شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در حالی که پیگیری از سامانه ۱۹۰ و اظهارات نایب‌رییس انجمن داروسازان ایران حکایت از کمبود واکسن آنفلوآنزا در مناطق مختلف

در حالی که پیگیری از سامانه ۱۹۰ و اظهارات نایب‌رییس انجمن داروسازان ایران حکایت از کمبود واکسن آنفلوآنزا در مناطق مختلف کشور دارد، وزیر بهداشت روز گذشته  از تامین مجدد این واکسن در هفته آینده خبر داد. بنابر اعلام نظر متخصصان و کارشناسان سلامت کشور، ویروس آنفلوآنزا در سال جاری با تغییراتی در ساختمان سلولی‌اش فعالیت خود را حدودا دو هفته زودتر از هرسال آغاز کرد و فراگیر شد. بر همین اساس بنابر گفته مسوولان سازمان غذا و دارو، واکسن آنفلوآنزا از شهریور ماه در اختیار داروخانه‌ها قرار گرفت. اما به رغم تمهیدات اندیشیده شده از سوی وزارت بهداشت به دلیل نگرانی‌های موجود به دنبال تلفات جانی که ویروس داشت و توصیه مسوولان بهداشتی مبنی بر تزریق واکسن در کنار رعایت نکات بهداشتی باعث شد که تقاضا برای دریافت واکسن با افزایش چشمگیری مواجه شود به نحوی که تماس‌های مردمی با ایسنا حکایت از آن داشت که در برخی مناطق این واکسن کمیاب شد و پیگیری خبرنگار ایسنا از سامانه ۱۹۰ (مرکز اطلاعات دارویی) در دو روز متفاوت حکایت از آن دارد که واکسن آنفلوآنزا فعلا در داروخانه‌های تحت پوشش سامانه موجود نیست و شاید در روزهای آینده موجودی از سوی داروخانه‌ها اعلام شود. علی فاطمی، نایب‌رییس انجمن داروسازان ایران، ضمن بیان اینکه داروخانه‌ها از مرداد ماه اقدام به سفارش و تامین واکسن آنفلوآنزا کرده‌اند، به ایسنا گفت: تامین واکسن پیش از آغاز فصل سرد سال صورت گرفت تا هنگام شیوع بیماری، داروخانه‌ها با مشکلی مواجه نباشند چراکه تقاضا برای واکسن با شروع پاییز افزایش می‌یابد.

  تاریخ انقضای واکسن‌ها کمتر از یک سال

او با تاکید بر اینکه در دو ماه گذشته مشکلی برای تامین واکسن وجود نداشت، اظهار کرد: خوشبختانه ماه مهر و آبان بدون بروز مشکل و گزارش کمبود سپری شد اما با بروز موج جدید آنفلوآنزا که به صورت مهاجم آغاز شد و منجر به بستری شدن و حتی مرگ عده‌ای شد، منجربه افزایش تقاضا میان افراد شده است؛ همین موضوع سبب شده موجودی اغلب داروخانه‌ها خالی شود. فاطمی این را هم گفت: از آنجا که واکسن آنفلوآنزا وارداتی است و عمدتا از کشورهای فرانسه و هلند به کشور وارد می‌شود، به همین دلیل پروسه جایگزینی واکسن از طریق شرکت‌های واردکننده، پخش و داروخانه‌ها زمانبر خواهد بود. در این بین تحریم‌ها نیز در این باره بی‌اثر نیست و فرآیند ثبت و دریافت سفارش دارویی را زمانبر کرده و مشکلاتی ایجاد می‌کند. او با بیان اینکه واکسن‌ها تاریخ انقضای کوتاهی دارند، ادامه داد: عموما تاریخ انقضای واکسن‌ها کمتر از یک‌سال است به همین دلیل امکان ذخیره‌سازی بلندمدت برای  آن وجود ندارد و به محض بروز کمبود مجبور هستیم واردات را به اندازه نیاز فعلی انجام دهیم. با توجه به آنفلوآنزای مهاجم در سال جاری دشواری کار تامین واکسن نسبت به گذشته افزایش یافته است.

  آیا همه افراد باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟

نایب‌رییس انجمن داروسازان ایران برخی تقاضاها برای تزریق واکسن را ضروری ندانست و تصریح کرد: معمولا توصیه می‌شود افراد در خطر، اقدام به تزریق واکسن کنند و نه همه‌ افراد؛ کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند مانند بیماران قلبی، ریوی و کلیوی، افرادی که داروهای تضعیف‌کننده سیستم ایمنی بدن مصرف می‌کنند، مادران باردار، کودکان، افراد بالای ۶۵ سال و... کاندیدای خط اول برای دریافت واکسن هستند. فاطمی در حالی از زمان دقیق رفع مشکل کمبود واکسن اظهار بی‌اطلاعی کرده که سعید نمکی-  وزیر بهداشت، صبح دیروز از اقدامات انجام شده جهت تامین مجدد واکسن آنفلوآنزا خبر داد و گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته ظرف هفته آینده واکسن آنفلوآنزا مجددا وارد بازار خواهد شد. البته پیش از آن نیز واکسن آنفلوآنزا از طریق وزارت بهداشت و داروخانه‌های بخش خصوصی در اختیار مردم قرار می‌گرفت. او با تاکید بر اینکه طبق نتایج علمی واکسن آنفلوآنزا بیش از حدود ۲۸درصد نمی‌تواند باعث پیشگیری از بروز بیماری شود، خاطرنشان کرد: بهترین راه جلوگیری از انتقال ویروس مراقبت‌های اولیه و آموزش مردم است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران