شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 112364 | |

مارتین شولتز، رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان از حزب خود چراغ سبز گرفت تا برای تشکیل دولت ائتلافی با احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی به رهبری آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان مذاکره کند.

گروه جهان     

مارتین شولتز، رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان از حزب خود چراغ سبز گرفت تا برای تشکیل دولت ائتلافی با احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی به رهبری آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان مذاکره کند. به‌ گزارش دویچه‌وله از ۶۰۰ نفر که در کنگره این حزب در برلین شرکت کرده بودند، اکثریت رای به شروع مذاکرات برای این منظور دادند. مذاکراتی که تصمیم‌گیری درباره نتایج آن و شرکت یا عدم شرکت در ائتلاف همچنان به اراده جمعی حزب وابسته خواهد بود. نخستین دیدار این احزاب احتمالا هفته آینده انجام خواهد شد.

درحال حاضر همچنان 3 گزینه در مقابل آلمان قرار دارد؛ تشکیل یک دولت ائتلافی یا یک دولت اقلیت یا انتخابات مجدد. مذاکرات سوسیال‌دموکرات‌ها با احزاب مسیحی به رهبری مرکل معطوف به تشکیل یک دولت ائتلافی خواهد بود. سوسیال‌ دموکرات‌ها در انتخابات سپتامبر گذشته، شکستی تاریخی را تجربه کردند. از این رو اعلام کردند که دیگر ائتلاف با احزاب مسیحی را ادامه نخواهند داد و به اپوزیسیون خواهند رفت. اما شکست مذاکرات احزاب مسیحی با دو حزب کوچک‌تر سبزها و لیبرال‌ها عملا 3 راه بیشتر باقی نگذاشت. مشکل این است که دولت اقلیت برای کشوری مانند آلمان که موتور محرکه اتحادیه اروپا به شمار می‌رود، ثبات سیاسی لازم را ایجاد نمی‌کند. انتخابات مجدد هم بعید است که در ترکیب آرا تغییری ایجاد کند و حتی شاید به قدرت‌گیری بیشتر حزب راست پوپولیست «آلترناتیو برای آلمان» منجر شود که در انتخابات سپتامبر گذشته پا به پارلمان آلمان گذاشته و سومین فراکسیون قدرتمند آن را تشکیل داده است. مارتین شولتز درباره مذاکرات با احزاب مسیحی برای تشکیل دولت ائتلافی گفت که هیچ اراده‌یی پیشاپیش تعیین‌کننده، نتیجه مذاکرات نخواهد بود. مشروط ‌بودن مذاکرات به نوعی ساکت کردن صدای کنگره جوانان حزب سوسیال دموکرات بود که مخالف هر گونه شرکت در دولت با مرکل هستند. شولتز قول داد که نتیجه مذاکرات را در یک کنگره فوق‌العاده در ماه ژانویه سال آینده به رای اعضای حزب بگذارد. قرار است که رهبری حزب سوسیال دموکرات تا تاریخ ۱۵دسامبر یعنی یک هفته دیگر نتایج نشست‌های خود با احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی را بسنجد و براساس آن تصمیمی را به حزب توصیه کند. یک کنفرانس حزبی ویژه پس از آن درباره شروع مذاکرات تصمیم می‌گیرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران