذاکراتی نفسگیر به نتیجه رسید و دو حزب اعلام کردند، نخستین گام‌ها را برای پایان دادن به سه ماه و نیم بن‌بست سیاسی در این کشور برداشته‌اند. با اعلام توافق اولیه دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات در آلمان ارزش یورو در بازارهای اروپایی افزایش یافت.

گفته شده، ده‌ها روزنامه‌نگار و سیاستمدار تا صبح جمعه ۱۲ژانویه در انتظار اعلام نتایج بیدار مانده بودند. دور مذاکرات اصلی بر سر قرارداد مشترک احزاب شرکت‌کننده در ائتلاف بزرگ به‌ زودی آغاز خواهد شد؛ روندی که می‌تواند تا ماه آوریل ادامه یابد.

به گزارش بلومبرگ، پس از اعلام توافق اتحادیه دموکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل و حزب سوسیال دموکرات به رهبر مارتین شولتز در روز جمعه، ارزش یورو در بازارهای اروپایی به بالاترین سطح خود در سه سال اخیر رسید. هر یورو جمعه با افزایش 0.8درصدی به 1.2129دلار رسیده است. بازارهای سهام اما تغییر چندانی نداشته‌اند. بلومبرگ نوشته سرمایه‌گذاران منتظر هستند که ببینند آیا رهبران دو حزب در مراحل بعدی مذاکرات نیز پیشرفت‌هایی خواهند داشت یا خیر.

به گزارش دویچه‌وله، یک سند ۲۸ صفحه‌یی محصول گفت‌وگوهای نمایندگان سه حزب دموکرات مسیحی، سوسیال مسیحی و سوسیال دموکرات آلمان بوده است. این سند با توافق کلی سه حزب کلیدی می‌تواند مبنای مذاکرات آینده بر سر تهیه قرارداد ناظر بر دولت ائتلاف بزرگ در آلمان باشد. اتحاد دو حزب دموکرات مسیحی (حزب آنگلا مرکل) و سوسیال مسیحی پیش از آن، آمادگی خود را برای امضای این سند اعلام کرده بودند. این در حالی است که نمایندگان حزب سوسیال دموکرات خواستار تغییر این یا آن بند سند ۲۸ صفحه‌یی شده بودند.

 مهم‌ترین توافق‌ها

این سند شامل موارد بسیار متعددی می‌شود. از سیاست مالیاتی گرفته تا موضوع پناهجویان در آلمان. محورهای اصلی این سند که مورد توافق احزاب شرکت‌کننده واقع شده است، از این قرارند:

- خلاف تمایل حزب سوسیال دموکرات، مالیات بر درآمدهای کلان افزایش نخواهد یافت. نمایندگان حزب سوسیال دموکرات خواستار آن شده بودند که نرخ مالیات افراد صاحب درآمدهای کلان از ۴۲ درصد به ۴۵درصد افزایش یابد. این تغییر بر اساس توافق به دست آمده اجرایی نخواهد شد.

- عوارض همبستگی که پس از وحدت دو آلمان و برای تامین هزینه بازسازی و نوسازی زیرساخت‌های آلمان دموکراتیک (آلمان شرقی) وضع شده بود، قرار است به تدریج کاسته شود. بسیاری از شهروندان آلمان با اشاره به گذشت نزدیک به ۳۰ سال از وحدت آلمان، خواستار حذف عوارض همبستگی شده بودند.

- حزب سوسیال دموکرات با وجود اعتراض‌های پیشین خود با سیاست حزب سوسیال مسیحی مبنی بر محدود کردن تعداد پناهجویان موافقت کرد. به این ترتیب، آلمان همه ساله ۱۸۰هزار تا ۲۲۰هزار پناهجو خواهد پذیرفت.

- یک میلیارد یورو به امر کاهش بیکاری در کشور اختصاص خواهد یافت.

- آلمان بر آن است تا بودجه مربوط به بهبود شرایط آموزشی و وضعیت مدارس کشور را افزایش دهد.

- آلمان سهم بیشتری در تامین نیازهای اتحادیه اروپا برعهده خواهد گرفت.

 زمان آغاز به کار دولت جدید

کسب توافق بر سر سند ۲۸ صفحه‌یی گفت‌وگوهای مقدماتی مربوط به تشکیل دولت ائتلاف بزرگ راه را برای تشکیل دولت جدید هموار می‌کند. اما تا زمان تشکیل دولت و آغاز رسمی کار آن راه زیادی در پیش است.

نخستین مانع احتمالی، کنگره حزب سوسیال دموکرات است که قرار است روز ۲۱ ژانویه برگزار شود. اعضای این حزب قرار است در این کنگره نسبت به شرکت حزب سوسیال دموکرات در ائتلاف حکومتی تصمیم بگیرند.

مذاکرات گروه‌های کار سه حزب دموکرات مسیحی، سوسیال مسیحی و سوسیال دموکرات بر سر قرارداد ناظر بر کار ائتلاف بزرگ نیز، حداقل

۲ ماه طول خواهد کشید. به این ترتیب در صورتی که همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، قرارداد ناظر بر کار دولت ائتلاف بزرگ پایان ماه مارس آماده خواهد شد. بنابراین دولت جدید آلمان در بهترین حالت می‌تواند کار خود را اوایل ماه آوریل آغاز کند.

پس از انتخابات پارلمانی ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۷ در آلمان رای‌دهندگان امیدوار بودند، ائتلاف جدیدی در این کشور شکل بگیرد و بلافاصله مذاکره بر سر ائتلاف جدیدی از احزاب آغاز شد. در ائتلافی که به جاماییکا مشهور شده بود چهار حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی، حزب سبزها و حزب دموکرات آزاد مذاکراه کردند. اما دیری نگذشت که این مذاکرات به نتیجه نرسید. پس از شکست این مذاکرات بر سر تشکیل یک دولت ائتلافی، فرانک والتر اشتاین‌مایر رییس‌جمهور آلمان از حزب سوسیال دموکرات خواست برای تشکیل یک ائتلاف بزرگ با احزاب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی به گفت‌وگو بنشیند.

ناظران سیاسی بر این باورند که این ائتلاف گرچه مرکل را از یک بحران سیاسی تمام‌عیار رهانیده اما قطعا خانم صدراعظم روزهای بسیار دشواری در پیش خواهد داشت، چرا که از نظر بسیاری از اعضای حزب سوسیال دموکرات که مرکل را مسوول نتایج فاجعه‌بار انتخابات اخیر می‌دانند و هیچ میلی به همکاری با خانم صدراعظم نداشتند هنوز هم ناراضی هستند که چهار سال آینده دیگر را در سایه سنگین او بگذرانند. این سیاستمداران آلمانی حتی اگر مذاکرات را تایید کنند، قطعا در ماه‌ها و سال‌های آینده می‌توانند برای برنامه‌های صدراعظم مانع جدی به شمار روند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران