شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اهتمام جدی برای بهبود شرایط فیزیکی تحصیل دانش‌آموزان عشایری گفت:

آموزش عشایر به روایت آمار

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اهتمام جدی برای بهبود شرایط فیزیکی تحصیل دانش‌آموزان عشایری گفت: مدارس چادری کاهش پیدا کرده است. در سال ۹۴ تعداد مدارس کانتینری ۷۷۴ عدد بود و امسال به ۱۳۳۵ مدرسه افزایش یافت و اکنون ۸۰۰ مدرسه چادری با توجه به مقتضیات جغرافیایی و عدم دسترسی به جاده داریم. محمدرضا سیفی به اعلام آخرین آمار آموزش عشایری پرداخت و افزود: در حال حاضر ۱۸۵ هزار و ۲۸۰ دانش‌آموز در مدارس ثابت، سیار و نیمه سیار عشایری مشغول به تحصیل هستند.از این تعداد ۱۳۰ هزار و ۷۵۸ دانش‌آموز در دبستان‌ها و ۳۸ هزار و ۲۳۴ دانش‌آموز در متوسطه اول و ۱۶ هزار و ۲۳۴ دانش‌آموز در متوسطه دوم تحصیل می‌کنند. مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۱۲ هزار و ۵۲۷ کلاس در مدارس عشایری تشکیل شده که بیش از ۱۰۰ مدرسه یک کلاسه با یک دانش‌آموز هستند گفت: تعداد مدارس عشایری ۶۱۳۲ مدرسه است که از این تعداد ۵۲۲۶ مدرسه چندپایه دبستانی است. سیفی ادامه داد: بر اساس آمار احصاء شده ۴۳۹ کلاس عشایری با جمعیتی بیش از ۴۵ نفر و ۱۲۱۷ کلاس درس با جمعیت دانش‌آموزی یک تا پنج نفر تشکیل شده است. ۲۲۴۹ کلاس درس شش تا ۱۰ دانش‌آموزه هستند. ۲۶۵۳ کلاس درس ۱۱ تا ۱۵ نفره، ۲۴۷۱ کلاس عشایری ۱۶ تا ۲۰ نفره، ۱۷۴۲ کلاس درس ۲۱ تا ۲۵ نفره، ۹۳۹ کلاس درس ۲۶ تا ۳۰ نفره و ۴۴۴ کلاس درس بین ۳۰ تا ۴۰ نفره هستند. وی با بیان اینکه ۴۶.۹۲ درصد از کل دانش‌آموزان عشایری را دختران تشکیل می‌دهند و از سال گذشته تاکنون تعداد دختران شاغل به تحصیل ۲/۵۰ درصد افزایش داشته است، عنوان کرد: همچنین بیش از ۴۱۶۷ هنرآموز عشایری در ۷۹ هنرستان کارودانش و ۱۱ هنرستان فنی و حرفه‌ای مهارت‌آموزی می‌کنند. مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش به توانمند‌سازی ۱۲۵۰ معلم عشایری چندپایه از طریق دوره آموزش ضمن خدمت اشاره کرد و گفت: ۱۷۶۰ معلم کلاس چند پایه در دوره افزایش مهارت‌های علمی با کمک سازمان‌های فرهنگی شرکت کرده و در حال حاضر ۷۲ درصد معلمان عشایری دارای مدرک کارشناسی هستند.تا امسال ۲۰ دوره اردوی سراسری با شرکت ۳۰ هزار دانش‌آموز دختر و پسر برگزار و آنها در اردوهای زیارت اولی‌ها شرکت کردند.  وی با بیان اینکه طی پنج سال گذشته تعداد مدارس شبانه‌روزی عشایری ۳۰ درصد افزایش داشته است اظهار کرد: در سال ۹۴ تعداد مدارس شبانه روزی ۱۸۱ بوده که امسال به ۲۳۵ مورد افزایش پیدا کرده است. مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش افزود: ۹۰۸ دانش‌آموز دختر و پسر عشایری امسال وارد دانشگاه و مراکز آموزش عالی شدند که ۲۰ درصد کل فارغ‌التحصیلان پیش دانشگاهی مدارس عشایری کشور را تشکیل می‌دهند.

مبارزه علیه ملخ صحرایی

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور گفت: سال گذشته عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۷۵۰ هزار هکتار انجام شد اما امسال پیش‌بینی می‌شود این میزان به یک میلیون هکتار بسته به شرایط افزایش یابد. علیمراد سرافرازی افزود: در این ارتباط کار مبارزه با ملخ صحرایی در زمان حاضر در سطح هشت هزار هکتار در استان‌های درگیر از جمله خوزستان، بوشهر و هرمزگان انجام شده است.امسال جمعیت آفت ملخ صحرایی در مبدا آن‌که شرق آفریقا است شامل کشور کنیا در ۷۰ سال گذشته و در کشورهای اریتره و اتیوپی در۲۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده است و با توجه به اینکه مسیر حرکت جمعیت این آفت با باد است وارد عربستان شده و پس از آن به سمت ایران می‌آید برهمین اساس انتظار می‌رود سطح مبارزه گسترش پیدا کند. سرافرازی اضافه کرد: احتمال می‌رود در صورتی که کار مبارزه دراستان‌های ورودی ملخ صحرایی به قوت انجام نشود احتمال نفوذ آنها به استان‌های شمالی‌تر و آلوده شدن استان‌های بیشتری در کشور وجود دارد. وی یادآور شد: امسال آفت ملخ صحرایی درمنطقه سیریک و جاسک استان هرمزگان از مناطق تابستان گذران هند و پاکستان وارد شده است و کار مبارزه با آنها در حال انجام است.همچنین هفته گذشته در جریان باد شدیدی که از سمت جنوب غرب ایران اتفاق افتاد هجوم بخشی از آفت ملخ صحرایی از شبه جزیره عربستان به ایران را نیز داشتیم که بخش‌هایی از استان‌های هرمزگان درمنطقه پارسیان، بوشهر و منطقه مهر و لامرد در استان فارس جمعیت به نسبت بالایی رصد شده است. وی افزود: با توجه به شرایط آب وهوایی و اقلیمی حاکم بر منطقه و پیش‌بینی هواشناسی در آینده بسیار نزدیک شاهد هجوم گسترده ملخ صحرایی از عربستان باشیم. تاکنون خسارتی به محصولات زراعی و باغی در مناطق درگیر وارد نشده است و تلاش می‌شود با همکاری همه ارگان‌های ذی‌ربط از ورود ملخ‌های صحرایی به مزارع و باغ‌ها جلوگیری شود. وی ادامه داد: تفاوت امسال با سال گذشته در سرمایه‌های نیروی انسانی و امکاناتی است که نسبت به سال گذشته به مراتب بهتر شده است و اعتبارات خوبی که با حمایت سازمان برنامه و بودجه تاکنون ۲۰میلیارد تومان اعتبار تخصیص و در اختیار ۱۰استان درگیر توزیع شد. وی تاکیدکرد:  به اندازه کافی سم تامین شده و در بحث سوخت نیز   به اندازه کافی در اختیار سازمان‌های جهاد کشاورزی قرار گرفته است. با توجه به امکانات پشتیبانی که وجود دارد انتظار می‌رود هیچ مشکلی در مورد اعتباری نخواهیم داشت. در صورت رویارویی با جمعیت بیشتر امکان کمک مالی بیشتری وجود دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران