شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس گروه توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۵.۵ میلیون خانوار تک‌نفره در ایران زندگی می‌کنند.

رییس گروه توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۵.۵ میلیون خانوار تک‌نفره در ایران زندگی می‌کنند. معصومه توکلی در برنامه‌ای رادیویی با موضوع بررسی افزایش خانواده‌های تک‌نفره با اشاره به اینکه وجود خانوارهای تک‌نفره یک واقعیت اجتماعی است، گفت: در حال حاضر شاهد وجود خانوارهای تک‌نفره هستیم.

او با اشاره به اینکه خانوارهای تک‌نفره در نتیجه برنامه‌ریزی‌های نادرست به وجود آمده‌اند، اظهار کرد: افرادی که به شکل انفرادی زندگی می‌کنند یک خانوار تک‌نفره به شمار می‌آیند و الصاق لفظ خانواده به این افراد صحیح نیست. رییس گروه توانمند‌سازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: در بسیاری از مواقع یک زن یا مرد در اثر مرگ یا متارکه شریک زندگی خود را از دست می‌دهد و از شکل خانواده به خانوار تک‌نفره تبدیل می‌شود.

او افزود: دانشجویانی که به تنهایی در محل تحصیل خود زندگی می‌کنند، یک خانوار تک‌نفره هستند، اما پس از برگشت به جمع خانواده و شهر مبدا عضو خانواده به شمار می‌آیند. توکلی اظهار کرد: عدم پیشگیری از وقوع حوادث مختلف و ناکارآمد بودن سیستم امداد تا موضوعاتی مانند طلاق و فوت و مشکلات اقتصادی مهم‌ترین دلایل شکل‌گیری خانوارهای تک‌نفره محسوب می‌شوند.

او با بیان اینکه ایجاد خانوار تک‌نفره معلول‌های متعددی دارد، عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر خانوارهای تک‌نفره در تمامی کشورهای دنیا در حال افزایش هستند.

رییس گروه توانمند‌سازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور افزود: مدرنیته امکان و بستری را فراهم کرده که افراد به راحتی بتوانند به صورت تک‌نفری زندگی کنند و مسیر زندگی را پیش ببرند. او با اشاره به اینکه در تمام دنیا نسبت به افزایش آمار خانوارهای تک‌نفره نگرانی ایجاد شده است، اظهارکرد: امروزه سیاست‌گذاران و مسوولان کشورهای مختلف معضل خانوارهای تک‌نفره را در معرض توجه خود قرار داده‌اند.

توکلی اضافه کرد: رشد آمار خانوارهای تک‌نفره در ایران به تناسب رشد این معضل در مقیاس جهانی نیست، در حالی که در سال‌های گذشته تعداد خانوارهای تک‌نفره در کشور مورد رشد و افزایش کمی قرار گرفته است. وی با اشاره به اینکه در حوزه خانوارهای تک‌نفره بررسیهای کامل و جامعی را در اختیار نداریم، عنوان کرد: در حال حاضر حدود ۵.۵ میلیون خانوار تک‌نفره در ایران زندگی می‌کنند، اما به این آمار نمی‌توان استناد کرد. رییس گروه توانمند‌سازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور افزود: بیش از ۲۰ میلیون خانوار در کشور زندگی می‌کنند.

او اضافه کرد: خانوارهای تک‌نفره در بافت جامعه همیشه در معرض آسیب‌های بیشتری قرار می‌گیرند، این نهادهای حمایتی باید توجه ویژه‌ای را به این افراد داشته باشند. در ادامه این برنامه حمیده عادلیان، استاد دانشگاه و مدیر گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه نیز با اشاره به اینکه هر آماری باید بر اساس استانداردهای ملی و بین‌المللی مورد بررسی قرار بگیرد، گفت: در هر جامعه‌ای همیشه نیازهای متعدد و جدید شکل می‌گیرد، بر این اساس بسیاری از معضلات جدید برخاسته از نیازهایی هستند که به تازگی شکل گرفته‌اند و بی‌پاسخ مانده‌اند. او با اشاره به اینکه برنامه‌ریزیهای مختلف باید پاسخگوی نیازهای جدید جامعه باشند، اظهارکرد: آمارهای مختلف می‌توانند نیازهای جامعه را مشخص کنند و سیاست مداران و برنامه‌ریزان را نسبت به خلاءهای جدید آگاه کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران