شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت آخرین تمهیدات اندیشیده شده در جهت کنترل،

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت آخرین تمهیدات اندیشیده شده در جهت کنترل، تشخیص و درمان آنفلوآنزا در کشور را تشریح و تاکید کرد: کمبودی در زمینه تشخیص و درمان آنفلوآنزا نداریم و مانند سایر کشورهای منطقه، اقدامات در حال انجام است.

محمدمهدی گویا در پاسخ به اظهاراتی مبنی بر کمبود تخت بیمارستانی جهت بستری مبتلایان آنفلوآنزا، گفت: در این زمینه به هیچ عنوان با کمبود تخت بیمارستانی مواجه نیستیم و هر مبتلایی که نیازمند بستری باشد، اگر هم به بیمارستانی مراجعه کرد و احیانا تخت خالی نبود، از طریق ستاد معاونت درمان وزارت بهداشت، ستاد معاونت‌های درمان سه دانشگاه علوم پزشکی در تهران و همچنین ستاد معاونت درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی در سایر استان‌ها، بلافاصله اقدامات لازم برای بستری کردن‌شان فراهم می‌شود. او در همین باره ادامه داد: اصولا فرد مبتلا به آنفلوآنزا در صورت نیاز به بستری، مدت کوتاهی بستری خواهد بود و زمان بستری بیشتر از چند روز نخواهد بود، مگر در موارد استثنایی. بنابراین کمبودی در زمینه تخت‌های بستری برای مبتلایان به آنفلوآنزا وجود ندارد. رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: البته با توجه به موج سنگین آنفلوآنزا که اکنون در آن قرار داریم، طبیعی است تعداد افرادی که مبتلا می‌شوند، زیاد است، اما نکته آن است که اکثریت این‌ موارد نیازی به بستری ندارند. مجددا نیز تاکید می‌کنم موارد نیازمند بستری هم از طریق ستاد معاونت درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی در تهران، استان‌ها و همچنین وزارت بهداشت پیگیری و اقدام می‌شود. گویا در پاسخ به سوال درباره برخی اخبار در زمینه کمبود کیت‌های آزمایشگاهی تشخیص آنفلوآنزا نیز به فعالیت شبکه تشخیص آنفلوآنزا در کشور اشاره کرد و به ایسنا گفت: ۱۵ آزمایشگاه در سراسر کشور به اضافه آزمایشگاه مرکزی کشوری آنفلوآنزا وظایف خود را در این زمینه انجام می‌دهند و فعالند و مشکلی در این زمینه نیست. اگر هم کمبود کیت مشاهده شود، به صورت مقطعی و کوتاه است. در مجموع بهتر است که رسانه‌ها قبل از رسانه‌ای کردن این موضوعات، مباحث را با معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌ها و ستاد معاونت بهداشتی در میان بگذارند و ما نیز جواب می‌دهیم.

    اطلاعات صحیح دهید و مردم را نگران نکنید

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: در حال حاضر تمام تلاش‌ ما این است که نگرانی‌های مردم را در این زمینه رفع کنیم و در این راستا نیاز جدی داریم که رسانه‌ها نیز حمایت کنند و اطلاعات صحیح و رسمی را در اختیار مردم بگذارند. همکاران ما شبانه روز کار می‌کنند و تلاش دارند که مردم نگران نشوند؛ دامن زدن به چنین مسائلی جز ایجاد نگرانی در مردم پیامد دیگری نخواهد داشت.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: مجددا تکرار می‌کنم این موج آنفلوآنزایی تنها مربوط به کشور ما نیست و کل کشورهای خاورمیانه، تعداد قابل توجهی از کشورهای اروپایی و همچنین به ویژه کشورهای منطقه مدیترانه شرقی و حاشیه خلیج فارس درگیر این موج آنفلوآنزایی هستند. این کشورها نیز تلاش می‌کنند تا بتوانند بهترین خدمت را به بیماران‌شان ارایه دهند و در کشور ما نیز در تمام استان‌ها همکاران‌مان به صورت شبانه روزی در این زمینه فعالند و برای کنترل، تشخیص و درمان بیماری از هر جهت آمادگی داریم. اگر هم احیانا مشکلی در این موضوع وجود داشت، مردم می‌توانند با دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و همچنین ستاد وزارت بهداشت در ارتباط باشند. وی به داروی آنفلوآنزا و چگونگی دسترسی و تامین آن نیز اشاره کرد و گفت: علاوه بر بیمارستان‌های دولتی، داروهای مرتبط با آنفلوآنزا را در اختیار بیمارستان‌های خصوصی نیز قرار دادیم. بیمارستان‌های خصوصی استان تهران نیز اکنون دارو را در اختیار دارند و کمبود و مشکلی در زمینه داروی آنفلوآنزا وجود ندارد.

    آنفلوآنزای مرغی کذب است

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره برخی شایعات در فضای مجازی مبنی بر شیوع آنفلوآنزای پرندگان در برخی مناطق و نسبت دادن آنفلوآنزای فصلی به آنفلوآنزای مرغی و ایجاد برخی نگرانی‌ها در این زمینه، گفت: این موضوع از اساس دروغ محض است و آن را تکذیب می‌کنم. نه تنها در کشور ما بلکه در هیچ کدام از کشورهای منطقه مدیترانه شرقی نیز گزارشی از آنفلوآنزای پرندگان وجود ندارد. آنفلوآنزایی که اکنون با آن روبرو هستیم آنفلوآنزای معمولی فصلی است که هر سال هم تکرار می‌شود. بیشترین نوع ویروس آنفلوآنزا هم H۱N۱ است که شدت بیماری زایی آن بیشتر از انواع دیگر آن است.

    تشدید آنفلوآنزا با آلودگی هوا

وی در این باره افزود: طبیعی است یک نفر که مبتلا می‌شود اگر در شرایط آب و هوایی نامساعد نیز قرار گیرد، ممکن است بیماری‌اش تشدید شود. بنابراین تاکید می‌کنم در روزهایی که آلودگی هوا وجود دارد، افراد حتما به توصیه‌هایی که از طریق رسانه‌ها منعکس می‌شود توجه کنند و زمانی که تقاضا می‌شود سالمندان و کودکان از منزل خارج نشوند، خانواده‌ها رعایت کنند. طبیعی است افرادی که موارد بهداشتی و توصیه‌ها را رعایت نکنند و به ویژه افراد پرخطر ممکن است به نوع شدید بیماری مبتلا شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران