شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پس از انتقاد سازمان بهزیستی به وزارت بهداشت مبنی بر عدم همکاری در پذیرش معتادان متجاهر دارای زخم‌باز، مسوولان وزارت بهداشت به بدهی ۱۵۰ میلیارد ریالی بهزیستی به این بیمارستان‌ها در این خصوص اشاره کردند

اختلاف 15 میلیارد تومانی وزارت بهداشت و بهزیستی

پس از انتقاد سازمان بهزیستی به وزارت بهداشت مبنی بر عدم همکاری در پذیرش معتادان متجاهر دارای زخم‌باز، مسوولان وزارت بهداشت به بدهی ۱۵۰ میلیارد ریالی بهزیستی به این بیمارستان‌ها در این خصوص اشاره کردند که معاون سازمان بهزیستی نیز در واکنش به این اظهارات گفت که نه تنها ما بدهی نداریم بلکه وزارت بهداشت نباید برای انجام تعهدات خود از سازمان‌های دیگر درخواست پول کند. اگرچه رسیدگی به فرایند درمان معتادان متجاهر و حل مشکلات مربوط به آنها موضوعی بین دستگاهی است و نهادهای مختلف از سازمان بهزیستی کشور تا پلیس و وزارت بهداشت در این خصوص مسوولیت‌هایی را به عهده گرفته‌اند، اما گاهی روند رسیدگی به این افراد آسیب دیده با موانعی رو به رو می‌شود. هفته گذشته معاون سازمان بهزیستی کشور از محدودیت پذیرش معتادان دارای زخم باز توسط بهزیستی براساس پروتکل‌ها خبر داد و در عین حال گفت که این افراد باید در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرند و وزارت بهداشت براساس پروتکل‌ها و تعهدی که در جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر داده است، باید برای آنها مرکز یا مراکزی را تعیین کند و بعد از مدتی که زخم آنها درمان شد، این افراد را تحویل سازمان بهزیستی دهد تا اعتیادشان درمان شود. این درحالی است که براساس ادعای نیروی انتظامی که این معتادان را به مراکز ۶ گانه وزارت بهداشت می‌برد، این مراکز هم معتادان را نمی‌پذیرند یا ضمانتنامه می‌خواهند؛ به این ترتیب به‌نظر می‌رسد حلقه مربوط به وزارت بهداشت در این فرایند گم می‌شود. این اظهارات واکنش وزارت بهداشت را نیز به همراه داشت. به‌طوری‌که مهدی شادنوش، رییس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت در این باره به ایسنا گفت: اعتبارات درمانی این بیماران نزد سازمان بهزیستی است و علی‌رغم اینکه در جلسات متعدد و به شکل مکرر سازمان بهزیستی تعهد کرده که توافقنامه‌ای با بیمارستان‌های ارایه‌دهنده خدمت به این افراد امضا کند که هزینه‌های درمانی آنها را پرداخت کند، اما هنوز این توافقنامه امضا نشده است. شادنوش این را هم گفت که امضای این توافق‌نامه در شرایطی به تعویق می‌افتد که تنها در شهر تهران بالغ بر ۱۵۰میلیارد ریال اسناد مطالبات بیمارستان‌ها به علت نبود تفاهم‌نامه‌ در این خصوص هنوز پرداخت نشده است. به دنبال مطرح شدن ادعای بدهی ۱۵ میلیارد تومان بهزیستی به وزارت بهداشت برای درمان بیماری‌های معتادان متجاهر، مجید رضازاده معاون توسعه درمان و پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه سازمان بهزیستی هیچ بدهی در این خصوص ندارد به ایسنا گفت: وزارت بهداشت هم در قوانین بالادستی خودش، هم در اهداف و ماموریت‌هایش و هم در بودجه‌ای که از مجلس می‌گیرد متولی رسیدگی به سلامت جامعه معرفی شده است و اگر کسی به خدمات سلامت نیازمند باشد، چه کسی از معتادان متجاهری که با بیماری‌های دیگری دست و پنجه نرم می‌کنند، اولویت بیشتری دارد؟ او با بیان اینکه وظیفه وزارت بهداشت است که درمان این افراد را به عهده بگیرد، افزود: البته ستاد مبارزه با مواد مخدر که مسوول سیاست‌گذاری و راهبری برنامه‌های اعتیاد را دارد، بودجه‌ای را نیز در این خصوص در اختیار دستگاه‌ها می‌گذارد.

بلاتکلیفی راه‌اندازی پالایشگاه خون پس از ۵ سال

رای دیوان عدالت اداری برای برداشتن محدودیت‌های تاسیس داروخانه، بلاتکلیفی راه‌اندازی پالایشگاه خون با گذشت پنج سال، تاثیر کانال ارزی سوییس در تامین دارو و... از جمله مباحثی بود که در نشست خبری معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت مطرح شد. کریم همتی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت کانال دارویی که بین سوییس و ایران وجود داشت، گفت: اولا باید توجه کرد که امریکا مدعی است که تحویل داروها و تامین اقلام ضروری شامل تحریم نیست، اما ما به چشم می‌بینیم که دارو هم تحریم است. دولت جمهوری اسلامی ایران از تمام کانال‌های ممکن برای تامین اقلام ضروری از جمله دارو استفاده می‌کند، از برقراری کانال دارویی بین ایران و سوییس هم استقبال می‌کنیم و هر مقداری که بتوانیم‌خدمات دارویی و اقلام ضروری به ویژه برای بیماران سرطانی، صعب العلاج و... تامین می‌کنیم. او افزود: به هر حال کارشکنی امریکایی‌ها وجود دارد. البته این کانال دارویی با سوییس خیلی مورد استفاده قرار نمی‌گرفت، اما مشکل ارزی را حل نمی‌کند. در حال حاضر ما مشکل ارز داریم. باید توجه کرد که ما از برخی کشورها طلب‌هایی داریم و اگر در ارزمان محدودیت ایجاد نکنند، مانند همه کشورها مراودات را انجام می‌دهیم. تحریم‌ها بیشتر دسترسی ما به ارز خودمان را محدود می‌کند. از طریق کانالی که برقرار شد، بخشی از طلب هایمان در قالب تحویل داروها مرتفع شد. وی ادامه داد: در حال حاضر در حوزه داروهای خاص، صعب‌العلاج و سرطانی داروها تامین می‌شود و محدودیت خاصی نداریم. حتی اکنون نسبت به مدت مشابه در سال قبل از نظر دپوی داروها و مواد اولیه دارویی وضعیت بهتری داریم. مدتی در حوزه پانسمان‌های بیماران ای‌بی به دلیل کارشکنی شرکت سوئدی مشکلاتی داشتیم که از کانال‌های دیگری آن را تامین کردیم. همتی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره شکایت از عامل سوزاندن کتاب هاریسون، گفت: قبل از اینکه کار آقای تبریزیان که معمم است، مورد اعتراض وزارت بهداشت و مردم قرار گیرد، باید مورد اعتراض حوزه‌های علمیه قرار گیرد که گرفت. به هر حال روحانیت و حوزه‌های علمیه جایگاه بالایی داشته و از گروه‌های مرجع جامعه محسوب می‌شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران