شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه متناسب با صلاحیت حرفه‌ای و تخصصی معلمان،

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه متناسب با صلاحیت حرفه‌ای و تخصصی معلمان، دریافتی آنها در طرح رتبه‌بندی متفاوت است گفت: منطق اصلی رتبه‌بندی ارتقای کیفیت و افزایش انگیزه معلمان است. برای این طرح ۲۰۰۰ میلیارد تومان در بودجه دیده شده است.  محسن حاجی‌میرزایی افزود: در هفته گذشته اتفاقاتی رقم خورد که جزو وعده‌هایم در زمان رای اعتماد بود؛ یکی آیین نامه رتبه‌بندی است که در هیات وزیران به تصویب رسید و بر اساس آن معلمان متناسب با رتبه‌هایی که کسب می‌کنند از مزایای متفاوتی برخوردار می‌شوند. هدف این است که معلمان با دانش، تجربه و عملکرد متفاوت از دریافتی متفاوتی برخوردار شوند. او با اشاره به اینکه یکی از پیش نیازهای کیفیت، در نظر گرفتن پاداش برای کارهای باکیفیت است گفت: متناسب با صلاحیت حرفه‌ای و تخصصی معلمان، دریافتی آنها متفاوت است. منطق اصلی رتبه‌بندی ارتقای کیفیت و افزایش انگیزه معلمان است. برای این طرح ۲۰۰۰ میلیارد تومان در بودجه دیده شده است. حاجی‌میرزایی ادامه داد: معلمانی که دو سال سابقه دارند در رتبه اول قرار می‌گیرند و به همین ترتیب با دارا بودن سابقه شش، ۱۲، ۱۸ و ۲۴ سال در رتبه‌های پنجگانه قرار می‌گیرند. بر اساس این مصوبه، آموزگاران، دبیران، هنرآموزان، مربیان پیش دبستانی، مراقبان سلامت، معاون و مدیران مدارس و مشاوران آموزشی که حدود ۷۲۰ هزار نفر می‌شوند، مشمول طرح رتبه‌بندی هستند اما معلمانی که به بخش اداری منتقل شده‌اند از امتیازات بخش اداری برخوردار می‌شوند. وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه افزایش حقوق معلمان از گام‌هایی است که هم برای کیفیت بخشی آموزش و هم برای تامین معیشت معلمان در نظر گرفته‌ایم گفت: حقوق معلمان نیازمند ترمیم اساسی است و باید به تدریج و گام به گام به سمت بهبود آن برویم که یکی از ملزومات آن برخورداری فرهنگیان از قانون خاص اداری و مالی و خروج آنان از قانون مدیریت خدمات کشوری است.

او افزود: یکی از برنامه‌های من تلاش برای ارتقای معیشت معلمان است و انتظار داریم معلمان نیز برای کیفیت بخشی آموزش تلاش بیشتری داشته باشند. وزیر آموزش و پرورش همچنین به تفاهم نامه اخیر با وزارت راه برای صاحب مسکن شدن ۱۷۰ هزار فرهنگی اشاره و اظهار کرد: قیمت زمین از عناصر تعیین‌کننده قیمت واحد مسکونی است. قرار شده هرجا آموزش و پرورش زمین مناسب دارد در اختیار وزارت راه قرار دهد و اگر زمین مناسب در اختیار نداشت از سوی وزارت راه تامین شود. این طرح سه ساله است. وی ادامه داد: از جمله شرایط فاقد زمین و فاقد واحد مسکونی بودن، عدم استفاده از تسهیلات دولتی مسکن، تاهل و سرپرست خانوار بودن، زنان خودسرپرست با ۳۵ سال سن است. کلیه همکاران رسمی و قراردادی و بازنشستگان می‌توانند از این امکان بهره مند شوند. حاجی‌میرزایی با بیان اینکه وزارت راه فهرست واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی و سایر پروژه‌هایش را در اختیار دارد و فرهنگیان را در اولویت قرار می‌دهد گفت: همکارانی که در بافت‌های فرسوده ساکنند و نیازمند بهسازی منازل خود هستند می‌توانند از امتیازات مندرج در توافق نامه بهره مند شوند.

او همچنین به ابلاغ ‌شیوه‌نامه تبدیل وضعیت معلمان حق‌التدریس و مربیان پیش دبستانی و نهضتی‌ها در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: حق‌التدریس‌های دارای سابقه همکاری از قبل ۹۱ و مربیان پیش دبستانی قبل از ۹۱ به استخدام در می‌آیند، البته باید یک دوره یک ساله در دانشگاه فرهنگیان بگذرانند و در آزمون نهایی بعد از دوره یک‌ساله قبول شوند. البته به میزان ظرفیت اختصاصی از سوی سازمان استخدامی و متناسب با نیاز، جنس و رشته این جذب انجام خواهد شد. وی افزود: همکاران نهضت سوادآموزی باید در آزمونی شرکت کنند و اگر ۵۰ درصد نرخ را کسب کردند دوره یک ساله در دانشگاه فرهنگیان می‌بینند و سپس استخدام می‌شوند. وزیر آموزش و پرورش افزود: آن دسته از مربیان پیش‌دبستانی که حقوق خود را از آموزش و پرورش دریافت نکرده‌اند از شمول این قانون خارج هستند.

   توزیع شیر رایگان در استان‌های محروم

وی همچنین از توزیع شیر رایگان در تمام مدارس با اولویت هشت استان محروم کشور خبر داد و گفت: عملیات توزیع شیر در استان‌های ایلام، بوشهر، خوزستان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان آغاز شده است، اگر اعتبارات افزایش یابد استان‌های بیشتری مشمول می‌شوند. حاجی میرزایی همچنین به تسویه پاداش پایان خدمت به تاخیر افتاده بازنشستگان سال ۹۷ و بخش عمده معوقات حق التدریس سال ۹۷ در هفته‌های گذشته اشاره و عنوان کرد: باید به گونه‌ای عمل کنیم که به تدریج از انباشته شدن معوقات جلوگیری و هرکسی خدمتی ارایه می‌دهد سرماه دریافتی داشته باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران