شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 110560 | |

گروه جهان دولت بدون نقدینگی ونزوئلا پس از اینکه برنامه‌های خود برای تبدیل شیوه پرداخت احتمالی ۶۰میلیارد دلار اوراق قرضه را اعلام کرد، از وام‌دهندگان دعوت کرد تا ۱۳ نوامبر دیدار کنند.

گروه جهان   دولت بدون نقدینگی ونزوئلا پس از اینکه برنامه‌های خود برای تبدیل شیوه پرداخت احتمالی ۶۰میلیارد دلار اوراق قرضه را اعلام کرد، از وام‌دهندگان دعوت کرد تا ۱۳ نوامبر دیدار کنند.

به گزارش رویترز، نیکلاس مادورو رییس‌جمهور ونزوئلا پنج‌شنبه اعلام کرد که بدهی 1.2میلیاردی خود به شکل اوراق قرضه را پرداخت می‌کند اما گفت پرداخت‌های آتی مجددا تامین اعتبار (ریفاینانس: پرداخت یک وام با گرفتن یک وام دیگر با نرخ بهره پایین‌تر) خواهد شد. سرمایه‌گذاران در مورد آنچه منظور وی بوده است، اطمینان ندارند چراکه تحریم‌های امریکا این گزینه را از روی میز حذف کرده است.

بسیاری معتقدند، این بیانیه بر خلاف آنچه دولت ادعا می‌کند، به صورت مقدمه‌یی برای «قصور در بازپرداخت وام» اعلام شده است تا وام‌دهندگان را پای مذاکره بکشاند چراکه سنگینی بدهی‌ها باعث شده این کشور در کالاهای اصلی نظیر غذا و دارو وضعیت امیدوارکننده‌یی نداشته باشد. «قصور در پرداخت بدهی» می‌تواند صندوق ذخیره ارزی این کشور را با بحرانی در مقیاسی بسیار وسیع مواجه کند که امریکای لاتین نظیر آن را پس از «قصور در پرداخت بدهی» ۲۰۰۱ میلادی آرژانتین به خود ندیده است، موردی که باعث شد سال‌ها بازارهای جهانی درهای خود را به روی این کشور ببندند.

نیکلاس مادورو که با مخالفت‌های گسترده داخلی روبه‌روست و اغلب مردم ونزوئلا سیاست‌های او را عامل تشدید بحران اقتصادی این کشور می‌دانند روز پنج‌شنبه در اقدامی غیرمنتظره اعلام کرد که 1.1میلیارد دلار بابت سررسید اوراق قرضه پرداخت خواهد کرد. مادورو در عین‌ حال کمیسیونی برای مطالعه نحوه تبدیل این پرداخت‌ها (در موعدی دیگر) تشکیل داد.

در این شرایط برخی سرمایه‌گذاران منتظرند، ببینند آیا کشور امریکای‌جنوبی عضو اوپک خواهد توانست این هفته 1.1میلیارد دلار و ادامه آن تا بیش از ۲ میلیارد دلار را بابت اوراق قرضه در هفته آینده پرداخت کند یا خیر. سرمایه‌گذاران در این بین دچار سردرگمی شده‌اند و به نظر می‌رسد رییس‌جمهور این کشور، مادورو بلافاصله پس از اینکه بیش از ۲ میلیارد دلار را به پرداخت بابت اوراق قرضه تخصیص داد، درها را به روی «قصور در پرداخت بدهی» باز خواهد کرد. بازار اما این‌گونه می‌اندیشد که در صورتی‌ که قرار بود، ونزوئلا در نهایت با «قصور در پرداخت بدهی» مواجه شود، چنین پرداخت‌هایی را صرف اوراق قرضه نمی‌کرد چراکه درشرایطی که قرار است از بازارهای مالی جهان بیرون شود به این سرمایه‌ها احتیاج پیدا خواهد کرد.

یک مقام اجرایی که نخواسته نامی از او برده شود، گفته است: «هیچ کس تا به حال نبوده که اوراق قرضه خود را تمام و کمال پرداخت کند و فردای همان روز اعلام قصور در پرداخت بدهی کند.»

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران