شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات دانشگاه تهران با اشاره به بودجه ۷۰۰ میلیارد تومانی بودجه این دانشگاه در سال جاری، گفت:

معاون برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات دانشگاه تهران با اشاره به بودجه ۷۰۰ میلیارد تومانی بودجه این دانشگاه در سال جاری، گفت: بودجه این دانشگاه به‌طور متوسط کمتر از نصف بودجه دانشگاه‌های خارجی مشابه است.

علی مقاری به آخرین وضعیت تخصیص بودجه دانشگاه تهران اشاره کرده و گفت: دانشگاه تهران به عنوان یکی از دانشگاه‌های بزرگ کشور در استان‌های مختلف دارای واحدهای اقماری است. به همین جهت ۱۳ ردیف بودجه برای دانشگاه منظور شده که یکی از این ردیف‌ها، ردیف بودجه اصلی است. حدود ۵۰ درصد کل بودجه دانشگاه در ردیف اصلی دانشگاه قرار گرفته و ۱۲ ردیف دیگر نیز با تصویب مجلس شورای اسلامی بودجه‌های مستقل دارند.وی در ادامه تصریح کرد: براساس ابلاغی که سازمان برنامه و بودجه به خزانه کشور اعلام کرده تاکنون حدود ۵۹.۵ درصد از بودجه دانشگاه برای ۹ ماه اول سال ابلاغ و تخصیص داده شده است که این میزان از تخصیص بودجه دانشگاه تهران شکننده است. در واقع با توجه به اینکه بودجه دانشگاه‌ها لب مرز قراردارد اگر یک درصد بودجه دانشگاه‌ها کم شود این مراکز با مشکل مواجه می‌شوند.به گفته مقاری، با توجه به اینکه بیش از ۸۰ درصد بودجه دانشگاه تهران صرف حقوق پرسنل می‌شود، بنابراین اگر تخصیص بودجه به موقع انجام نشود با چالش مواجه می‌شویم. ضمن اینکه تقریبا بخش عمده‌ای از اعتباری که تاکنون تخصیص داده شده صرف پرداخت حقوق و دستمزد شده است.دکتر مقاری در خصوص میزان درآمد اختصاصی دانشگاه تهران نیز گفت: در مجموع، ۱۳ ردیف دانشگاه تهران حدود ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد اختصاصی برای این دانشگاه دارد که بیشترین میزان درآمد دانشگاه‌های کشور است. همچنین در مجموع سرفصل اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مصوب سال جاری دانشگاه ۷۰۰ میلیارد تومان منظور شده است که با در نظر گرفتن ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد اختصاصی حدود ۱۱۰۰ میلیارد کل بودجه مصوب سال ۹۸ دانشگاه است.معاون برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات دانشگاه تهران همچنین با تاکید بر اینکه بودجه فعلی کفاف اداره دانشگاه را نمی‌دهد، اظهار کرد: اگر این وضعیت بودجه را با یک دانشگاه همسان خارجی مقایسه کنیم به‌طور متوسط دانشگاه تهران کمتر از نصف بودجه دانشگاه‌های خارجی هم رده خود را دارد و مطالعاتی که چندین سال قبل داشتیم این میزان کمتر از نصف بود و در حال حاضر که ارزش پول نیز کاهش یافته این میزان کمتر نیز بوده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران