شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 105564 | |

منابع آگاه در کاخ سفید از تصمیم واشنگتن برای کاهش 95.7میلیون دلاری کمک‌های خود به مصر و بلوکه کردن پرداخت 195میلیون دلار دیگر به دلیل عدم حصول پیشرفت در پرونده حقوق بشری و ملاک‌های دموکراسی این کشور خبر دادند.

گروه جهان|

 منابع آگاه در کاخ سفید از تصمیم واشنگتن برای کاهش 95.7میلیون دلاری کمک‌های خود به مصر و بلوکه کردن پرداخت 195میلیون دلار دیگر به دلیل عدم حصول پیشرفت در پرونده حقوق بشری و ملاک‌های دموکراسی این کشور خبر دادند. به گزارش رویترز، دو منبع آگاه ضمن اشاره به قصد امریکا برای کاهش و بلوکه کردن توقف بخشی از کمک‌های سالانه خود به مصر که در مجموع به بیش از 290میلیون دلار می‌رسد، گفتند، گرچه واشنگتن از موضع‌گیری قاهره درمورد آزادی‌های مدنی به‌ویژه قانون جدید مربوط به تشکل‌های غیردولتی ناخرسند است، اما نمی‌خواهد به همکاری‌های امنیتی خود با قاهره پایان دهد. به ‌گفته این منابع، مسوولان امریکایی از اقدام عبدالفتاح السیسی، رییس‌جمهور مصر در صدور دستور اجرایی شدن قانون تشکل‌های غیردولتی در ماه مه ناراضی هستند. تشکل‌های غیردولتی و فعالان مصری مدافع حقوق‌بشر می‌گویند قانون مذکور در واقع فعالیت‌های آنها را ممنوع کرده و کار را برای سازمان‌های خیریه دشوار می‌کند.

به‌ گفته منابع مذکور، مسوولان مصری پیش‌تر به مسوولان امریکایی اطمینان داده بودند، این قانون که فعالیت سازمان‌های غیردولتی در حوزه‌های توسعه‌یی و اجتماعی را محدود کرده و تا پنج سال حبس برای متخلفان در نظر گرفته، هرگز تصویب نخواهد شد. مصر شریک مهم امریکا در خاورمیانه به‌ویژه در بحث صلح با اسراییل است. براساس قانون امریکا دولت در صورتی که نتواند ثابت کند، قاهره در دو پرونده حقوق بشر و دموکراسی پیشرفتی داشته است، باید 15درصد از کمک‌های مالی نظامی سالانه خود به مصر یعنی 195میلیون دلار از مجموع 1.3میلیارد دلار را به شکل موقت متوقف کند، اما دولت می‌تواند بر اساس ملاحظات امنیتی استثنا برای این موضوع قائل شود. فعالان حقوق بشر مصر بر این باورند که کشورشان با بدترین فشارها در دوره السیسی مواجه هستند، آنها السیسی را به تضعیف آزادی‌هایی که در جنبش مردمی سال 2011 به دست آمد، متهم کردند. اما قانونگذاران مصری تاکید دارند، قانون تشکل‌های غیردولتی برای حفظ امنیت ملی ضروری است. دولت مصر برخی از این تشکل‌های مدافع حقوق بشر را به دریافت پول از کشورهای خارجی برای ایجاد آشوب در کشور متهم کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران