شماره امروز: ۵۴۷

| | |

انجمن حمایت از حقوق کودکان طی نامه‌ای از وزیر بهداشت خواست تا با ایجاد شرایط مناسب برای کودکان کار و خیابان جهت جلوگیری از شروع کرونا بین این کودکان،

کودکان زباله‌گرد در معرض خطرند

انجمن حمایت از حقوق کودکان طی نامه‌ای از وزیر بهداشت خواست تا با ایجاد شرایط مناسب برای کودکان کار و خیابان جهت جلوگیری از شروع کرونا بین این کودکان، توسط نهادهای ذی‌ربط در محیطی خارج از گودهای زباله‌گردی و مراکز بازیافت مساعدت و موافقت کند. در بخشی از این نامه با اشاره به سرعت شیوع کروناویروس در کشور نوشته شده است: همان‌گونه که مستحضرید شیوع سریع کرونا سلامت افراد جامعه را با خطر جدی مواجه کرده است. کودکان زباله‌گرد، با توجه به شرایط زیستی و بهداشتی که در ادامه می‌آید ازجمله افرادی هستند که به‌شدت در معرض ابتلا به این بیماری‌اند یا می‌توانند به عنوان ناقل شناخته شوند. این نامه می‌افزاید: کودکان یادشده که عمدتا دور از خانواده و بدون سرپرست هستند و در همان مراکز بازیافت و تفکیک زباله میان حجم انبوهی از زباله‌های آلوده زندگی می‌کنند، حداقل دسترسی به مواد بهداشتی را نیز ندارند. هرچند شهرداری تهران طی بخشنامه‌ای، زباله‌گردی در سطح تهران را توسط پیمان‌کاران بازیافت ممنوع اعلام کرده است، اما گزارش‌ها و شواهد عینی نشان می‌دهد همچنان این کودکان در شهر به جست‌وجوی زباله مشغول‌اند. این امر نه تنها به‌دلیل فقر و نیاز مادی است، بلکه ناشی از عدم‌اطلاع آنها از این شرایط و چگونگی پیشگیری از بیماری است. این نامه در ادامه به شرایط نابسامان کودکان کار اشاره کرده و گفته است: برای درک عمق فاجعه کافی‌ است ۲۴ ساعت زندگی یک کودک زباله‌گرد را مرور کنیم؛ زندگی در میان زباله‌ها، ایمنی پایین بدن به دلیل تغذیه‌ نامناسب و مشکلات تنفسی و ریوی به دلیل نوع کار، ساعات طولانی کار و تماس مستقیم با زباله‌هایی که این روزها در کنار تمامی آلودگی‌های همیشگی، آلوده به ویروس کرونا نیز هستند و در نهایت حضور بین شهروندان؛ و کودکی در برابر دیدگان ماست که به‌شدت در معرض آلوده شدن به این ویروس و انتقال آن به شهروندان و دیگر زباله‌گردهاست. در ادامه این نامه آمده است: انجمن حمایت از حقوق کودکان، در راستای حفظ سلامت و حیات کودکان زباله‌گرد جلسات متعددی با سازمان بهزیستی و شهرداری تهران برای تهیه حداقل‌های ممکن شرایط نگهداری و غربال‌گری آنها داشت. هر دو سازمان، موکدا بر لزوم جداسازی کامل کودکان زباله‌گرد از محل‌های بازیافت تا پایان بحران تاکید داشتند؛ چراکه می‌دانند ادامه چنین شرایطی برای کودکانی که در خطرناک‌ترین و آلوده‌ترین مشاغل در حال فعالیت یا زندگی هستند، می‌تواند ما را با فاجعه‌ای انسانی مواجه کند. انجمن حمایت از کودکان همچنین در این نامه با توجه به توافقات صورت‌گرفته در جلسه با سازمان بهزیستی و شهرداری تهران و ‌همچنین وظایف و تکالیف قانونی وزارت بهداشت از این وزارتخانه خواست تا نسبت به موافقت با ایجاد شرایط مناسب (که انجمن آن را «اردوی سلامتی» می‌نامد)، توسط نهادهای ذیربط در محیطی خارج از گودهای زباله‌گردی و مراکز بازیافت مساعدت و موافقت لازم را اعلام کند.

نگاه معیشتی به درختان جنگل‌ها را نابود می‌کند

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: نگاه‌ها را نسبت به درختان تغییر دهیم؛ نگاه معیشتی به درختان جنگلی عاملی بر نابودی جنگل‌ها است. علی ابراهیمی گفت: در کشور ما روز ۱۵ تا ۲۲ اسفند ماه به عنوان «هفته منابع طبیعی» نامگذاری شده است که نخستین روز این هفته یعنی ۱۵ اسفند به عنوان «روز ‌درختکاری‌»است، کاشت درخت در کنار بی‌توجهی به درختان جنگلی در تناقض با حفاظت از منابع طبیعی است زیرا در این بین درختان جنگلی سالیان دراز مورد بی‌مهری مردم و مسوولان قرار گرفتند. نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، افزود: درمجلس دهم طرح تنفس جنگل‌ها مورد بررسی قرار گرفت در این طرح دولت باید آیین نامه‌های اجرایی خود را کتبا ثبت می‌کرد و هر گونه بهره‌برداری از جنگل‌ها ممنوع می‌شد تا جنگل‌ها بتوانند خود را احیا کنند، طرح تنفس جنگل‌ها به دو موضوع احیای دوباره جنگل‌های از دست رفته و دیگری حفاظت از پوشش گیاهی موجود کشور را مورد توجه قرار می‌دهد، متاسفانه هنوز شاهد از بین رفتن جنگل‌ها در کشور هستیم، امیدوارم اقدامات قوه‌ قضاییه و دولت در راستای حمایت از درختان جنگلی با جدیت بیشتری پیگیری شود. ابراهیمی ادامه داد: بارندگی‌های چند سال اخیر فرصت طبیعی برای احیای دوباره جنگل‌ها شمالی و جنوبی کشور بوده است، اگر بتوانیم از این فرصت به درستی استفاده کنیم بدون شک عرصه بسیاری از جنگل‌ها احیا می‌شوند. او تاکید کرد: متاسفانه بهره‌برداری غیرقانونی از جنگل‌ها توسط افرادی که با سیستم‌های دولتی در ارتباط هستند عاملی بر نابودی جنگل‌ها و ساخت و سازهای غیرمجاز شده است؛ این ارتباطات مانع از پیگیری قانونی برای رفع مشکل جنگل خواری در کشور شده است. او تصریح کرد: در منطقه زاگرس با برداشت‌های بی‌رویه از درختان بلوط شاهد بیماری‌های درختان آن منطقه هستیم، متاسفانه اقدامات دولت و قوه قضاییه با شرایطی که کشور دارد در جهت حمایت از درختان جنگلی رضایت بخش نبوده است. ابراهیمی به ثبت جهانی جنگل‌ها اشاره کرد و گفت: ایران کشوری خشک و نیمه خشکی است، با توجه به خصوصیاتی جوی که دارد در حفظ و نگهداری محیط زیست علی‌الخصوص جنگل‌ها باید پویاتر باشد، ثبت جهانی شدن منابع طبیعی یعنی پذیرفتن قوانین جهانی در راستای حمایت از منابع طبیعی است؛ این منابع طبیعی می‌تواند جنگل، دریا یا منابع طبیعی دیگر باشند، زمانی که منابع طبیعی ثبت جهانی می‌شوند باید شرایط حفظ و نگهداری آن هم در سطح جهانی پیشرفت کرده باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران