شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 109107 | |

ضرب‌الاجل پنج روزه دولت اسپانیا به رهبران کاتالونیا برای اعلام شفاف مواضع خود درباره استقلال دوشنبه (امروز) به پایان می‌رسد. در پی تلاش برای اعلام استقلال کاتالونیا، وزیر کشور اسپانیا هشدار داده مادرید چاره‌یی نخواهد داشت جز اینکه کنترل مستقیم این منطقه خودمختار را به دست بگیرد؛

گروه جهان|

 ضرب‌الاجل پنج روزه دولت اسپانیا به رهبران کاتالونیا برای اعلام شفاف مواضع خود درباره استقلال دوشنبه (امروز) به پایان می‌رسد. در پی تلاش برای اعلام استقلال کاتالونیا، وزیر کشور اسپانیا هشدار داده مادرید چاره‌یی نخواهد داشت جز اینکه کنترل مستقیم این منطقه خودمختار را به دست بگیرد؛ مگر آنکه کاتالونیا نیات خود را به صراحت اعلام کند. به گزارش راشاتودی، کارلوس پوجدمون رییس منطقه کاتالونیا و سایر رهبران محلی ‌سه‌شنبه هفته گذشته یک اعلامیه استقلال نمادین را به امضا رساندند و از تمام کشورها و سازمان‌های بین‌المللی خواستند تا جمهوری کاتالان را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت بشناسند. با این حال، لحظاتی بعد این اعلام استقلال به حالت تعلیق درآمد تا مذاکرات با دولت مرکزی از سر گرفته شود.

مادرید اعلام کرده چنانچه رهبران کاتالونیا تا دوشنبه (امروز) مواضع خود را مشخص نکند، دولت ماریانو راخوی نخست‌وزیر اسپانیا، خودمختاری این منطقه را لغو خواهد کرد. خوآن ایگناسیو زوئیدو وزیر کشور اسپانیا گفته است: «پاسخ کاتالونیا باید عاری از ابهام باشد. او باید بگوید آری یا خیر. اگر او مبهم پاسخ دهد، ‌این بدین معناست که او خواستار گفت‌وگو نیست و بنابراین دولت اسپانیا باید وارد عمل شود. » به‌گفته این مقام، سرمایه‌گذاری و گردشگری در کاتالونیا از زمان آغاز تنش‌های سیاسی اخیر شدت یافته و بنابراین یک پاسخ واضح به نفع اقتصاد اسپانیا و کاتالونیاست. ضرب‌الاجل دولت اسپانیا علیه کاتالونیا در شرایطی به پایان می‌رسد که معاون رییس دولت محلی کاتالونیا با اشاره به پیش‌شرط‌های مادرید برای آغاز مذاکرات گفته تنها در رابطه با استقلال مذاکره خواهند کرد. به‌گزارش یورونیوز، اوریل جونکراس که در جمع نمایندگان چپ‌گرای پارلمانی محلی کاتالونیا سخنرانی می‌کرد، گفت: «دولت اسپانیا باعث تعلیق مذاکرات میان بارسلونا و مادرید شده آنان شرط‌های غیرقابل قبولی برای آغاز مذاکرات دارند. در صورت آغاز مذاکرات بارسلونا و مادرید مهم‌ترین محور گفت‌وگوهای دوطرف نحوه استقلال و جدایی این منطقه از اسپانیا خواهد بود. «کاتالونیا یکی از مناطق ثروتمند اسپانیاست که یک‌پنجم تولید ناخالص ملی این کشور را تامین می‌کند. چنانچه رهبر کاتالونیا اعلام استقلال کند، اسپانیا احتمالا تدابیر قاطعی را در نظر می‌گیرد و ماده ۱۵۵قانون اساسی را به جریان می‌اندازد؛ طبق آن کنترل مستقیم این منطقه به دست اسپانیا می‌افتد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران