شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس سازمان غذا و دارو، گفت: امیدواریم ظرف دو سال آینده بتوانیم در حدود ۱۷۰ قلم مواد اولیه دارویی را در داخل تولید کنیم. محمدرضا شانه ساز،

رییس سازمان غذا و دارو، گفت: امیدواریم ظرف دو سال آینده بتوانیم در حدود ۱۷۰ قلم مواد اولیه دارویی را در داخل تولید کنیم. محمدرضا شانه ساز، در نشست خبری معرفی توانمندی‌های صنعت داروسازی و تجهیزات پزشکی کشور، افزود: نهضت جدی خودکفایی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های حوزه سلامت، شاهد اتفاقات زیادی بوده است. وی ادامه داد: حوزه دارو و تجهیزات پزشکی با همه پیچیدگی‌هایی که دارد، اما توانسته‌ایم گام‌های بلندی در این حوزه‌برداریم که منجر به تولید انواع داروها و تجهیزات پزشکی در داخل کشور شده است. شانه ساز به موفقیت‌های حوزه داروسازی و تجهیزات پزشکی اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته بابت محصولات بایولوژیک ۱.۲ میلیارد دلار ارز صرف می‌شد که در ۱۵ سال گذشته توانسته‌ایم تولید‌کننده این محصولات در کشور باشیم.

وی با عنوان این مطلب که در حوزه تجهیزات پزشکی شاهد موفقیت‌های خوبی هستیم، افزود: خودکفایی در این حوزه در حد بازار دارویی کشور نیست اما در همین مدت کوتاه نیز شاهد تولید تجهیزات پزشکی در داخل هستیم که بعضاً دومین تولید‌کننده در دنیا شناخته می‌شویم. شانه ساز به روند رو به افزایش تولید مواد اولیه دارویی در کشور اشاره کرد و گفت: تلاش می‌کنیم تا دو سال آینده بتوانیم ۱۷۰ قلم مواد اولیه دارویی را در داخل تولید کنیم که باعث کاهش ۲۵۰ میلیون دلاری ارز خواهد شد. در بخش دیگری از این نشست خبری، مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو، از افزایش دو برابری خودکفایی در تولید تجهیزات پزشکی خبر داد. حسین صفوی، روز چهارشنبه در نشست خبری معرفی توانمندی‌های تولیدی صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی، گفت: تعداد محصولات تجهیزات پزشکی که توانسته‌ایم در تولید آنها خودکفا شویم، در سال جاری نسبت به سال ۹۷، دو برابر شده است.

وی افزود: در سال گذشته کمتر از ۲۰۰ قلم تجهیزات پزشکی تولید می‌شد که این عدد به حدود ۴۰۰ محصول افزایش یافته است.

صفوی از ساماندهی شبکه توزیع تجهیزات پزشکی در کشور خبر داد و گفت: در سال ۹۸ توانستیم الصاق برچسب شناسه و کد رهگیری روی کالاهای تولید و وارداتی را الزامی کنیم که امیدواریم از سال آینده رهگیری کالاهای تجهیزات پزشکی به صورت پایلوت در کشور اجرا شود.

وی، میزان صادرات تجهیزات پزشکی تولید داخل را در سال جاری حدود ۲۰ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: صادرات ما به کشورهای اروپایی هم بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران