شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 106181 | |

دادستان‌های برزیلی اعلام کردند که هرگونه اتهام‌زنی به لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رییس‌جمهوری پیشین این کشور، در یکی از چند پرونده‌ فساد باید به دلیل فقدان شواهد کافی متوقف شود.

گروه جهان

دادستان‌های برزیلی اعلام کردند که هرگونه اتهام‌زنی به لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رییس‌جمهوری پیشین این کشور، در یکی از چند پرونده‌ فساد باید به دلیل فقدان شواهد کافی متوقف شود.  به گزارش رویترز، دادستان‌های برزیل در بیانیه‌یی اعلام کردند که دلسیدیو آمارال، سناتور پیشین، درباره لولا داسیلوا دروغ گفته است و شواهد کافی برای متهم کردن رییس‌جمهوری پیشین در دادگاه فدرال وجود ندارد، چرا که شهادت این سناتور بخشی از توافق مصلحتی برای کاهش جرم بوده است. آنها در این بیانیه افزودند که این شهادت برای درگیری‌های حقوقی لولا داسیلوا اهمیت زیادی دارد و شخص آمارال باید به اتهام شهادت دروغ محاکمه شود.  آمارال رییس‌جمهوری پیشین برزیل را به ارتباط با آندره استیوز، تاجر میلیاردر برزیلی برای گرفتن حق‌السکوت از مقام‌های ارشد شرکت ملی نفت برزیل و انجام اقدامات مفسدانه متهم کرده بود. پرونده فساد گسترده‌ مقامات سیاسی برزیل از اوایل سال ۲۰۱۴ مطرح شد و تاکنون پای بیش از ۱۰۰ تاجر قدرتمند و سیاستمدار سرشناس به این پرونده گشوده شده است که از جمله آنها می‌توان به دیلما روسف، رییس‌جمهوری پیشین برزیل اشاره کرد.

مانع‌تراشی در اجرای عدالت یکی از پنج پرونده لولا داسیلوا در دادگاه فدرال است. تیم حقوقی لولا داسیلوا از بیانیه دادستانی برزیل استقبال و در بیانیه‌یی کتبی آن را «عادلانه» توصیف کرد و گفت که این مساله ثابت می‌کند وی هرگز مانع از اجرای عدالت نشده است. اما وکیل آمارال مساله دروغگویی موکلش را رد می‌کند.  رییس‌جمهوری پیشین برزیل در ماه جولای در یک پرونده جداگانه‌ مربوط به دریافت یک میلیون و 180 هزار دلار رشوه به ۹ سال و نیم حبس محکوم شد. با این حال وی همچنان به دنبال بازگشت به صحنه سیاسی و نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2018 است و مخالفان خود را متهم کرده که می‌خواهند با کشیدن پای او به پرونده فساد بر فعالیت‌های سیاسی‌اش تاثیر بگذارند. با این حال، داسیلوا به دلیل فعالیت‌ها در کاهش فقر در برزیل همچنان محبوب‌ترین رییس‌جمهوری برزیل محسوب می‌شود و حزب کارگر نیز اعلام کرده است که نمی‌تواند برای این حزب نامزدی غیر از داسیلوا را در انتخابات متصور شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران