شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اکنون با اختیاراتی که ستاد ملی مدیریت کرونا دارد، به ما اجازه داده که تقویم آموزشی سال تحصیلی ۹9- ۹8 متغیر باشد

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اکنون با اختیاراتی که ستاد ملی مدیریت کرونا دارد، به ما اجازه داده که تقویم آموزشی سال تحصیلی ۹9- ۹8 متغیر باشد و بتوانیم متناسب با سناریوهای مختلف زمان تحصیل را امتداد بدهیم گفت: هر زمانی مدارس دایر شوند تا شش هفته به دوره آموزشی اضافه خواهد شد.

محسن حاجی‌میرزایی درباره تمهیدات آموزش و پرورش پیرامون آموزش در ایام تعطیلات ناشی از کرونا و زمان بازگشایی مدارس توضیحاتی ارایه داد و گفت‌: تدابیر مختلفی اندیشیده شده است، به عنوان مثال از طریق راهبران آموزشی در حال ارزیابی از کسانی هستیم که تحت آموزش نیستند. اگر مدارس از ۱۶ فروردین دایر باشند ما یک ماه اسفند را از دست داده‌ایم، بنابراین تا یک ماه به دوره آموزشی اضافه می‌شود تا کسری آموزش جبران شود. اختیاراتی را به آموزش و پرورش استان‌ها داده‌ایم.

حاجی‌میرزایی افزود: اکنون با اختیاراتی که ستاد ملی مدیریت کرونا دارد به ما اجازه داده که تقویم آموزشی سال تحصیلی ۹9- ۹8 متغیر باشد و بتوانیم متناسب با سناریوهای مختلف زمان تحصیل را امتداد بدهیم اما محدودیت‌هایی برای کنکور و امتحانات و دایر شدن مدارس در مهر ۹۹ داریم و حتی ممکن است پنجشنبه و جمعه را به روزهای آموزش اضافه کنیم.

  کنکور سه هفته بعد از امتحانات نهایی  برگزار می‌شود

وی با بیان اینکه هر زمانی مدارس دایر شوند تا شش هفته به دوره آموزشی اضافه خواهد شد، گفت:

۷۰ درصد از محتوای آموزشی قبل تعطیلات ارایه شده و ۳۰ درصد باقی مانده که باید برای آن برنامه‌ریزی کنیم. حتی ممکن است به ساعات آموزشی در طول روز اضافه کنیم. هر زمانی که امتحانات نهایی برگزار شد پیشنهاد برگزاری کنکور سراسری را داشتیم که در جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا تصویب شد. بنابراین هرزمان امتحانات نهایی برگزار شد سه هفته بعدش نیز کنکور برگزار خواهد شد.

وی همچنین افزود: مذاکراتی انجام دادیم و همین روزها اینترنت رایگان در اختیار دانش‌آموزان و معلمان قرار خواهد گرفت و با وزارت ارتباطات گفت‌وگو کردیم تا اینترنت در اختیار معلمان قرار دهیم.

حاجی‌میرزایی اضافه کرد: پیام رسانهای متعددی اعلام آمادگی کرده‌اند و با هم گفت‌وگو کردیم و به مدارس اعلام کردیم که مدارس فقط از یک

پیام‌رسان استفاده کنند و مدارس دارند اطلاعات را برای ما می‌فرستند. از اطلاعات دانش‌آموزان شامل نمرات و... مراقبت می‌شود. وی با اشاره به نتایج ارزشیابی از آموزش و بازخورد آموزش‌های تلویزیونی گفت: سامانه‌ای طراحی شده و به زودی اجرایی می‌شود و از طریق آن به اطلاعات تمام کلاس‌ها دسترسی داریم که گام مهمی است. معتقدم این حادثه با تمام تلخی‌ها در توسعه آموزش الکترونیکی موثر بود و نظام آموزشی ما توانست با سرعت خود را تطبیق دهد. از همه معلمان قدردانی می‌کنم.حاجی‌میرزایی ادامه داد: به جهت اینکه بزرگ‌ترین شبکه فراگیر کشور را داریم از روزهای اول دستورالعمل‌های مناسبی را با هماهنگی وزارت بهداشت برای دانش‌آموزان، معلمان و سرویس‌ها و... طراحی کردیم و ۹۰۰ هزار نفر از شاغلان در آموزش و پرورش این دوره‌ها را گذراندند و دستورالعمل‌ها در اختیارشان قرار گرفته است. سرانه بهداشتی تهیه تجهیزات و ملزومات نیز در اختیار مدارس قرار گرفته تا با بازگشایی مدارس آماده و پذیرای دانش‌آموزان باشیم.

    زمانی اجازه می‌دهیم دانش‌آموزان مدرسه بیایند که خطر رفع شده باشد

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه زمانی اجازه می‌دهیم دانش‌آموزان به مدارس بیایند که خطر رفع شده باشد، عنوان کرد: باید به ازای هر ۷۵۰ دانش‌آموز یک مربی بهداشت داشته باشیم اما اکنون ۱۰ هزار مربی بهداشت کم داریم و ممکن است هر مربی در چند مدرسه کار کند. ۱.۵ میلیون دانش‌آموز، سفیر سلامت هستند و هر کدام باید ۱۰ نفر را آموزش دهند که این هم کمکی خواهد بود. همچنین دانش‌آموزان می‌توانند برای غلبه بر اضطراب با هسته‌های مشاوره در ارتباط باشند.  وزیر آموزش و پرورش همچنین در پاسخ به اینکه تکلیف دانش‌آموزان مدارس غیردولتی چه خواهد شد و آیا شهریه‌ای که داده‌اند مسترد می‌شود؟ اظهار کرد: در مدارس غیردولتی شورایی هست که درباره خدمات و شهریه تصمیم‌گیری و بررسی می‌کنند تا اگر برخی خدمات اکنون ارایه نمی‌شود در مورد شهریه اینها تصمیم بگیرند. حاجی‌میرزایی درباره وضعیت پرداخت حقوق سرویس‌های مدارس گفت: طبق آیین‌نامه مصوب هیات وزیران، کارگروهی در این زمینه فعال است و اختیار دارد که متناسب با شرایط در هر منطقه‌ای تصمیم بگیرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران