شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 112442 | |

شریک احتمالی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در دولت ائتلافی جدید، تشکیل «ایالات متحده اروپا» تا سال 2025 را خواستار شده است. به گزارش دویچه‌وله مارتین شولتز، رهبر حزب سوسیال دموکرات‌ آلمان و رییس پیشین پارلمان اروپا با بیان اینکه بهترین راه تخریب اروپا ایجاد یک اروپای رادیکال است،

گروه جهان|

شریک احتمالی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در دولت ائتلافی جدید، تشکیل «ایالات متحده اروپا» تا سال 2025 را خواستار شده است. به گزارش دویچه‌وله مارتین شولتز، رهبر حزب سوسیال دموکرات‌ آلمان و رییس پیشین پارلمان اروپا با بیان اینکه بهترین راه تخریب اروپا ایجاد یک اروپای رادیکال است، گفته:«برای مقابله با این روند باید ایالات متحده اروپا تشکیل شود.» وی افزود:«این پیشنهاد بهترین راه برای محافظت از منطقه در مقابل فاشیسم، جنگ و مخالفان دموکراسی است.» شولتز که به ‌تازگی مذاکره با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان را برای تشکیل «ائتلاف بزرگ» به پایان رسانده و از آمادگی برای همکاری خبر داده در ادامه گفته: «این مساله باید مورد مذاکره قرار گیرد که پس از تحولات اخیر به خصوص برگزیت، چگونه 27کشور عضو اتحادیه اروپا می‌توانند بر پایه همکاری، مشکلات داخلی و بین‌المللی خود را حل کنند. بر همین اساس من تشکیل ایالات متحده اروپا را خواستار هستم اما این شباهت نام به معنای اجرای نظام ایالت متحده امریکا در خاک اروپا نیست.» وی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره اختلاف نظرها در داخل حزب سوسیال دموکرات آلمان گفته: «حزب به ‌اتفاق آرا پیشنهادات ما را قبول کرده و قرار است مذاکرات در راستای ارتقای وضعیت داخلی در آلمان همچنین وضعیت اتحادیه اروپا آغاز ‌شود.» ظاهرا قرار است در همین راستا چهره‌های مطرح حزب سوسیال دموکرات با مرکل گفت‌وگو کنند.

این درحالی است که اعضای حزب چپ ‌میانه سوسیال دموکرات آلمان با انجام مذاکرات سیاسی با حزب راست ‌میانه دموکرات مسیحی مرکل برای تشکیل دولت ائتلافی و خروج از بن‌بست سیاسی در این کشور موافقت کرده‌اند. حدود 600 نفر از اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان پس از جلسه چند ساعتی کنگره حزب ضمن انتخاب مجدد مارتین شولتز به ریاست این حزب با آغاز مذاکرات مقدماتی درخصوص گزینه‌های پیش رو برای تشکیل دولت موافقت کردند. حزب سوسیال دموکرات در بیانیه‌یی اعلام کرده این مذاکرات از هفته آینده آغاز می‌شود و منجر به 3 راهکار خواهد شد: تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ، پذیرش تشکیل دولت اقلیت از سوی حزب مرکل یا برگزاری انتخابات مجدد در صورت شکست مذاکرات.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران