شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو کمیته کشوری آنفلوانزا با اشاره به آخرین آمار شیوع و بروز کروناویروس و با اشاره به آخرین تلاش‌ها برای ساخت دارو و واکسن این ویروس، گفت:

عضو کمیته کشوری آنفلوانزا با اشاره به آخرین آمار شیوع و بروز کروناویروس و با اشاره به آخرین تلاش‌ها برای ساخت دارو و واکسن این ویروس، گفت: با کوشش‌های کشورهای آلمان و فرانسه و بریتانیا در این رابطه، به نظر می‌رسد که تلاش‌ها به‌زودی به نتیجه می‌رسد و امیدواریم تا ۳ ماه آینده واکسن و داروی این بیماری در دسترس مردم قرار گیرد.

مسعود مردانی با اشاره به آخرین وضعیت و آمار کروناویروس جدید در دنیا، اظهار کرد: این بیماری با سرعت بالایی در حال انتقال است و رشد موارد مثبت کرونا در طول ۱۴ روز گذشته ۵هزار و ۱۰۶ برابر معمول است، یعنی موارد جدید روز به روز در حال افزایش است؛ به‌طوریکه بر اساس آخرین آمار در دنیا ۲۰ هزار و ۴۲۸ مورد مثبت و قطعی گزارش شده و ۴۲۵ نفر نیز از این بیماری فوت کرده‌اند.

او با بیان اینکه جز یک مورد باقی موارد فوتی در چین بوده است، تصریح کرد: دیده شده مواردی که مبتلا به سینه پهلو یا پنومونی می‌شوند، حدود ۱۳ درصد نیازمند ICU هستند، بنابراین باید به موارد شدید توجه جدی شود.او با بیان اینکه تا به امروز تنها پنج درصد موارد کروناویروس چین شناسایی شده است، گفت: به عبارت دیگر ۹۵ درصد آن هنوز شناسایی نشده است. الان ابعاد بیماری ثابت کرده مواردی از ابتلا بدون علامت بوده است.

   ضرر ۴۵۵ میلیارد دلاری به اقتصاد چین

 طی ۱۴ روز

مردانی با اشاره به تبعات منفی اقتصادی کروناویروس، عنوان کرد: طی ۱۴ روز گذشته ۴۵۵ میلیارد دلار به اقتصاد چین لطمه وارد شده است. او با اشاره به گفته‌ یکی از اساتید CDC امریکا در این رابطه، گفت: به نوعی یک پاندمی کروناویروس در حال شکل‌گیری است که مساله مهمی است، با این حال خوبی این بیماری در این است که میزان مرگ و میر آن از سارس و مرس بسیار کمتر است؛ یعنی چیزی حدود ۲ درصد. مردانی با بیان اینکه کروناویروس جدید هنوز دارو و درمان قطعی ندارد، به ایسنا گفت: بهترین راه پیشگیری، شستشوی مکرر دست و رعایت مسائل بهداشت فردی و اجتماعی است؛ رعایت آداب تنفسی، استفاده از دستمال یک‌بار مصرف، پرهیز از دست دادن، بوسیدن و در آغوش کشیدن.او در ادامه با شاره به اقدامات صورت گرفته در کشورهای مختلف برای درمان این بیماری، گفت: ‌تاکنون داروهای متعددی در درمان این بیماری استفاده شده که داروی ضد ایدز کلترا یکی از آنهاست ولی درمان استانداردی نیست. همچنین در امریکا یک دارو استفاده شده که باعث بهبودی بیمار شده ولی به نظر می‌رسد حتی بدون دارو نیز در حال بهبودی بود. بنابراین هنوز درمان استانداردی برای این بیماری وجود ندارد.مردانی با اشاره به کوشش‌های کشورهای آلمان و فرانسه و بریتانیا در این رابطه، اظهار کرد: به نظر می‌رسد که این اقدامات به نتیجه می‌رسد و امیدواریم تا ۳ ماه آینده واکسن و داروی این بیماری در دسترس مردم باشد. همچنین مردانی در اولین سمپوزیوم «کروناویروس جدید ۲۰۱۹» در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه موارد ابتلای کرونا در بیش از ۲۰ کشور دنیا گزارش شده است، گفت: ما معتقدیم که موارد ابتلا خیلی بالاتر است، چراکه این بیماری حد و مرزی نمی‌شناسد.او با اشاره به انتقال گردشگران چینی با پروازهای ترکیش ایرلاین به تهران و خروج آنها با پروازهای ماهان، گفت: این در حالی است که خواسته صریح وزارت بهداشت ممنوعیت و محدودیت پروازهای چین بوده است. بنابراین به نظر می‌رسد که به‌رغم صلاح ندانستن قطع ارتباطات از سوی سازمان جهانی بهداشت، کشورها باید خیلی هوشیار باشند.

   تشریح شرایط کروناویروس جدید

مردانی با تشریح شرایط کروناویروس جدید، با اشاره به برخی از هم‌پوشانی‌های آن با مرس و سارس، گفت: البته این بیماری ویژگی‌های خاص و یونیکی هم دارد، برای همین نام موقت «کروناویروس ۲۰۱۹» را برای آن انتخاب کرده‌اند. او با اشاره به گزارش اولین مورد فوت ناشی از این بیماری در چین در ۱۱ ژانویه ۲۰۲۰، اظهار کرد: هم‌زمان مواردی از این بیماری در کشورهای نزدیک چین مانند تایلند، ژاپن، کره جنوبی، امریکا، استرالیا، فرانسه، ایتالیا، کانادا و در مجموع در ۲۳ کشور رسماً اعلام شده است.

وی با بیان اینکه این ۲۳ کشور امکانات تست‌های سریع کرونا ویروس را در دسترس دارند، گفت: بنابراین در کشورهایی که این امکان را ندارند، شاید ۱ یا ۲ ماه زمان اعلام و گزارش ابتلا طول بکشد. به همین دلیل در ابتدا فکر می‌کردند که این بیماری انتقال انسان به انسان ندارد و کمی لاپوشانی می‌کردند. ولی بعد از ۲۰ ژانویه زمانیکه انتقال انسان به انسان آن ثابت شد، اعلام کردند که این بیماری به سایر کشورها هم منتقل می‌شود. مردانی با بیان اینکه اطلاعات موجود ممکن است تا چند ماه آینده تغییر کند، گفت: کروناویروس جدید یک بیماری زئونوز است که راه‌های پیشگیری دقیق و مشخصی بالینی ندارد و هنوز واکسن و درمان ندارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران