شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 112124 | |

گروه جهان- طرح دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا، برای کاهش مالیات‌ها در مجلس سنا با 52 رای مثبت در برابر 48 رای مخالف به تصویب رسیده است. به ‌گزارش بی‌بی‌سی، این بزرگ‌ترین تغییر در نظام مالیاتی امریکا از زمان ریاست‌جمهوری رونالد ریگان به این سو است.

گروه جهان- طرح دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا، برای کاهش مالیات‌ها در مجلس سنا با  52 رای مثبت در برابر 48 رای مخالف به تصویب رسیده است. به ‌گزارش بی‌بی‌سی، این بزرگ‌ترین تغییر در نظام مالیاتی امریکا از زمان ریاست‌جمهوری رونالد ریگان به این سو است. ریگان از طرفداران سرسخت نظام بازار آزاد و کاهش نقش دولت در اقتصاد محسوب می‌شد و اصلاحات مالیاتی او در مجموع بر کاهش مالیات بر درآمد به‌خصوص درآمدهای بالا و سود شرکت‌ها متمرکز بود با این هدف که باعث تشویق سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی شود.

تایید این طرح در حالی صورت گرفت که یک کمیته سنا هشدار داده بود تغییر در سیستم مالیاتی یک تریلیون دلار به کسری بودجه فعلی امریکا می‌افزاید. ترامپ خواهان آن است این تغییرات پیش از پایان سال اجرایی شوند. مجلس سنای امریکا باید طرح تایید شده را با آنچه ماه پیش در مجلس نمایندگان به تصویب رسید، ترکیب کند و سپس آن را برای تایید نهایی و تبدیل به قانون به ترامپ بفرستد. دموکرات‌ها گفته‌اند کاهش مالیات‌ها تنها به نفع شرکت‌های بزرگ و ثروتمندان است و همچنین باعث افزایش کسری بودجه امریکا می‌شود. مصوبه اخیر سنا که براساس دیدگاه مالیاتی ترامپ تدوین شده ساده‌تر کردن نظام مالیاتی و کاهش مالیات به‌خصوص برای درآمدهای بالا را دنبال کرده است. استدلال این است که ثروتمندان با اطمینان از اینکه مالیات به معنی از دست رفتن بخش کمتری از درآمدهای‌شان است رغبت بیشتری به سرمایه‌گذاری خواهند یافت که نتیجه آن رشد اقتصادی و افزایش اشتغال خواهد بود. در این مصوبه، میزان درآمد معاف از مالیات، یعنی پایین‌ترین درآمد مشمول اخذ مالیات بر درآمد دو برابر شده و همچنین میزان درآمد مشمول بالاترین نرخ مالیات هم به دوبرابر افزایش یافته است. نتیجه اینکه میزان مالیات پرداختی برای همه صاحبان درآمد کاهش یافته اما میزان این کاهش برای دارندگان درآمدهای بالای یک‌میلیون دلار بیشتر بوده است. از میزان مالیات بر سود شرکت‌ها، ارث‌های کلان و املاک نیز کاسته شده است. نتیجه نهایی اجرای این مصوبه کاهش در درآمدهای مالیاتی دولت خواهد بود. این وضعیت می‌تواند به افزایش کسری بودجه در سال‌های آینده منجر شود اما معمولا چنین رویکردی بر این فرض استوار است که کاهش مالیات به بهبود رشد اقتصادی و بالا رفتن اشتغال منجر می‌شود و با بیشتر شدن درآمدها، افزایش مبنای اخذ مالیات درنهایت کاهش نرخ مالیات را جبران می‌کند. ارزیابی طرفداران دیدگاه اقتصادی دونالد ترامپ حاکی از افزایش نرخ رشد اقتصادی و فرصت‌های شغلی است. این ارزیابی موردتایید بازارهای سهام هم بوده و انتظار می‌رود باعث رونق این بازارها شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران