شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 111532 | |

امرسون منانگاگوا معاون پیشین رییس‌جمهوری زیمبابوه، چهارشنبه به این کشور بازگشت و انتظار می‌رود که جمعه به‌عنوان رییس‌جمهوری سوگند یاد کند. به ‌گزارش رویترز، رابرت موگابه پس از نزدیک ۴۰ سال حکومت بر زیمبابوه سه‌شنبه استعفا کرد. استعفای موگابه به شکل کتبی به رییس پارلمان این کشور تحویل داده شده است.

گروه جهان

امرسون منانگاگوا معاون پیشین رییس‌جمهوری زیمبابوه، چهارشنبه به این کشور بازگشت و انتظار می‌رود که جمعه به‌عنوان رییس‌جمهوری سوگند یاد کند.  به ‌گزارش رویترز، رابرت موگابه پس از نزدیک  ۴۰ سال حکومت بر زیمبابوه سه‌شنبه استعفا کرد. استعفای موگابه به شکل کتبی به رییس پارلمان این کشور تحویل داده شده است. انتشار خبر استعفای موگابه، شادی مردم و نمایندگان پارلمان را به همراه داشت. موگابه پس از فشار ارتش انتقال صلح‌آمیز قدرت را انگیزه تصمیم خود اعلام کرد.  جاکوب مودندا رییس پارلمان زیمبابوه، گفته تصمیم موگابه مبنی بر کناره‌گیری از مسوولیت اداره کشور از همان لحظه اعلام آن، معتبر است. رییس پارلمان زیمبابوه همچنین اعلام کرد که امرسون منانگاگوا موظف است ظرف ۴۸ ساعت مسوولیت اداره کشور را برعهده گیرد. منانگاگوا پیش از برکناری‌اش معاون رییس‌جمهور زیمبابوه بود. به‌دنبال اوج گرفتن مخالفت‌ها با موگابه، او نسبت به برکناری معاون خود یعنی امرسون منانگاگوا، اقدام کرده بود.  پارلمان زیمبابوه پیش از اعلام استعفای موگابه تصمیم به استیضاح او داشت. بسیاری از مردم این کشور و همچنین شماری از نمایندگان و حتی اعضای حزب موگابه خواستار کناره‌گیری او شده بودند.

 با وجود این فشارهای سیاسی، موگابه که ۹۳سال دارد، حاضر به کناره‌گیری از مقام خود نشده بود.  امرسون منانگاگوا معاون برکنار شده موگابه، پیش از اعلام استعفای موگابه خواستار کناره‌گیری او شده و گفته بود: «هرگز نباید فردی در زیمبابوه همه ملت را گروگان بگیرد. فردی که بر آن بوده تا پایان عمر در مقام بماند و به پیامدهای تصمیم خود برای کشور بی‌اعتنا بوده است.» باید یادآور شد که پس از برکناری منانگاگوا از مقام معاونت ریاست‌جمهوری، ارتش این کشور موگابه را در خانه خود زندانی کرده بود. موگابه با برکناری معاون خود بر آن بود که امکان انتقال قدرت به همسر خود را هموار کند. انتخابات ریاست‌جمهوری زیمبابوه سال آینده برگزار خواهد شد و امرسون منانگاگوا تا آن زمان وظایف رییس‌جمهوری را برعهده خواهد داشت. رسانه‌های زیمبابوه گفته‌اند که انتظار دارند با کنار رفتن رابرت موگابه، شرایط سیاسی داخلی و وجهه جهانی این کشور بهبود یابد و جریان سرمایه‌گذاری و کمک‌های خارجی به این کشور ازسر گرفته شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران