شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 103398 | |

اعتصاب عمومی‌ مخالفان دولت نیکلاس مادورو، رییس‌جمهوری ونزوئلا با 2 کشته و 367 بازداشتی به پایان رسید. سازمان انجمن جنایی ونزوئلا (سازمان غیردولتی کمک به قربانیان نقض حقوق بشر) روز جمعه (دیروز) با اعلام این خبر افزود:

گروه جهان|

اعتصاب عمومی‌ مخالفان دولت نیکلاس مادورو، رییس‌جمهوری ونزوئلا با 2 کشته و 367 بازداشتی به پایان رسید. سازمان انجمن جنایی ونزوئلا (سازمان غیردولتی کمک به قربانیان نقض حقوق بشر) روز جمعه (دیروز) با اعلام این خبر افزود: «نخستین کشته این اعتصاب یک جوان 24ساله بود که در مرکز ایالت میراندا به دست نیروهای پلیس و شبه‌نظامیان حامی رییس‌جمهوری کشته شد. چند ساعت بعد جوان 22 ساله دیگری در تظاهرات در والنسیا واقع در ایالت کارابوبو به دلیل اصابت قوطی گاز اشک‌آور نیروهای امنیتی به قفسه سینه‌اش جان خود را از دست داد.» دادستانی کشور تحقیقات در مورد این دو حادثه را آغاز کرده است. به گزارش این سازمان، 367 مخالف نیز روز پنج‌شنبه دستگیر شدند.

ائتلاف مخالف دولت از همه بخش‌های اقتصادی خواسته بود که پس از برگزاری همه‌پرسی غیررسمی در مورد تاسیس مجمع قانون اساسی، روز پنج‌شنبه اعتصاب عمومی‌ کنند و مخالفت خود را با برنامه‌های مادورو نشان دهند. اعتصاب بلافاصله به درگیری‌های جدیدی میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در نقاط مختلف کشور انجامید. به گفته فردی گوارا، معاون مجلس ملی‌ ونزوئلا، اعتصاب عمومی‌ توسط 85درصد مردم در سطح ملی‌ دنبال شد. وی این اعتصاب عمومی‌ را موفقیت‌آمیز و عاملی موثر در افزایش فشارها بر مادورو قلمداد کرد. اما رییس‌جمهوری ونزوئلا این اعتصاب عمومی‌ را بی‌اهمیت توصیف کرد و با اشاره به عملیاتی بودن 700 شرکت مهم در سراسر کشور گفت: روح ملی‌ خواستار صلح پیروز شده است. مادورو در عین حال از حمله گروه‌های خشونت‌طلب مرتبط با مخالفان به مقر تلویزیون ونزوئلا در شهر سوکره واقع در ایالت میراندا، انتقاد کرد و با اشاره به روز انتخابات مجمع قانون اساسی گفت: «در حالی‌ که مخالفان دولت حمله و تخریب می‌کنند، ما وطن را می‌سازیم و روز 30جولای علیه تروریست‌ها و برای صلح رای خواهیم داد.»مادورو برنامه خود برای تشکیل مجمع جدیدی موسوم به مجمع قانون اساسی را در ماه آوریل اعلام کرد. این برنامه از همان زمان خشم مخالفان را برانگیخت، چرا که آنها معتقدند رییس‌جمهوری با این اقدام قصد دارد قدرت مجمع ملی تحت کنترل مخالفان را از بین ببرد و قدرت حزب سوسیالیست را در کشور تثبیت کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران