شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه به ازای هر کودک، ۱۷

 17 متقاضی فرزندخواندگی به ازای هر کودک

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه به ازای هر کودک، ۱۷ متقاضی فرزندخواندگی وجود دارد گفت: نوزادان دختر بیشترین متقاضی فرزندخواندگی را دارند. سعید بابایی با بیان اینکه از نظر فرهنگی بیشتر خانواده‌ها تمایل دارند تا نوزادان را به فرزندخواندگی بپذیرند، گفت: آمارها نشان می‌دهد خانواده‌ها همچنین ترجیح می‌دهند نوزادان دختر را به فرزندخواندگی بپذیرند. او با اشاره به اینکه این موضوع در مسائل فرهنگی ریشه دارد، اظهار کرد: از سوی دیگر تعداد کودکانی که قابلیت واگذاری برای فرزندخواندگی را دارند محدود است، به‌طوریکه آمارها نشان می‌دهد در ازای هر کودک قابل واگذاری، ۱۷ متقاضی وجود دارد اما نکته اینجاست که بسیاری از این فرزندان وقتی از این رده سنی می‌گذرند و به رده سنی ۳ سال و تا ۶ سال می‌رسند، به ترتیب منحنی تعداد واگذاری آنها به شکل قابل توجهی افول می‌کند چرا که خانواده‌ها می‌خواهند وقتی فرزندی را به فرزندخواندگی می‌پذیرند، روی تربیت و آینده وی تاثیرگذار باشند. مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: به همین دلیل دنبال روش‌هایی هستیم که به کمک دوستان قوه قضاییه از نظر قانونی شیوه‌هایی که قابلیت ورود این فرزندان از مراکز شبه خانواده به درون خانواده را دارد، تسریع و تسهیل کنیم. بابایی در مورد فرزندخواندگی کودکان دارای معلولیت و لزوم فرهنگ‌سازی در این مورد نیز توضیح داد: ترویج این فرهنگ نیازمند عزم عمومی و حرکت جدی فرهنگی است که ممکن است درقالب حرکت یک فیلم ساز، افراد مشهور، سیاستمداران و ... امکان‌پذیر باشد. هنر این نیست که یک فرزند سالم را وارد خانواده‌ها کنیم، بلکه هنر بالاتر این است که از کودکان معلول در درون خانواده‌ها پذیرایی کنیم، البته این کار دشوار است اما باید به‌طور جدی به آن پرداخت.

مرگ ۱۲ هزار پرنده  در میانکاله

درحالی تاکنون ۱۲ هزار پرنده در میانکاله بر اساس اعلام سازمان دامپزشکی به علت سم بوتولیسم تلف شده‌اند که برخی گمانه زنی‌ها درباره ورود سموم کشاورزی به آب تالاب میانکاله و حتی استفاده از طعمه‌های آلوده توسط شکارچیان مطرح شده است. مدیرکل دفتر مدیریت حیات‌ وحش سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید: تمام عواملی که در ارتباط با بحث تلف شدن پرندگان در میانکاله مطرح شده است پس از مدیریت بحران در منطقه بررسی خواهد شد.

شهاب‌الدین منتظمی درباره آخرین آمار تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله اظهار کرد: بر اساس اعلام اداره محیط زیست و دامپزشکی استان مازندران تا عصرشنبه (۱۲ بهمن‌ماه) ۱۲ هزار پرنده در این منطقه تلف شده است. به دلیل شرایط نامساعد جوی در میانکاله هنوز آمار جدیدی از تلفات به دست نیاورده‌ایم. او در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان حفاظت محیط زیست شائبه‌هایی را که در مورد مرگ پرندگان میانکاله از جمله ورود سم به ‌آب یا استفاده از طعمه‌های آلوده توسط شکارچیان مطرح شده، مورد بررسی قرار داده است یا خیر؟ به ایسنا گفت: باید بپذیریم که اگر سموم کشاورزی، صنعتی و... به‌طور مستقیم به آب وارد شده بود، سایر آبزیان از جمله ماهیان نیز باید تلف می‌شدند درحالی که جمعیت زیاد تلف‌شدگان در میانکاله پرندگان کنار آبزی هستند.

مدیرکل دفتر مدیریت حیات‌ وحش سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: تعداد زیادی پرنده مهاجر کنار آبزی در نقاط کم عمقی تلف شده‌اند که احتمال کاهش اکسیژن در آن مناطق وجود دارد بنابراین حتی می‌توان گفت که وارد نشدن آب به بالادست تالاب می‌تواند شرایط بی‌هوازی را ایجاد و سبب تولید بوتولیسم شود. منتظمی با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی به‌طور رسمی نتایج آزمایش‌های خود درمورد علت مرگ پرندگان در میانکاله را اعلام کرده است، گفت: درحال حاضر اقدامی که باید انجام داد مدیریت لاشه‌ها و جمع‌آوری و دفن بهداشتی آنها است که این اقدام در منطقه در حال انجام است. به گفته منتظمی سایر عواملی که در ارتباط با بحث تلف شدن پرندگان در میانکاله مطرح می‌شود پس از مدیریت بحران در منطقه بررسی خواهد شد همچنین مرگ تعداد زیادی پرنده بر اثر سم بوتولیسم موضوع نادری است که نیاز به بررسی‌های بیشتر در ارتباط با علت تولید آن دارد.

آخرین وضعیت استخدام معلمان حق‌التدریس

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش آخرین وضعیت استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را تشریح کرد و گفت: به محض تعیین و ابلاغ سهمیه از سوی سازمان امور اداری و استخدامی، برگزاری آزمون برای آموزشیاران نهضت سوادآموزی و عملیات استخدام را آغاز می‌کنیم. یارمحمد حسین‌بُر اظهار کرد: با توجه به قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب سال ۹۷، شیوه‌نامه استخدامی آماده و ابلاغ شده است و استان‌ها در حال نهایی کردن موارد هستند. او افزود: استخدام‌ها باید با توجه به سهمیه تخصیصی از سوی سازمان امور اداری و استخدامی انجام شود، به محض تعیین و ابلاغ سهمیه، برگزاری آزمون برای آموزشیاران نهضت سوادآموزی و عملیات استخدام را آغاز می‌کنیم. مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش همچنین درباره طرح معلم تمام وقت گفت: استقبال از طرح معلم تمام وقت که بر اساس آن با شش ساعت اضافه خدمت موظفی، ۱۷.۵ درصد فوق‌العاده ویژه به احکام حقوقی افزوده می‌شود بسیار خوب بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران