رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت مطرح کرد:

تاثیر آلودگی هوا بر افزایش اتیسم و کاهش ضریب هوشی

در سال گذشته مرگ منتسب با آلودگی هوا در کشور ۲۰ هزار و ۸۰۰ نفر بوده و تقریبا ۱۲.۶ درصد از مرگ‌ها منتسب به ذرات معلق pm2.5 بوده و هزینه اقتصادی آن نیز تقریبا ۸.۲ میلیارد دلار است.

تاثیر آلودگی هوا بر افزایش اتیسم و کاهش ضریب هوشی
۱۴۰۱/۱۰/۲۹ ۱۰:۴۰:۰۰
| | |

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با بیان اینکه در سال جاری بیش از دو برابر اعلام شرایط اضطرار در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها افزایش پیدا کرده است، گفت: در سال گذشته مرگ منتسب با آلودگی هوا در کشور ۲۰ هزار و ۸۰۰ نفر بوده و تقریبا ۱۲.۶ درصد از مرگ‌ها منتسب به ذرات معلق pm2.5 بوده و هزینه اقتصادی آن نیز تقریبا ۸.۲ میلیارد دلار است.

عباس شاهسونی با اشاره به وظایف وزارت بهداشت در قانون هوای پاک گفت: در قانون هوای پاک یکی از وظایف ما اجرای تبصره سه ماده قانون هوای پاک است و ما براساس این ماده وظیفه رصد وضعیت هوا و تشخیص شرایط اضطرار را داریم که این وظیفه را دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌دهند و در تهران نیز به نمایندگی از وزارت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام می‌دهند.

او با بیان اینکه در طی سال جاری تقریبا بیش از دو برابر اعلام شرایط اضطرار در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها مانند تهران، کرج، اصفهان و اراک افزایش پیدا کرده است، ادامه داد: یکی دیگر از وظایف وزارت بهداشت در قانون هوای پاک محاسبه مرگ‌های منتسب به آلودگی هوا و هزینه اقتصادی آن است. به تفکیک در شهرها و کلان‌شهرهای دارای آلودگی هوا، وزارت بهداشت به صورت سالانه این گزارش را تهیه و به مراجع ذیربط مانند هیات وزیران، سازمان محیط زیست، سازمان بازرسی و دیوان محاسبات ارسال می‌کردیم.

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت تصریح کرد: در سال گذشته مرگ منتسب به آلودگی هوا در کشور ۲۰ هزار و ۸۰۰ نفر بوده و تقریبا ۱۲.۶ درصد از مرگ‌ها منتسب به ذرات معلق pm2.5 بوده و هزینه اقتصادی آن نیز تقریبا ۸.۲ میلیارد دلار است.

۷۰ درصد افزایش مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا

شاهسونی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ بیش از ۷۰ درصد افزایش مرگ‌های منتسب به آلودگی هوا داشته‌ایم. پیش بینی ما در سال ۱۴۰۱ با توجه به این روند که در آلودگی هوا و میزان غلظت آلاینده‌ها وجود دارد، درباره تعداد روزهای دارای شرایط اضطرار تقریبا بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده است. مرگ‌های منتسب به آلودگی هوا نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

او در پاسخ به این سوال که آلودگی هوا و مشکلات ناشی از آن باعث بروز چه نوع بیماری‌هایی می‌شوند، گفت: آلودگی‌ها یکی از عوامل خطری است که در تمام طول زندگی انسان براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی تاثیرگذار است. آلودگی هوا در دوران جنینی، کودکی، جوانی، میانسالی و سالمندی بر روی انسان تاثیر منفی دارد. همچنین در تشدید بیماری‌های قلبی، تنفسی، شناختی مانند اتیسم، کاهش ضریب هوشی، کاهش وزن هنگام تولد، زایمان زودرس، آسم و... اثرگذاراست. آلودگی هوا بر همه اعضای بدن تاثیر منفی دارد.

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به افزایش آلودگی هوا در سال‌های گذشته سرطان‌های ناشی از آلودگی هوا افزایش پیدا کرده است، گفت: ما در خصوص سرطان‌ها آمار داریم. در این سال‌ها سرطان ریه افزایش پیدا کرده است و مرگ‌های ناشی از سرطان ریه به دلیل آلودگی هوا نیز افزایش داشته است و ما به این موضوع در گزارش سالانه‌مان اشاره کرده‌ایم.

شاهسونی درباره اقداماتی که منجر به کاهش میزان مواجهه با آلودگی هوا است، گفت: یکی دیگر از اقدامات‌ عدم مواجهه مردم با آلودگی است مانند گروه‌های حساس، کودکان، بیماران سرطانی، قلبی، تنفسی، مادران باردار و... با تعطیلی مدارس یا دورکاری یا کاهش ساعت کاری این اقدام نیز انجام می‌شود. البته اگر شاخص کیفیت هوا در وضعیت بسیار ناسالم باشد یکی از تصمیمات تعطیلی ادارات است که برای تعطیلی ادارات نیز باید منتظر دستور رییس‌جمهور و معاون رییس‌جمهور باشیم.

پایش میزان پرتوهای یونیزان

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به بحث نظارت بر معاینه فنی موتورخانه‌ها در منابع ثابت تصریح کرد: این وظیفه در قانون هوای پاک برعهده وزارت بهداشت گذاشته شده است. ما در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشت ودرمان این کار را انجام می‌دهیم. بالغ بر ۳ هزار و ۶۰۰ موتورخانه در کشور داریم که در مراکز بهداشت و درمانی رصد می‌شوند و تقریبا بین ۲۰ تا ۲۵ درصد آنها دارای معاینه فنی بوده و مابقی معاینه فنی ندارند. ما در وزارت بهداشت نیز در حال رصد این موتورخانه‌های ثابت هستیم تا معاینه فنی این موتورخانه‌ها نیز انجام شود.

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت همچنین درباره پایش میزان پرتوهای یونیزان که در قانون هوای پاک به آن اشاره شده و از وظایف وزارت بهداشت است، گفت: طبق قانون هوای پاک ما باید استانداردهای لازم برای میزان پرتوها را مشخص کنیم و شیوه نامه‌ای برای این کار با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری و سازمان انرژی اتمی و محیط زیست تدوین شده است.

شاهسونی درباره یکی دیگر از وظایف وزارت بهداشت در قانون هوای پاک تصریح کرد: در بحث پایش راه‌اندازی شبکه سنجش آلودگی صوتی نیز که در قانون هوای پاک آمده است ما همکار سازمان حفاظت محیط زیست هستیم. برای این کار نیز ما نقاطی را که باید ایستگاه‌های سنجش نصب شود مشخص کرده‌ایم اما هنوز این کار انجام نشده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران