شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 102497 | |

گروه جهان ژاپن و اروپا تلاش زیادی را از مدت‌ها قبل آغاز کرده‌اند که بتوانند با امضای یک توافقنامه مهم سیاسی، مناسبات خود را در زمینه‌های مختلف به خصوص در عرصه سیاسی و اقتصادی تقویت کنند. مضمون این توافق عمدتا تجاری است اما به دلیل آنکه طرفین به دنبال امضای جدی آن هستند از آن با عنوان «پیمان بزرگ سیاسی» دو طرف نیز یاد می‌شود.

گروه جهان   ژاپن و اروپا تلاش زیادی را از مدت‌ها قبل آغاز کرده‌اند که بتوانند با امضای یک توافقنامه مهم سیاسی، مناسبات خود را در زمینه‌های مختلف به خصوص در عرصه سیاسی و اقتصادی تقویت کنند. مضمون این توافق عمدتا تجاری است اما به دلیل آنکه طرفین به دنبال امضای جدی آن هستند از آن با عنوان «پیمان بزرگ سیاسی» دو طرف نیز یاد می‌شود.

به گزارش رویترز، شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن که به دنبال اجرای سیاست اقتصادی«آبه نومیکس» برای افزایش قدرت اقتصادی کشورش است از چهارشنبه سفرش را به بروکسل آغاز کرده تا در همین باره با مسوولان اتحادیه اروپا گفت‌وگو کند. نشست سران ژاپن و اتحادیه اروپا بزرگ‌ترین گام دو طرف برای رسیدن به این توافق است که اروپایی‌ها هم آن را یک حرکت مهم برای گسترش روابط تجاری طرفین دانسته‌اند.

آنها در عین حال امیدوارند نشست پنج‌شنبه(امروز) به نتیجه برسد تا قبل از نشست اجلاس سران «گروه 20» در هامبورگ آلمان به امریکا این پیام را بدهند که دنیا و کشورها در مسیر جهانی شدن حرکت می‌کنند و خروج امریکا از پیمان‌های روز به نفع این کشور و جهان نیست. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا مدتی پیش اعلام کرد که کشورش از پیمان توافق فرامرزی آسیا و پاسیفیک(TPP) که ۱۲کشور ازجمله ژاپن عضو آن هستند، خارج می‎شود. پس از آن بود که چین، کشورهای اروپایی و ژاپن عزم خود را جزم کردند تا به ‌جای امریکا و توافق با این کشور، توافقاتی در عرصه جهانی با یکدیگر امضا کنند. حالا اروپا و ژاپن به این توافق که یک پیمان تجارت آزاد محسوب می‌شود‌، نزدیک شده‌اند و فومیو کیشیدا، وزیر خارجه ژاپن هم برای اینکه زمینه‌ساز امضای توافق شود در بروکسل حاضر خواهد شد.

البته توافقنامه مشارکتی اقتصادی جامع ژاپن و اروپا با موانعی در زمینه تعرفه‌های تجاری روبه‌رو شده و به نظر می‌رسد، کیشیدا برای برداشتن همین موانع به اروپا سفر می‌کند. شینزو آبه چهارشنبه به ژاپن تایمز گفته که هفته گذشته درباره این توافق با وزیران خارجه اتحادیه اروپا گفت‌وگو کرده و برای امضای آن امیدواری‎های زیادی ایجاد شده است. شینزو آبه البته گفته بر این باور است که مسائل بسیار حساسی میان طرفین وجود دارد اما ژاپن برای تامین منافع خود تلاش خواهد کرد.

سرمایه‌گذاری، تعرفه روی کالاهای وارداتی اعم از مواد غذایی، خودرو و محصولات کشاورزی از مهم‌ترین اختلافات میان طرفین است. ژاپن و اروپا اگرچه در این بخش‌ها اختلافاتی دارند اما مقام‌های دو طرف می‌گویند که اراده سیاسی و پیشینه روابط آنها آنقدر قوی هست که بتواند برخی از مشکلات را برای رسیدن به یک توافق مهم سیاسی و تجاری برطرف کند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران