شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، به تشریح دلایل مثبت و منفی افزایش تولید دارو در ۹ ماه ابتدای سال ۹۸ در کشور پرداخت.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، به تشریح دلایل مثبت و منفی افزایش تولید دارو در ۹ ماه ابتدای سال ۹۸ در کشور پرداخت.

بهروز بنیادی در مورد انتشار گزارشی از وزارت صنعت، معدن و تجارت که نشان می‌دهد در 9ماهه امسال بیش از 36میلیارد عدد داروی انسانی تولید شده که نسبت به 9ماهه 97 حدود 30درصد افزایش نشان می‌دهد، گفت: افزایش میزان تولید دارو را از ابعاد مختلفی می‌توان مورد بررسی قرار داد، کما اینکه اگر این مهم در جهت خودکفایی و کاهش وابستگی محقق شده باشد، نشان می‌دهد تکنولوژی‌ها و توانمندی‌های لازم ایجاد شده و مواد اولیه برای تولید دارو به اندازه کافی در کشور وجود دارد که این امر نگرانی‌ها در مورد کمبود دارو را رفع می‌کند.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: دیدگاه دیگر اینکه ممکن است بخشی از افزایش تولید دارو به عنوان صادرات استفاده شده باشد که در پی آن توانسته باشیم بازارهای بیشتری را به دست آوریم.

او در بیان دیدگاه منفی که می‌تواند در خصوص افزایش تولید دارو وجود داشته باشد، به خانه ملت گفت: اگر افزایش تولید دارو در داخل به این دلیل بوده باشد که مصرف دارو در کشور افزایش یافته است، امر نگران‌کننده‌ای است، بنابراین لازم است مسوولان مربوطه در مورد دلایل افزایش این میزان دارو شفاف‌سازی کنند هر چند در زمستان به دلیل افزایش مراجعه به پزشکان و مصرف برخی داروها این امکان وجود دارد که میزان تولید دارو هم افزایش یابد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، در پاسخ به اینکه آیا در ایران امکانات لازم جهت تولید دارو برای بیماران خاص وجود دارد، اظهار کرد: البته گام‌هایی هم برای تولید داروی بیماران خاص و سرطانی در کشور برداشته شده است، اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم. عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: اغلب کشورها برای تولید داروی مورد نیاز بیماران خاص همین مسیر را طی می‌کنند، ضمن اینکه در دنیا روال اینگونه است که به دلیل محدودیت نیاز کشورها به تولید داروی بیماران خاص و هزینه زیادی که سرمایه‌گذاری در این بخش به همراه دارد، یک کشور هدف‌گذاری می‌شود، بنابراین چنانچه ایران بخواهد در این زمینه موفق باشد باید بازاریابی کرده و اقتصاد سلامت را مورد بررسی قرار دهد، اما چون تهیه این داروها یک امر حاکمیتی است اگر قرار باشد تولید شود، دولت باید سوبسید لازم را برای آن شرکت سرمایه‌گذار فراهم کند که به نظر می‌رسد دشوار باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران