شماره امروز: ۵۴۷

| | |

حدود دو ماه گذشته بود که یکی از خودروسازان درخواستی مبنی بر توقف نصب «فیلتر دوده» روی خودروهای دیزلی به سازمان حفاظت محیط‌زیست ارسال کرد.

حدود دو ماه گذشته بود که یکی از خودروسازان درخواستی مبنی بر توقف نصب «فیلتر دوده» روی خودروهای دیزلی به سازمان حفاظت محیط‌زیست ارسال کرد.

هر چند که بهانه این شرکت خودروساز تحریم‌ها و مشکلات مالی بود اما آنها پیش از تحریم‌ها نیز زیر بار اجرای نصب «فیلتر دوده» روی خودروهای دیزلی نمی‌رفتند. دولت نیز ابتدا با این پیشنهاد خودروسازان همراهی کرد و اسحاق جهانگیری- معاون اول رییس‌جمهوری- به سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرد که با توجه به شرایط تحریم این موضوع بررسی و برای مدتی مجوز صادر شود اما با مخالفت‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست و وزارت بهداشت جهانگیری مجددا اظهار کرد که اصل بر استفاده از فیلتر دوده در خودروهای دیزلی است ولی از رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست خواست تا در جلسه‌ای با حضور مسوولان ذی‌ربط این درخواست شرکت ایران‌خودرو دیزل را مورد بررسی قرار دهند و در نهایت رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: این سازمان پس از جمع‌بندی‌های نهایی مجدد تاکید کرد که با حذف فیلتر دوده روی خودروهای دیزلی مخالف است.

حالا پس از برگزاری جلسات کارشناسی سازمان حفاظت محیط‌زیست همچنان مخالف حذف «فیلتر دوده» روی خودروهای دیزلی است و وزارت بهداشت نیز به دولت اعلام کرده است که با حذف «فیلتر دوده» همچنان مخالف است. محمدمهدی میرزایی‌قمی، رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست، دربه ایسنا: نصب «فیلتر جاذب دوده» روی خودروهای دیزلی دو جایگاه قانونی مشخص دارد؛ اول اینکه در قانون هوای پاک ذکر شده است که خودروهای دیزلی چنانچه با استاندارد یورو ۴ تولید می‌شوند باید روی آنها «فیلتر جاذب دوده» نصب شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر مصوبه هیات وزیران در سال ۹۳ تردد وسایل نقلیه دیزلی را منوط به نصب «فیلتر دوده» کرده است بنابراین نصب فیلتر دوده روی دیزلی‌ها جایگاه قانونی محکمی دارد و حذف آن به راحتی صورت نمی‌گیرد.

میرزایی‌قمی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط‌زیست در نامه‌ای خطاب به معاون اول رییس‌جمهوری اعلام کرد که با حذف «فیلتر جاذب دوده» و پیشنهاد ایران خودرو دیزل مخالف است، تصریح کرد: ما مجددا موضوع حذف «فیلتر جاذب دوده» را با حضور دستگاه‌های ذی‌ربط بررسی و پس از تصمیم‌گیری نهایی، ایران خودرو دیزل و سایر همکاران را توجیه کردیم که حتما «فیلتر جاذب دوده» را در خودروهای سنگین نصب کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران