شماره امروز: ۵۴۷

تاکنون هیچ موردی از کرونا در ایران مشاهده نشده است

| | |

قرار بود هفدهم بهمن به مناسبت سال نو چینی در همدان جشنواره‌ای برگزار شود اما رویداد «ایران باشکوه»، ویژه استقبال از گردشگران چینی، تحت تاثیر ویروس کرونا،

قرار بود هفدهم بهمن به مناسبت سال نو چینی در همدان جشنواره‌ای برگزار شود اما رویداد «ایران باشکوه»، ویژه استقبال از گردشگران چینی، تحت تاثیر ویروس کرونا، از دستور کار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خارج شد.

گرچه مسوولان وزارت بهداشت و وزارت گردشگری تاکید می‌کنند که مردم نگران گردشگران چینی نباشند، اما شهروندان همدانی به دلیل همین برنامه جدید برای سال نوی چینی و اینکه استان آنها در زمینه جذب توریسم چینی پایلوت محسوب می‌شود، نگران هستند. حساسیت به این موضوع حتی باعث شد تا امیر خجسته نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در توییتی درباره حضور توریست‌های چینی در ایران بعد از شیوع ویروس کرونا هشدار بدهد.

به هر حال وزارت بهداشت در آماده‌باش برای جلوگیری از ورود بیماران مبتلا به ویروس کرونا به کشور است و دیروز هم وزیر بهداشت طی نامه‌ای از معاون اول رییس‌جمهور درخواست کرد که تا اطلاع ثانوی از ورود هرگونه مسافر از مبداء چین به هر طریقی جلوگیری شود. در متن توییت وزیر بهداشت آمده است: «در نامه‌ای از آقای دکتر جهانگیری خواستم به وزارت خارجه و وزارت راه ابلاغ کند تا اطلاع ثانوی از ورود هرگونه مسافر از مبدا چین به هر طریقی (هوایی، زمینی و دریایی) جلوگیری شود، همچنین تمام پایگاه‌های بهداشتی در تمام ورودی‌های کشور از آغاز شیوع کرونا در حال آماده باش کامل هستند.»

ازسوی دیگر رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز درباره موارد مشکوک به کرونا گفت: ۲ زن تبعه چینی با علائم آنفلوآنزای مشکوک به کرونا در یکی از بیمارستان‌های تبریز تحت مراقبت هستند.

محمدحسین صومی با تایید ورود دو تبعه چینی مبتلا به کرونا اظهار کرد: این دو زن چینی ۳۶ و۳۷ ساله پنج روز قبل از چین وارد جمهوری آذربایجان شده و چهارشنبه از مرز آستارا وارد کشورمان شده‌اند.

وی افزود: این دو نفر با علایم تب و شبه آنفلوآنزایی به یکی از بیمارستان‌های تبریز مراجعه و پس از معاینه و نمونه‌برداری طبق پروتکل کشوری در مکانی که برای ارایه خدمت به بیماران مشکوک به بیماری‌های حاد ویروسی در نظر گرفته شده بود، منتقل و بستری شدند و در زمان حاضر با وضع پایدار تحت مراقبت پزشکی قرار دارند.اما رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت شناسایی دو نفر مبتلا به کرونا ویروس در تبریز را تکذیب کرد.

محمدمهدی گویا در این باره گفت: پیش‌ازظهر پنجشنبه دونفر از افراد تبعه چین که چند روز قبل از کشور چین به جمهوری آذربایجان سفر کرده و چهارشنبه وارد کشور ما شده بودند؛ با علایم تب و شبه آنفلوآنزا

به یکی از بیمارستان‌های شهر تبریز مراجعه و پس از معاینه ونمونه‌برداری، طبق پروتکل کشوری در مکانی که برای ارایه خدمت به بیماران مشکوک به بیماری‌های حاد ویروسی در نظر گرفته شده بود، منتقل و بستری شدند.

او افزود: این افراد تحت مراقبت پزشکی قرار گرفته و پس از آزمایش‌های تکمیلی مشخص شد هر دو نفر مبتلا به آنفلوآنزای نوع B بوده‌اند.

گویا ضمن تاکید بر اینکه تاکنون هیچ مورد کرونا ویروس در سراسر کشور دیده نشده، افزود: کلیه نیروهای بهداشتی با تمام امکانات بصورت شبانه روزی در حال رصد و کنترل مبادی ورودی کشور هستند.

گویا همچنین گفت: آنچه در فضای مجازی در خصوص ورود کرونا ویروس جدید به کشورهای همسایه منتشر شده با فضای واقعی، تفاوت‌های زیادی دارد و مرگ و میر کروناویروس جدید نسبت به سایر ویروس‌های کرونای مهم مانند مرس و سارس کمتر است.

   ویروس کرونای جدید

به همسایگی ایران نرسیده است

او تاکید کرد: آنچه امروز شایعه شده که ویروس کرونای جدید به همسایگی ایران رسیده، بر اساس گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت، صحت ندارد. ویروس کرونای جدید در عراق، کردستان عراق و پاکستان و هیچ یک از کشورهای همسایه که عنوان شده، وارد نشده است. تنها در یک کشور در منطقه، ابتلا به این ویروس تایید شده که آن هم امارات متحده عربی است. رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: ویروس کرونای جدید خیلی شبیه به آنفلوآنزا است و ممکن است پزشک نیز قادر به تشخیص آن نباشد.

او تاکید کرد: اسم کروناویروس جدید، نگرانی زیادی ایجاد کرده است و تا وقتی آزمایشات پزشکی اثبات نکرده که ویروس کرونای جدید شناسایی نشده، بهتر است که در محافل علمی با احتیاط در مورد آن صحبت کنیم. گویا با اشاره به انتشار کلیپ‌هایی در فضای مجازی درباره کرونا ویروس جدید گفت: کلیپ‌هایی که از کرونا ویروس جدید در اینترنت منتشر شده برای ما غیر معمول است و مواردی مانند به یک‌باره به زمین افتادن بیمار مبتلا به کرونا ویروس صحت ندارد اما باعث نگرانی مردم شده است.

   علایم کرونا ویروس کاملا شبیه آنفلوآنزاست

وی با بیان اینکه کروناویروس، دستگاه تنفسی را گرفتار می‌کند و علائم آن کاملا شبیه به آنفلوآنزا است، گفت: برخی از مبتلایان که بیماری آنان تشدید می‌شود، دچار ذات الریه می‌شوند. عمدتا افرادی مانند کهنسالان یا افراد دارای بیماری زمینه‌ای مانند دیابت کنترل نشده، نارسایی قلبی و عروقی و نارسایی تنفسی دچار انواع شدید کرونا ویروس جدید شده‌اند. رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: بهتر است به‌جای ایجاد نگرانی در مردم، اجازه دهیم مردم با واقعیت‌های این ویروس آشنا شوند و از ایجاد نگرانی پرهیز کنیم چون تعدادی از اعضای خانواده‌ها و اقوام هموطنان‌مان در شهر «ووهان» چین سکونت دارند. نباید اجازه دهیم که در مورد کروناویروس جدید بزرگنمایی شود که مردم به وحشت بیفتند.

او اظهار کرد: کروناویروس جدید وارد ایران خواهد شد و به تمام کشورها هم ممکن است وارد شود و هیچ مرزی نمی‌شناسد و اگر کشوری مدعی شود که اجازه نمی‌دهیم این ویروس وارد کشورش شود، غیرعلمی صحبت کرده است.گویا با بیان اینکه همه کشورها در مقابل کروناویروس جدید چهار وظیفه دارند، گفت: اگر این ویروس وارد کشورشان شد، مردم باید با آموزش‌های عمومی مانند شستشوی مداوم دست‌ها و رعایت آداب تنفسی کمتر مبتلا شوند. اگر مردم به این ویروس مبتلا شوند، کمتر نیاز به بیمارستان و خدمات درمانی داشته باشند و بیشتر از گروه‌های پرخطر مانند افراد مسن و بیماران قلبی و ریوی مراقبت کنند. اگر مبتلایان به این ویروس در بیمارستان بستری شدند، مراقبت خوبی از آنان شود و کارشان کمتر به بخش‌های ویژه کشیده شود و بالاخره مبتلایان کمتر جان خود را از دست دهند.

   از مردم پنهان  نمی‌کنیم

وی تاکیدکرد: کروناویروس جدید وارد کشور ما خواهد شد و ما چیز پنهان کردنی از مردم نداریم و هر روزی اولین مورد این بیماری را مشاهده کنیم پس از تایید بیماری، بلافاصله اعلام خواهیم کرد و چیز نگران‌کننده‌ای نیست.

در مورد کرونا ویروس جدید چند روز پیش اثبات شد که اگر فردی مبتلا باشد و در دوره نهفتگی بیماری قرار داشته باشد، اگر وارد کشور شود و هیچ علائمی نداشته باشد، می‌تواند بیماری را به دیگران منتقل کند.

وی ادامه داد: کار وزارت بهداشت این است که افرادی را که از چین وارد ایران می‌شوند، به گروه‌های مختلف تقسیم می‌کند؛ گروه اول کسانی هستند که هیچ علامتی ندارند و سالم هستند اما به آنان آموزش می‌دهیم و شماره‌ای در اختیارشان قرار می‌دهیم که در صورت مشاهده علائم این بیماری، با ما تماس بگیرند اما به این افراد توصیه می‌کنیم که بهتر است تا دو هفته از رفت و آمد و تماس با دیگران پرهیز کنند. گروه دوم، افرادی هستند که علائم خفیفی مانند سرماخوردگی دارند.

از این افراد، نمونه‌برداری و به آنها توصیه می‌کنیم که در منازل خودشان باشند و نیروهای ما روزانه با آنها تماس می‌گیرند یا حضوری به آنها مراجعه و وضعیت‌شان را بررسی می‌کنند و اگر بیمار اعلام کند که وضعیت خوبی ندارد، او را به بیمارستان منتقل می‌کنند و تحت مراقبت‌های لازم قرار می‌دهند.

گویا با بیان اینکه تاکنون شش مورد مشکوک به کرونا ویروس جدید در استان‌های مختلف از جمله دو مورد در یزد، دو مورد در تبریز، یک مورد در قم و یک مورد در تهران به ما گزارش شده و همه آنها در آزمایشگاه‌هایی که در نظر گرفته‌ایم، بررسی شده‌اند، اعلام کرد که نتایج آزمایشات همه این موارد، منفی بوده است همچنین دو مورد مشکوک به کرونا ویروس جدید روز گذشته در تبریز بستری شدند و جواب آزمایش هر دو نفر بعد از ظهر دیروز آماده شد و این دو نفر مبتلا به آنفلوآنزای نوع B بودند.

او تاکیدکرد: باید توجه کرد که عفونت کرونا ویروس جدید، درمان و داروی خاصی ندارد و حتی در مورد دو داروی ضد ایدز که گفته می‌شود در درمان مبتلایان موثر است، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که این داروها، ارزش چندانی برای درمان این بیماری ندارد بنابراین در مورد درمان و داروی کرونا ویروس جدید باید صبر کرد. دانشمندان به دنبال پیدا کردن دارویی برای آن هستند، اما تاکنون هیچ داروی اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران