پیش‌بینی وضعیت بارش‌ها در روزهای آینده

موسسه تحقیقات آب در جدیدترین پیش‌بینی خود از تناوب بارش در هفته جاری در حوضه‌های آبریز کشور خبر داد و اعلام کرد: هفته آینده حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان دارای بالاترین میزان بارش خواهد بود.

پیش‌بینی وضعیت بارش‌ها در روزهای آینده
۱۴۰۱/۱۱/۰۳ ۱۴:۰۱:۵۴
| | |

موسسه تحقیقات آب اطلاعیه جدیدی در خصوص وضعیت بارش‌ها در روزهای آینده ارائه کرد.

به گزارش تسنیم، مشروح این اطلاعیه بدین شرح است: "برای هفته جاری وقوع بارش‌ها را در جنوب کشور و به‌صورت پراکنده در برخی از مناطق شمالی و غربی کشور پیش‌بینی کرد. همچنین با توجه‌ به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی‌شده برای هفته آینده وقوع بارش‌ها به‌طور عمده در غرب، شمال غرب و شمال کشور و به‌صورت پراکنده در شمال شرق کشور مورد انتظار است.

حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان این هفته بیشینه بارش 37.3 میلی‌متری و متوسط محدوده 1.5 میلی‌متری را دارد که بیشترین میزان در میان حوضه‌های آبریز کشور است.

مقام دوم پر بارش‌های این هفته مربوط به حوضه آبریز دریای خزر با بیشینه بارش 20.4 میلی‌متر و متوسط محدوده 1.2 میلی‌متری است.

هفته جاری حوضه آبریز فلات مرکزی بیشینه بارش 17.4 میلی‌متر و محدوده بارش 0.2 میلی‌متری را شاهد خواهد بود. حوضه آبریز دریاچه ارومیه هم این هفته بیشینه بارش 8.4 میلی‌متری با متوسط بارش 0.7 میلی‌متر را دارد. حوضه آبریز قره قوم هم بیشینه بارش 0.2 میلی‌متری با متوسط محدوده صفر میلی‌متر را دارد.

حوضه آبریز مرزی شرق تنها حوضه اصلی است که بارش ندارد. این هفته از 30 حوضه آبریز درجه‌دو کشور، 3 حوضه بدون بارش است.

در هفته منتهی به 14 بهمن‌ماه همه حوضه‌های 6 گانه اصلی آبریز کشور بارش‌های را دریافت خواهند کرد که بالاترین میزان آن در حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان خواهد بود.

بر این‌ اساس، حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان در هفته منتهی به 14 بهمن‌ماه بیشینه بارش 294.9  میلی‌متری و متوسط محدوده 12.1 میلی‌متری را خواهد داشت که بیشترین میزان در میان حوضه‌های آبریز کشور خواهد بود.

حوضه‌ آبریز دریاچه ارومیه که در هفته قبل بارش کمی داشت در هفته منتهی به 14 بهمن‌ماه بیشینه بارش 228.6 میلی‌متری با متوسط محدوده 30.6 میلی‌متری را تجربه خواهد کرد.

هفته آینده حوضه‌ آبریز دریای خزر بیشینه بارش 148 میلی‌متری و متوسط محدوده 17.6 میلی‌متری را تجربه خواهد کرد. حوضه‌ آبریز فلات مرکزی هم در هفته منتهی به 14 بهمن‌ماه بیشینه بارش 132.2 میلی‌متری و متوسط محدوده 2.7 میلی‌متری را تجربه خواهد کرد.

حوضه آبریز قره قوم در هفته منتهی به 14 بهمن‌ماه بیشینه بارش 24.4 میلی‌متر با متوسط محدوده 1.7 میلی‌متر را تجربه خواهد کرد. حوضه آبریز مرزی شرق هم در هفته منتهی به 14 بهمن‌ماه بیشینه بارش 11.8 میلی‌متری و متوسط محدوده 6 دهم میلی‌متری خواهد داشت."

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران