شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرکل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو از کشف دو میلیارد تومان قاچاق در حوزه فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی طی

مدیرکل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو از کشف دو میلیارد تومان قاچاق در حوزه فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی طی 6 ماه ابتدایی امسال خبر داد و گفت: متخلفین در حوزه فرآورده‌های آرایشی-بهداشتی به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.

عبدالعظیم بهفر با اشاره به نحوه نظارت بر بازراهای غیررسمی و قاچاق فرآورده‌های آرایشی-بهداشتی، گفت: در حوزه نظارت بر فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی در سطح عرضه، یک تفاوت نظر و دیدگاه وجود دارد؛ به‌طوری که ارگان‌های مختلف نظارت بر این حوزه‌ها را وظیفه خود می‌دانند و این موضوع مقداری اشکال ایجاد می‌کند.

او افزود: بر همین اساس در این زمینه کارگروه‌های مشترکی را با سازمان تعزیرات حکومتی، وزارت صمت و سازمان حمایت از مصرف‌کننده تشکیل دادیم تا هر ارگانی در قسمت‌هایی کار نظارت بر سطح عرضه را انجام دهد. معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی یکسری از بازرسی‌ها را به صورت مستقل در سطح عرضه فرآورده‌های آرایشی- بهداشتی انجام می‌دهند. گاهی هم بازرسی‌ها به‌صورت مشترک و از طریق کارگروه انجام می‌شود. با این اقدامات در 6 ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۸ نزدیک به ۵۲ هزار و ۴۴۱ فقره بازرسی در سطح عرضه فرآورده‌های آریشی و بهداشتی انجام داده‌ایم که از این تعداد ۱۹۱۷ بازرسی منجر به کشف شده که تقریبا بیش از دو میلیارد تومان رقم قاچاق بازرسی‌هایی بوده که طی این مدت انجام داده‌ایم.

بهفر ادامه داد: در حوزه نظارت باید توجه کرد که تا جای ممکن سیستم‌ نظارتی یک حوزه در کشور باید یک ارگان مشخص باشد. اگر ارگان‌های متعددی مسوول این کار باشند، در نتیجه آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های مختلف عملا فضا را برای قاچاق و تقلب مهیا می‌کند، اما اگر نهاد ناظر یک جای مشخص باشد، این اجازه را به نهاد نظارتی می‌دهد تا بتواند برنامه‌هایش را به درستی اجرا کند. بنابراین از نظر کارشناسی حتما باید یک جا مسوول نظارت باشد، حال مهم نیست که کجا باشد، اما یک‌جا باشد.

او با بیان اینکه در حال حاضر در سطح عرضه فرآورده‌های آرایشی-بهداشتی ارگان‌های مختلف مدعی نظارت هستند، اظهار کرد: برای سازمان غذا و دارو، سلامت مردم حائز اهمیت است و به همین دلیل این کارگروه‌ مشترک را در عرصه نظارت بر فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی تشکیل دادیم. قاعدتا وقتی یک سیستم نظارتی وجود داشته باشد، این سیستم به تنهایی باید پاسخگو هم باشد و دستگاه‌های نظارتی بالادستی می‌توانند از این سیستم سوال کنند. بهفر با بیان اینکه متخلفین در حوزه فرآورده‌های آرایشی-بهداشتی به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند، گفت: بخشی از برخوردهای ما در سیستم‌های قضایی انجام می‌شود. از طرفی سیستم و قوانین رگولاتوری در حوزه تولید فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی باید به گونه‌ای باشد که در حوزه صدور مجوزها و پروانه‌ها سخت‌گیرانه نبوده، اما در عین حال نظارت‌ها و کنترل‌ها سخت‌گیرانه باشد. این سیستم را در کشورهای دیگر انجام داده‌اند؛ به‌طوری که شرکت‌ها موظفند تخلفات و مشکلات‌شان را خودشان اظهار کنند. البته دولت هم می‌تواند در هر کجا اعم از تولید یا واردات کنترل‌های لازم را انجام دهد. همین موضع باعث می‌شود که سطح کنترل‌ها بالاتر رود. البته این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک ارگان به عنوان تصمیم‌گیر عمل کند. در غیر این صورت مشکلات بدتر می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران