شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 103318 | |

رییس‌جمهور امریکا در بیانیه‌یی مداخله‌جویانه، دولت نیکلاس مادورو رییس‌جمهوری ونزوئلا را به ‏تحریم‌های شدید اقتصادی تهدید کرد. به گزارش رویترز، ترامپ با انتشار بیانیه‌یی گفت: «ایالات متحده در برابر متلاشی شدن ونزوئلا آرام نخواهد ‏نشست.

گروه جهان|

رییس‌جمهور امریکا در بیانیه‌یی مداخله‌جویانه، دولت نیکلاس مادورو رییس‌جمهوری ونزوئلا را به ‏تحریم‌های شدید اقتصادی تهدید کرد. به گزارش رویترز، ترامپ با انتشار بیانیه‌یی گفت: «ایالات متحده در برابر متلاشی شدن ونزوئلا آرام نخواهد ‏نشست. اگر رژیم مادورو دست به تحمیل مجلس موسسان قانون اساسی در سی‌ام جولای بزند، ایالات متحده تحریم‌های اقتصادی ‏شدید و فوری وضع خواهد کرد.‏»

ترامپ مدعی حمایت از مردم ونزوئلا شده و گفته که امریکا خواستار برگزاری انتخابات آزاد در آن کشور است. ‏ وی مادورو را یک رهبر بد خوانده که به خواست مردم کشورش توجه نمی‌کند. رهبران اروپایی از جمله مقام‌های اسپانیا و فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به تازگی از مادورو انتقاد ‏کرده‌اند. مادورو در پاسخ به این انتقادها گفته است: «ونزوئلا کشوری آزاد و مستقل است و مستعمره اروپا نیست‎. بگذارید اروپایی‌ها آنچه می‌خواهند بگویند. ما اهمیتی برای حرف‌های آنها قائل نیستیم. ما برای این سرزمین، ‏منزلت و استقلال ونزوئلا اهمیت قائل هستیم.‎»

مخالفان دولت ونزوئلا خواستار اعتصابی 24 ساعته در ‏این کشور با هدف اعمال فشار بر مادورو در کنار گذاشتن طرح بازنویسی قانون اساسی این کشور شده‌اند. مخالفان همچنین قصد دارند تا اعلامیه‌یی را امضا کرده و خواستار تشکیل یک دولت جایگزین اتحاد ملی شوند که گامی به سوی انکار کامل استبداد دولت مادورو است. دیوید اسمایلد، کارشناس امور ونزوئلا در دانشگاه تولان گفت: «البته که این پیشنهاد از سوی اپوزیسیون در ایجاد یک دولت موازی کاملا رادیکالی است و به نظر من منجر به یک ناآرامی واقعی در کشور می‌شود.»

ونزوئلا با یک بحران عمیق اقتصادی دست به گریبان است و تورمی افسارگسیخته موجب گرانی و کمبود شدید کالاهای اساسی شده است؛ به‌گونه‌یی که مردم این کشور گاه چندین ساعت را در صف‌های طولانی می‌گذرانند.

از سه ماه پیش که تظاهرات ضد دولتی در این کشور ابعاد گسترده‌یی یافت، تاکنون نزدیک به 50 نفر کشته و چندصد نفر نیز مجروح شده‌اند. رییس‌جمهوری ونزوئلا تاکنون با وجود نارضایتی‌های گسترده از استعفا خودداری کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران