شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک فعال محیط زیست می‌گوید کارشناسان محیط زیست خوزستان در سرشماری پرندگان مهاجر آمار پرندگان موجود در آبگیرهای مصنوعی دام‌ها و محمیه‌ها را به تالاب بامدژ نسبت می‌دهند.

یک فعال محیط زیست می‌گوید کارشناسان محیط زیست خوزستان در سرشماری پرندگان مهاجر آمار پرندگان موجود در آبگیرهای مصنوعی دام‌ها و محمیه‌ها را به تالاب بامدژ نسبت می‌دهند.

رضا نیک‌فلک کارشناس و فعال محیط زیست در این باره گفت: تالاب بامدژ با وسعتی معادل ۴ هزار هکتار در شمال شهر اهواز قرار دارد. این تالاب یکی از مهم‌ترین نقاط زمستان گذرانی پرندگان مهاجر در استان خوزستان است که در فهرست ۱۰۵ منطقه مهم پرندگان ایران ثبت شده است. متأسفانه این تالاب با دارا بودن ارزش‌های فراوان زیستی مانند دیگر تالاب‌های استان خوزستان، پاسگاه محیط‌بانی فعال است و این خود عاملی است تا متخلفان با خیال راحت به زمین‌خواری و نسل‌کشی پرندگان مهاجر در محمیه‌های (دامگاه) بزرگ و پر تعداد حاشیه این تالاب بپردازند. نیک‌فلک افزود: در زمین‌های تصرف شده اطراف تالاب بامدژ محمیه‌های متعددی ساخته شده و سالیان زیادی است که در سکوت و ناکارآمدی سازمان متولی (سازمان حفاظت محیط زیست) پرندگان مهاجر در این آبگیرها سلاخی می‌شوند. محمیه‌ها آبگیرهای انسان ساختی هستند که توسط عده‌ای سودجو ساخته و قرق می‌شود تا امنیت ظاهری برای جذب حداکثری پرندگان مهاجر در این آبگیرها فراهم شود.او توضیح داد: این آبگیرهای غیرقانونی و انسان ساخت مکانی برای کشتار وسیع پرندگان مهاجر است. پرندگان مهاجر طبق عادت و روال هرساله با شروع فصل پاییز به تالاب بامدژ آمده و در این آبگیرهای به ظاهر امن فرود می‌آیند بی‌خبر از آنکه این آبگیرهای انسان ساخت مکان مناسبی برای اقامت آنها نیست. پرندگان زمانی به این مهم پی می‌برند که تور صیاد بر سرشان فرود آمده و سرها یکی یکی در جلوی چشم یکدیگر بریده می‌شود و بر روی سینی فروشندگان در مقابل دیدگان همه از جمله سازمان متولی در بازارهای شهر اهواز و… به فروش می‌رسند. این کارشناس محیط زیست اعلام کرد: نبود حفاظت و امنیت درون تالاب بامدژ به حدی وخیم و تأسف‌آور است که کارشناسان اداره کل محیط زیست استان خوزستان در زمان سرشماری پرندگان مهاجر، با هماهنگی محمیه داران، در این آبگیرهای مصنوعی اقدام به سرشماری پرندگان می‌کنند و آمار حاصل از سرشماری پرندگان در محمیه‌ها را به تالاب بامدژ ارتباط می‌دهند؛ لازم به ذکر است که بسیاری از این محمیه‌ها در محدوده حفاظت شده تالاب بامدژ با زمین خواری احداث شده‌اند.

او در پایان تاکید کرد: علاوه بر نسل‌کشی گستره پرندگان مهاجر در تالاب بامدژ، تعداد پرشمار شکارچیان مسلح در اطراف و درون این تالاب که با خیالی راحت به شکار گونه‌های جانوری مهم و با ارزش این تالاب می‌پردازند از دیگر مشکلات تالاب بامدژ است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران