شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک فعال حقوق زنان با بیان اینکه زنان دارای اعتیاد با مشکلات هویتی، اشتغال، سرپناه، فرزندان بی‌شناسنامه و… روبرو هستند، گفت:

یک فعال حقوق زنان با بیان اینکه زنان دارای اعتیاد با مشکلات هویتی، اشتغال، سرپناه، فرزندان بی‌شناسنامه و… روبرو هستند، گفت: از نمایندگان مجلس یازدهم انتظار می‌رود قوانین حمایتی برای زنان به‌ویژه زنان دارای اعتیاد نوشته شود تا آنان بتوانند اوراق هویتی داشته باشند و در این حالت مشکلات خود و فرزندانشان را بهبود ببخشند.

لیلا ارشد افزود: زنان دارای اعتیاد با مشکلاتی همچون مشکلات هویتی، اشتغال، سرپناه، فرزندان بی‌شناسنامه و … روبرو هستند. بسیاری از آنها به دلیل نداشتن اوراق هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی و... با مشکلاتی مواجه هستند که همین مساله به تبع موجب شده فرزندان آنان نیز از داشتن اوراق هویتی بهره‌مند نباشند. این مشکل باعث می‌شود آنان از خدمات درمانی، آموزشی و… محروم شوند.

ارشد تصریح کرد: برخی از زنان دارای اعتیاد، کارتن خواب و فاقد برگه اوراق هویتی هستند، برخی‌هایشان به دلایلی دست به رفتارهای پرخطر می‌زنند و برای درمان بیماری‌های خود نیازمند کارت درمان هستند.

 ارشد در ادامه گفت: مطابق نظر کارشناسان رفتارهای پرخطر و اعتیاد و سن اعتیاد در زنان افزایش یافته است این درحالی است که با اجرای پروژه‌های مختلف تاکنون شاهد اتفاقات مناسب و کافی برای حمایت‌های اجتماعی نبودیم.

ارشد در ادامه با تاکید بر اینکه زنان دارای اعتیاد نیازمند حمایت‌های اجتماعی هستند، گفت: عموما زنان پس از ترک مواد مخدر و طی کردن دوره درمانی، هیچ حمایت اجتماعی دریافت نمی‌کنند.

وی ضمن انتقاد نسبت به موضوع «کودک‌همسری» اظهار کرد: هنوز موضوع کودک همسری تعیین تکلیف نشده است و همچنان در مجلس به روی این موضوع بحث وجود دارد این درحالی است که برخی از زنانی که به خانه خورشید مراجعه می‌کنند کسانی هستند که در دوران کودکی ازدواج کرده‌اند. هنوز در مجلس لایحه حمایت از کودکان و خانواده بعد از حدود یک دهه در صحن علنی مجلس به تصویب نرسیده است و این موارد از اتفاقات ناخوشایندی است که انتظار می‌رود در مجلس یازدهم به آن پرداخته شود.

ارشد در پایان گفت: به عنوان فعال اجتماعی از نمایندگان مجلس دوره یازدهم انتظار دارم قوانین حمایتی برای زنان به ویژه زنان بهبود یافته نوشته شود تا آنها بتوانند اوراق هویتی داشته باشند. باید راهکاری اتخاذ شود تا به زنان دارای اعتیاد و فرزندانشان شناسنامه و اوراق هویتی ارایه شود تا آنان بتوانند مشکلات خود و فرزندانشان را بهبود ببخشند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران