جزییات 5 درخواست از سران قوا برای مبارزه با آلودگی هوا منتشر شد

دورکاری کارمندان در شهرهای قرمز از نظر کیفیت هوا

«دور کاری کارمندان» که در دوره شیوع کرونا و نبود واکسن مناسب در کشور تنها گزینه مورد علاقه مسوولان وقت بود، حالا بار دیگر در دستور کار قرار گرفته است، این‌بار اما به علت آلودگی هوا!

دورکاری کارمندان در شهرهای قرمز از نظر کیفیت هوا
۱۴۰۱/۱۰/۱۳ ۰۷:۵۰:۰۰
| | |

گروه راه و شهرسازی| «دور کاری کارمندان» که در دوره شیوع کرونا و نبود واکسن مناسب در کشور تنها گزینه مورد علاقه مسوولان وقت بود، حالا بار دیگر در دستور کار قرار گرفته است، این‌بار اما به علت آلودگی هوا!

آن‌گونه که عابد ملکی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران خبر داه است، بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تصویب کارگروه اضطرار آلودگی هوا بخشی از کارمندان گروه‌های حساس از جمله خانم‌های باردار، کارمندان خانم که فرزند دبستانی یا زیر ۶ سال سن دارند، کارمندانی که بالای ۵۰ سال سن دارند، کارمندانی که بیماری‌های قلبی، ریوی و تنفسی دارند و کارمندانی که بیماری دیابتی، رماتیسمی، دارای فشار خون بالا و کارمندان سرطانی در روز سه‌شنبه و چهارشنبه (۱۳ و ۱۴ دی) دورکار خواهند بود.

او تصریح کرد: همه دستگاه‌های دولتی ملزم به اجرای این طرح هستند و در صورت اجرا نشدن آن به دیوان عدالت اداری معرفی خواهند شد.

ملکی همچنین خبر داد: بر اساس مصوبات کارگروه اضطرار آلودگی هوا، دانشگاه‌ها و همه مقاطع تحصیلی استان‌ تهران به جز شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۱۳و ۱۴دی‌ غیرحضوری شد و همه مدارس به صورت مجازی دایر است. کودکستان‌ها اما تعطیل است.

طبق مصوبات این کارگروه، فعالیت‌های ورزشی در فضاهای باز ممنوع است و طی این ۲ روز نیز طرح زوج و فرد از درب منازل اجرا می‌شود. مجوز روزانه ورود به محدود طرح ترافیک در این ۲ روز توسط شهرداری تهران صادر نمی‌شود، از شهروندان تقاضا می‌شود از تردد غیرضروری خودداری کنند.

جزییات نامه شورایی‌ها به سران قوا

با توجه به شرایط سخت و بحرانی ناشی از آلودگی هوا در پایتخت، اعضای شورای شهر تهران پیش از این نامه‌ای را با محتوای پیشنهادات ۵ گانه با ۲۱ امضا خطاب به سران قوای سه گانه کشور تهیه و ارسال کرده بودند. دیروز اما جزییات این نامه رسانه‌ای شد.

اعضای شورای شهر تهران در این نامه سرگشاده با اشاره به این مهم که مردم کلانشهر تهران این روزها با بحرانی‌ترین شرایط مواجه هستند تاکید کردند: شهروندان تهران در سال جاری تنها دو روز هوای پاک برای تنفس را تجربه کرده‌اند، در حالی که تعداد روزهای ناسالم و خطرناک به مرز ۱۳۰ روز رسیده است و هر روز نیز به تعداد آن افزوده می‌شود؛ در این شرایط است که با استناد به گزارش نهادهای مسوول بیش از ۲۶ هزار نفر در سال در کل کشور به دلایل مرتبط با آلودگی هوا دچار فوت زودرس شده‌اند و آمار شهروندانی که دچار بیماری‌های مزمن و مهلک قلبی و ریوی می‌شوند، ده‌ها برابر این تعداد است.

در این نامه آمده است: به سران قوای سه گانه پیشنهاد می‌شود ۵ مورد از پیشنهادات اعضای شورای شهر تهران را به عنوان اهم موضوعات، سرلوحه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با موضوع قرار دهند که بدین شرح است: 

۱. با توجه به نقش ۳۷ درصدی خودروهای فرسوده در آلودگی هوا، کمک به الزام اسقاط واقعی خودروهای فرسوده مهم‌ترین گام در این زمینه خواهد بود.

۲. توسعه زیرساخت و ناوگان حمل و نقل عمومی که منجر به کاهش وابستگی به سفرهای خودرویی و هوایی در شهرها می‌شود، نقش مهمی در این زمینه خواهد داشت که برای کلانشهر تهران ۱۰۰۰ رام قطار و ۴۰۰۰ دستگاه اتوبوس مورد نیاز مبرم و جدی است.

۳. کمک به تسهیل شرایط به‌کارگیری وسایط نقلیه برقی با اولویت موتورسیکلت برقی از ضروریت‌های بهبود کیفیت هواست، پیش بینی تبدیل موتور سیکلت‌های موجود تهران به برقی در برنامه هفتم کشور با حداقل سالانه ۵۰۰ هزار دستگاه مورد تقاضاست.

۴. برخورد قاطع با خاطیان و اعمال سیاست‌های تنبیهی در قبال دستگاه‌هایی که با ترک فعل یا قصور و تقصیر در پیاده‌سازی قانون و اجرای وظایف محوله موجب ناکارآیی سیستم و بروز تداوم شرایط فعلی می‌شوند.

۵. اهتمام مدیریت کاهش تقاضای سفر از طریق توسعه خدمات هوشمند و غیرحضوری و تحقق دولت الکترونیک که وظیفه همه دستگاه‌های ملی و محلی است و استقرار نظام پایش و نظارت جدی آن. اعضای شورا تصریح کرده‌اند: ما اعضای شورای اسلامی شهر تهران به عنوان نمایندگان مردم شریف این کلانشهر با عرض پوزش از آنان به خاطر تحمل این هوای سمی و آلوده از شورای هماهنگی سران قوا، صدور دستورات اجرایی و عملیاتی را به جد خواستاریم.

صدور هشدار «قرمز» برای تهران و کرج

سازمان هواشناسی کشور نسبت به پایداری و کاهش کیفیت هوا در تهران و کرج هشدار قرمزرنگ صادر کرد.سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار قرمزرنگ از تداوم پایداری و سکون هوا و کاهش کیفیت هوا از سه‌شنبه (۱۳ دی‌ماه) تا پیش از ظهر چهارشنبه (۱۴ دی‌ماه) در تهران و کرج خبر داد.

براثر این مخاطره احتمال افزایش شاخص‌های آلودگی هوا، افزایش غلظت آلاینده‌ها، کاهش کیفیت وضع هوا در حد بسیار ناسالم برای تمام گروه‌ها و در صورت مهار منابع آلاینده ثابت و متحرک کاهش تا حد ناسالم وجود دارد. این شرایط جوی در شهرستان‌های تهران همچون اسلامشهر، بهارستان، پاکدشت، پردیس، پیشوا، قدس، ری، شهریار، رباط کریم، قرچک، ملارد، ورامین و جنوب شهرستان شمیرانات مورد انتظار است.

بر اثر این مخاطره تداوم و تشدید وضعیت آلودگی هوا در حد ناسالم برای تمام گروه‌ها و در صورت عدم مهار منابع آلاینده ثابت و متحرک شاخص آلودگی در محدوده بسیار ناسالم قرار خواهد گرفت.بر اساس این گزارش، هشدار قرمزرنگ بالاترین سطح هشدار است که در آن پیش‌بینی می‌شود، یک پدیده جوی خسارت‌های وسیعی به دنبال داشته باشد.

از این‌رو سازمان هواشناسی با صدور هشدار قرمز به دستگاه‌های مختلف اعلام می‌کند که وارد عمل شوند و اقداماتی را برای کاهش خسارات وقوع پدیده‌های جوی انجام دهند. در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسوول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

ورود سامانه بارشی چهارشنبه

در همین حال، فریبا گودرزی، کارشناس سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور از روز چهارشنبه و آغاز بارش‌ها در شمال‌غرب، غرب، و جنوب‌غرب خبر داد و اعلام کرد: آلودگی هوا تا پایان هفته تداوم خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، او گفت: از چهارشنبه با نفوذ سامانه بارشی به کشور در شمال‌غرب، غرب، جنوب‌غرب و شمال خلیج‌فارس بارش باران و برف و وزش باد شدید موقتی آغاز می‌شود که بارش‌ها در مناطق جنوبی با رعدوبرق همراه است.

گودرزی توضیح داد: برای روز پنجشنبه برای تمامی مناطق کشور به جز جنوب‌شرق بارندگی پیش‌بینی شده است. او برای تهران تا روز چهارشنبه آسمانی غبارآلود پیش‌بینی کرد و گفت: از اواخر روز چهارشنبه و طی روز پنجشنبه شرایط برای بارندگی در تهران مهیا می‌شود و هوا در روزهای پایانی هفته برای پایتخت مطلوب می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران