شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 108642 | |

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا گفته در صورت ادامه فعالیت‌ها و سخنان رهبران منطقه کاتالونیا در پیوند با دستیابی به استقلال، احتمال تعلیق و برچیدن حق خودمختاری این منطقه را رد نمی‌کند.

گروه جهان  

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا گفته در صورت ادامه فعالیت‌ها و سخنان رهبران منطقه کاتالونیا در پیوند با دستیابی به استقلال، احتمال تعلیق و برچیدن حق خودمختاری این منطقه را رد نمی‌کند. راخوی در مصاحبه‌یی با روزنامه «ال پایس» در پاسخ به پرسشی در ارتباط با به‌کار‌گیری احتمالی بخشی از قانون اساسی برای تعلیق خودمختاری کاتالونیا گفته است«من هیچ گزینه‌یی را رد نمی‌کنم ولی باید همه ‌چیز را در زمان خودش انجام دهم… مایل هستم که تهدیدها در مورد اعلام استقلال از طرف منطقه کاتالونیا هر چه ‌زودتر متوقف شود.

نخست‌وزیر اسپانیا گفته، بهترین وضعیت این است که مادرید مجبور نباشد دست به انتخاب گزینه‌های شدید بزند. پیش از این نیز وزیر دادگستری اسپانیا گفته بود در صورتی که پارلمان کاتالونیا استقلال این منطقه را اعلام کند، دولت مرکزی این کشور می‌تواند با استفاده از حقی تعیین‌ شده در قانون اساسی، فعالیت دولت منطقه‌یی را به حال تعلیق درآورد. این گفته‌ها اشاره به ماده ۱۵۵ قانون اساسی اسپانیا دارد که بر پایه آن دولت مرکزی می‌تواند اختیارات خودمختاری کاتالونیا را به حال تعلیق درآورد. این واکنش‌ها در کنار تظاهرات، هشدارها و تهدیدهای دو طرف طی هفته‌های گذشته و در پیوند با همه‌پرسی در کاتالونیا صورت گرفته‌اند. همه‌پرسی استقلال با وجود مخالفت شدید مادرید انجام شد و رهبران منطقه کاتالونیا گفته‌اند بیش از ۴۰درصد از واجدان شرایط در آن شرکت کرده و ۹۰درصد از آنها خواستار جدایی از اسپانیا شده‌اند. دولت مرکزی اسپانیا با استناد به قانون اساسی آن کشور، که در پی مرگ ژنرال فرانکو واپسین دیکتاتور اسپانیا در سال ۱۹۷۸میلادی به تصویب رسید، می‌گوید این همه‌پرسی غیرقانونی است. ماریانو راخوی پیش از این نیز به کارلوس پوجدمون، رییس منطقه خومختار کاتالونیا هشدار داده بود برای پرهیز از شر و اتفاقات ناگوار بزرگ‌تر برنامه‌ریزی‌های خود برای اعلام استقلال یک‌جانبه را متوقف کند. پوجدمون که گفته، ترسی از بازداشت و زندانی‌ شدن ندارد و اعلام کرده این منطقه در روزهای آینده(احتمالا سه‌شنبه) اعلام استقلال خواهد کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران