شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 104681 | |

گروه جهان| منابع مخالف سوری بندهای برگه‌ ارائه شده توسط وزیر خارجه عربستان به اعضای هیات عالی مذاکرات سوریه (مخالفان سوری مورد حمایت عربستان) را فاش کردند. به گزارش ایسنا، منابع مخالف سوری در مصاحبه با پایگاه اینترنتی العهد گفته‌اند که عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان اخیرا با اعضای هیات عالی مذاکرات سوریه در ریاض دیدار کرده و به مخالفان برگه‌یی را ارائه داده که در آن بندهایی درباره حل مساله سوریه مطرح شده است.

گروه جهان| منابع مخالف سوری بندهای برگه‌ ارائه شده توسط وزیر خارجه عربستان به اعضای هیات عالی مذاکرات سوریه (مخالفان سوری مورد حمایت عربستان) را فاش کردند. به گزارش ایسنا، منابع مخالف سوری در مصاحبه با پایگاه اینترنتی العهد گفته‌اند که عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان اخیرا با اعضای هیات عالی مذاکرات سوریه در ریاض دیدار کرده و به مخالفان برگه‌یی را ارائه داده که در آن بندهایی درباره حل مساله سوریه مطرح شده است. منابع مخالف گفته‌اند که اعضای هیات عالی مذاکرات در جریان نشست اخیر با عادل الجبیر در مورد بندهای ذیل توافق کردند:

۱- موافقت با ماندن بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه ظرف ۱۸ ماه در دوره انتقالی و حق وی برای نامزد شدن پس از این دوره در انتخابات ریاست‌جمهوری

۲- تضمین ابقا و عدم فروپاشی ارتش سوریه و نیروهای امنیتی این کشور تا در پی آن، نهادهای نظام سوریه از هم فرو نپاشد.

۳- تضمین مشارکت اقلیت‌ها در دولت آتی سوریه

۴- پایان اقدامات مسلحانه و جمع شدن سلاح‌های سنگین به‌ویژه در ادلب و مبارزه با تمام مخالفان این امر

۵- همکاری میان «ارتش آزاد میانه‌رو» با ارتش سوریه جهت مبارزه با تروریست‌ها در آینده

پیش‌تر رسانه‌های متعددی از مخالفان سوریه‌یی عضو در هیات عالی مذاکرات نقل کرده بودند که وزیر خارجه عربستان در جریان نشست اخیر به آنها گفته است که هیات عالی مذاکرات باید دیدگاه جدیدی را ارائه دهد و در غیر این صورت، کشورها به‌دنبال راه‌حلی در سوریه بدون مخالفان خواهند گشت.  منابع مخالف سوری گفته‌اند تغییر در موضع عربستان در حال حاضر در پی توافق روسیه و امریکا درباره مناطق کاهش تنش صورت گرفته است. منابع مخالف همچنین تایید کرده‌اند که عربستان در سه محور دیگر با بحران‌هایی مواجه است؛ نخست اینکه وارد جنگ در یمن شده است و در حال حاضر تلاش می‌کند تا به‌گونه‌یی این جنگ را متوقف کند تا آبروی خود را حفظ کند. محور دوم، نزاع عربستان با قطر است که به نظر می‌رسد با رویکردهای نامشخص امریکا در این خصوص به طول بینجامد. محور سوم نیز مربوط به اوضاع داخلی عربستان است و در حالی که اختلافاتی در داخل خاندان حاکم عربستان وجود دارد، مقدمه‌چینی‌هایی برای رسیدن محمد بن سلمان به تخت پادشاهی در حال انجام است. منابع تصریح کرده‌اند: «در مقطع زمانی آتی که در آن محمد بن سلمان بر مسند پدرش تکیه می‌زند عربستان مشغول حل این بحران‌ها خواهد بود.» گفته شده، در پیش گرفتن این گزینه توسط عربستان بنا به مشورت‌های ارائه شده از سوی امارات صورت گرفته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران