شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 103400 | |

مذاکرات برگزیت میان مقامات ارشد بریتانیا و اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه در بروکسل در حالی پایان یافت که نتیجه این مذاکرات، توافقاتی ناچیز بود و به کاهش شدید ارزش پوند منجر شد.

گروه جهان|

مذاکرات برگزیت میان مقامات ارشد بریتانیا و اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه در بروکسل در حالی پایان یافت که نتیجه این مذاکرات، توافقاتی ناچیز بود و به کاهش شدید ارزش پوند منجر شد.

به گزارش رویترز، در مذاکرات 4 روزه در بروکسل دوطرف سعی کردند به زمینه‌های مشترکی برای همکاری دست یابند، اما در نهایت مذاکره‌کنندگان بریتانیا و اتحادیه اروپا به اختلافات عمیق خود اذعان کردند. دیوید دیویس وزیر برگزیت بار دیگر تاکید کرد که بریتانیا حاضر است بدون دستیابی به توافق از اتحادیه اروپا خارج شود. میشل بارنیه مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا نیز گفت: «یک اختلاف دیدگاه اساسی درباره نحوه حمایت از حقوق شهروندان اروپایی که در بریتانیا زندگی می‌کنند، وجود دارد و همین‌طور در مورد بریتانیایی‌هایی که در 27کشور دیگر اتحادیه اروپا ساکن هستند. دادگاه‌های اروپایی باید حقوق شهروندان را پس از برگزیت تضمین کنند.» این درحالی است که مقامات بریتانیا معتقدند مردم این کشور با رای به خروج از اتحادیه اروپا، استقلال دستگاه قضایی را خواستار بوده‌اند. بارنیه در کنفرانس خبری مشترک با دیویس افزود: «بریتانیا باید درباره صورت‌حساب برگزیت و مساله مرز ایرلند در دور بعدی مذاکرات که اواخر ماه آگوست برگزار می‌شود، شفاف‌سازی کند.» حقوق شهروندان اتحادیه اروپا که در بریتانیا زندگی می‌کنند، تعهدات مالی بریتانیا به اتحادیه اروپا تا زمان جدایی رسمی و مرز ایرلند سه موضوع اصلی مناقشات در مذاکرات برگزیت هستند و طرف اروپایی اصرار دارد که این مسائل باید پیش از آغاز گفت‌وگوها درمورد روابط تجاری آتی، حل شده باشند. کارشناسان و ناظران بریتانیایی هشدار داده‌اند که در صورت عدم دستیابی به توافق تجاری با اتحادیه اروپا هزینه‌های گزافی به اقتصاد این کشور تحمیل می‌شود و درنظر گرفتن دوره‌یی دست‌کم دوساله برای پیشبرد روند خروج (دوره انتقالی)، می‌تواند از فشارها بکاهد. فیلیپ هاموند وزیر دارایی بریتانیا نیز با این مساله موافق است و ظاهرا همین موضوع به اختلاف در کابینه ترزا می ‌منجر شده است. برخی تندروهای حامی برگزیت که خروج سخت را خواستار هستند، هاموند را متهم کردند که منفعت مالی را به خواسته مردم و صلاح کشور ترجیح می‌دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران