شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس سازمان محیط‌زیست همچنان آمار می‌دهد؛ آماری که پیش از این فعالان محیط‌زیست به‌طور تقریبی اعلام کرده بودند و هنوز محیط‌زیست نتوانسته درباره علت مرگ هزاران پرنده در میانکاله پاسخی بدهد.

مرگ ۴۰ هزار پرنده در میانکاله بر اثر سم بوتولیسم

رییس سازمان محیط‌زیست همچنان آمار می‌دهد؛ آماری که پیش از این فعالان محیط‌زیست به‌طور تقریبی اعلام کرده بودند و هنوز محیط‌زیست نتوانسته درباره علت مرگ هزاران پرنده در میانکاله پاسخی بدهد.  دیروز رییس سازمان محیط‌زیست با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی مسوول پاسخگویی به علت مرگ پرندگان در میانکاله است، گفت: ۴۰ هزار پرنده در میانکاله بر اثر سم بوتولیسم تلف شدند. عیسی کلانتری گفت: سازمان دامپزشکی تنها مرجعی است که باید نظر دهد و این سازمان گفته است که مرگ و میر این پرنده‌ها بر اثر سم بوتولیسم بوده و این سم در شرایط بی‌هوازی شروع به تولید می‌کند، از طرفی ارتفاع آب دریا با میانکاله پایین‌تر است و ارتباط ندارد از طرفی آب‌های ورودی میانکاله را با سد و پمپ برداشت کرده‌اند و آب وارد نشده و شرایط بی‌هوازی شده و میکروب تولید سم کرده است. او افزود: سم بوتولیسم این قدرت را دارد که هر نانو گرمش جان ۵ نفر را بگیرد و ۲ کیلو آن پتانسیل کشتن ۱۰ میلیون انسان را دارد، در نتیجه این سم پرندگان کنار آبزی که دنبال غذا می‌گردند و در این تالاب این میکروب‌ها را خوردند، فلج کرده و این حیوانات در آب خفه می‌شدند. رییس سازمان محیط‌زیست از مهاجرت ۶۰ درصد پرندگان از این منطقه طی روزهای گذشته اظهار خرسندی کرد و گفت: هرچند در این مدت ۴۰ هزار پرنده را از دست داده‌ایم ولی این اتفاق در دنیا می‌افتد در آفریقا بیش از ۶۰۰ هزار پرنده بر اثر آن از بین رفته‌اند. وی در‌خصوص تالاب انزلی و دیگر تالاب‌ها که برخی در حال خشک کردن و استحصال زمین هستند، نیز گفت: اجازه نمی‌دهیم به حریم تالاب تجاوز شود و این استحصال خارج محدوده تالاب هستند و محیط‌بانان برخورد می‌کردند. کلانتری در‌خصوص آتش‌سوزی بندر کیاشهر نیز افزود: این اتفاق در بهمن‌ماه رخ داده و برخی آتش‌سوزی‌ها طبیعی هستند شرایط بی‌هوازی و رخ می‌دهند. رییس سازمان محیط‌زیست در‌خصوص فروش پروانه شکار به اتباع خارجی نیز توضیح داد: جو‌سازی‌های صورت گرفته درباره صدور پروانه شکار بی‌پایه است، چون عمر حیات وحشی که به عنوان شکار مجوز می‌گیرند ۱۰ سال است و اگر پروانه شکار ندهیم آنها به صورت طبیعی از بین می‌روند. وی ادامه داد: خارجی‌هایی که می‌آیند برای شکار حیوان ۲۰ هزار دلار می‌دهند یعنی ۲۵۰ میلیون تومان و ۷۰ درصد این پول برای قرق‌های مردمی اختصاص می‌یابد و ۳۰ درصد صرف توسعه منطقه باقیمانده صرف زیستگاه می‌شود. رییس سازمان محیط‌زیست با اشاره در خصوص نحوه دفن پسماندهای کرونایی نیز توضیح داد: مواد عفونی و بیمارستانی استاندارد دارند و تمام آنها رعایت می‌شود و همه بیمارستان‌های دولتی و خصوصی به این استانداردها پایبندند. او در مورد آخرین تصمیم این سازمان درباره جابه‌جایی محل دفع پسماند از آرادکوه در جنوب تهران نیز گفت: آرادکوه قطعاً باید جابه‌جا شود، این منطقه فاصله ۲۰۰ متری خانه مسکونی وجود دارد اما شهرداری می‌گوید ۷۵۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار بودجه می‌خواهیم برای اینکه این اتفاق بیفتد. او ادامه داد: بر اساس تصمیم‌های اخذ شده در سال ۹۹ قیمت خرید برق از محل تولید پسماند را بیش از دو برابر رساندیم تا مقرون به صرفه باشد تا استفاده کنند.

توزیع اقلام بهداشتی پیشگیری از کرونا در سردشت

رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر از ارسال بسته‌های بهداشتی به شهرستان سردشت با هدف حمایت از جانبازان شیمیایی و پیشگیری از شیوع کرونا در این منطقه خبر داد. محمد نصیری در این باره گفت: به دستور سرپرست جمعیت هلال احمر مبنی بر حمایت از جانبازان شیمیایی جنگ تحمیلی در شهرستان سردشت و پیشگیری از آسیب اهالی این منطقه از ویروس کرونا، از روز گذشته ۴۰۰۰ بسته بهداشتی به این منطقه ارسال شده و این روند حمایتی تا قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا ادامه می‌یابد. او با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم برای شکستن و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، این است که در برخی از مناطق و شهرستان‌هایی که دارای حساسیت بیشتری هستند، تمهیدات ویژه‌ای در نظر بگیریم، افزود: سردشت؛ شهرستانی است که در جنگ تحمیلی، بمباران شیمیایی شد و افراد زیادی به نسبت جمعیت در این شهرستان، جانباز شیمیایی بوده یا دارای مشکلات زمینه‌ای تنفسی و بعضا خانواده‌ها هم دچار عارضه‌هایی در این زمینه هستند که اگر ویروس کرونا که به دستگاه تنفسی افراد حمله می‌کند، در این شهرستان به صورت گسترده شیوع پیدا کند، مشکلات جدی در پی خواهد داشت. او به ایسنا گفت: برهمین اساس و به دستور اکید رییس جمعیت هلال احمر، سازمان داوطلبان ماموریت یافت تا در زمینه پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به شکل ویژه در مورد شهرستان سردشت، تمهیداتی در نظر بگیرد. به گفته وی، این تمهیدات در دو بعد آموزشی، ترویجی و همچنین توزیع بسته‌های بهداشتی شامل ماسک و ژل بهداشتی میان مردم منطقه به خصوص جانبازان و اهالی مناطق پرخطر و حاشیه‌ای شهرستان است تا بتوانیم زنجیره انتقال ویروس کرونا را شکسته و مانع از آسیب جدی ویروس در این منطقه شویم. نصیری افزود: این اقدام بر اساس تعامل میان جمعیت هلال احمر استان، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و خیریه‌ها در حال انجام است و شب گذشته اولین محموله شامل ۴۰۰۰ ژل و ماسک به سردشت ارسال شده است. رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر تاکید کرد: ارسال محموله‌های بهداشتی به سردشت تا زمان شکست ویروس کرونا، ادامه خواهد یافت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران