شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در سال جاری 25 هزار معتاد متجاهر از سطح تهران جمع‌آوری و غربالگری شده‌اند اما این جمع‌آوری‌ها و غربالگری‌ها تاکنون نتیجه مطلوبی نداشته

در سال جاری 25 هزار معتاد متجاهر از سطح تهران جمع‌آوری و غربالگری شده‌اند اما این جمع‌آوری‌ها و غربالگری‌ها تاکنون نتیجه مطلوبی نداشته و معتادان متجاهر دوباره به پاتوق‌هایشان برگشته‌اند. داریوش تقی‌زاده کارشناس مسوول درمان اعتیاد بهزیستی استان گفت: از ابتدای سال تاکنون ۲۵ هزار نفر در طرح غربالگری ارزیابی شده‌اند، از این تعداد حدود ۳۵ درصد شرایط پذیرش را نداشتند، یعنی یا معتاد نبوند، یا اینکه دارای مشکلات پزشکی بودند. قاعدتا درباره افرادی که دارای مشکلات پزشکی هستند نیز باید وزارت بهداشت پاسخگو باشد.

او با بیان اینکه ما افرادی با مشکلات پزشکی را هم در مراکز‌مان پذیرش می‌کنیم، ادامه داد: مشکل پزشکی این افراد نیز حاد بوده و اغلب شامل زخم‌های باز است. در مجموع از ۲۵ هزار نفری که از ابتدای سال در غربالگری ارزیابی شده‌اند، ۷ درصد دارای مشکلات پزشکی حاد بوده‌اند. کارشناس مسوول درمان اعتیاد بهزیستی استان تهران اظهار کرد: ۱۲.۵ درصد از افرادی که غربال شده‌اند، تست اعتیادشان منفی بوده و صرفا کارتن‌خواب بوده‌اند. همچنین ۳.۵ درصد از این افراد نیز با وجود اینکه کارتن‌خواب بوده‌اند، تحت درمان هم بوده‌اند، اما به دلیل اینکه این چرخه درست نیست، همچنان تحت عنوان کارتن‌خواب زندگی می‌کنند. تقی‌زاده درباره روند غربالگری افزود: معمولا با توجه به ظرفیت‌های خالی که در مراکز وجود دارد، این ظرفیت‌های خالی اعلام و پر می‌شود. تقریبا حدود ۱۲۰۰ الی ۱۳۰۰ ظرفیت ماده ۱۶ غیردولتی داریم. همچنین دو مرکز دولتی هم داریم که در حدود ۲ هزار و ۱۰۰ نفر ظرفیت دارند. او ادامه داد: چند مرکز مانند فشافویه، مهرسروش و شهید ضیاییان نیز مراکز ماده ۱۶ هستند که زیرنظر بهزیستی فعالیت نمی‌کنند، اما غربالگری آنها توسط کارکنان بهزیستی انجام می‌شود. تقریبا در سال جاری از ۵ فروردین غربالگری شروع شده است و با توجه به اینکه غربالگری به صورت مداوم انجام می‌شود، دیگر مانند سابق با مشکلاتی مانند برخورد نامناسب روبرو نیستیم و معمولا روزانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر غربال می‌شوند.کارشناس مسوول درمان اعتیاد بهزیستی استان تهران گفت: در گذشته طرح‌ها طی مدت ۱۰ الی ۱۵ روز اجرا می‌شد و ما در یک دوره مشخص با حجم زیادی از افراد مواجه بودیم که باید آنها را مورد آزمایش قرار می‌دادیم، اما با توجه به ظرفیت‌های خالی که ایجاد شده ما به صورت مداوم غربالگری را انجام می‌دهیم و تلاش می‌کنیم کیفیت کار در غربالگری و نوع برخورد مناسب‌تر شود و دیگر طرح‌های ضربتی که با مشکلاتی مانند ضرب و شتم و ... همراه بود، اتفاق نیفتد.تقی‌زاده با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون معتاد منع پذیرش نداشتیم، ادامه داد: همچنین در برخی از مراکز بیمار اچ‌آی‌وی و منع پذیرش نداشتیم، اما در معدود مراکزی هم که بیماران اچ‌آی‌وی حضور داشته باشند، خدمات درمانی به آنها ارایه می‌شود. او با بیان اینکه در حال حاضر هیچ تست ایدزی از معتادان متجاهری که جمع‌آوری شده و به مراکز غربال می‌آیند، گرفته نمی‌شود، به ایلنا گفت: در دستورالعمل غربال یک ارزیابی ثانویه نیز در نظر گرفته شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران