شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: کمیسیون قضایی مجلس همچون قوه قضاییه معتقد است

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: کمیسیون قضایی مجلس همچون قوه قضاییه معتقد است که باید جمعیت زندان‌ها به صورت قانونی کاهش پیدا کند؛ بنابراین لایحه حبس زدایی در دستور کار مجلس قرار داده شد. حسن نوروزی با انتقاد از رشد زندانیان مهریه گفت: رشد بیش از اندازه قیمت طلا و سکه نه‌تنها باعث افزایش تورم چند برابری در جامعه شد بلکه عاملی بر رشد آسیب‌های اجتماعی از جمله افزایش زندانیان به خصوص زندانیان مهریه شده است.

 نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی افزود: رشد زندانیان مهریه نتایج منفی از جمله اختلاف‌های خانوادگی، طلاق تا افزایش زندانیان را به همراه داشت، افزایش زندانیان مهریه هزینه مالی زیادی برای دولت به همراه داشته از طرفی سرمایه انسانی که به حبس محکوم می‌شوند می‌توانند عواقب جبران‌ناپذیری برای زندگی شخصی و اجتماعی حبس شونده داشته باشد.

نوروزی یادآور شد: کمیسیون قضایی مجلس اعتقاد دارد که باید جمعیت زندان‌ها به صورت قانونی کاهش پیدا کند، در کمیته حقوقی و قضایی به این نتیجه رسیدیم که زندان راه‌حل مناسبی برای دریافت مهریه نبوده است، براساس این طرح حدود 1300 نفر زندانی مهریه به دستور رییس قوه قضاییه آزاد خواهند شد. سخنگوی کمیسیون قضایی به خانه ملت گفت: گاهی بانوان به مهریه به عنوان پشتوانه مالی نگاه کرده و حتی دربرخی موارد از مهریه به عنوان حقی برای طلاق گرفتن استفاده می‌کند؛ در این بین اگر شخص تمایلی به جدایی و طلاق نداشته باشد با تهدید به حبس در مقابل پرداختن نکردن مهریه از طرف همسر خود مواجه می‌شود. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس یادآور شد: عده‌ای معتقد هستند تصویب حبس‌زدایی زندانیان مهریه به ضرر بانوان است؛ چرا که مردان، زنان را مجبور به بسوز و بساز می‌کنند حتی در بدترین شرایط، در این میان‌بندی به ماده 1130 قانون مدنی اضافه شد، زوجه می‌تواند در مواردی که ادامه زندگی زناشویی، را در وضعیت عسر و حرج قرار ‌دهد و از همسر خود طلاق بگیرد بر مبنای بند الحاقی اگر زندگی زوجین با اکراه باشد و طرفین علاوه بر اینکه تمایلی برای زندگی باهم نداشته باشند، دادگاه حکم به جدایی طرفین صادر نماید. نماینده مردم در مجلس دهم گفت: براساس تصمیمات گرفته شده برای حبس‌زدایی مهریه این موضوع در کمیسیون قضایی مجلس مورد بررسی قرار گرفته و روزهای آینده در صحن علنی مجلس مورد تایید قرار می‌گیرد.

نوروزی عنوان کرد: سوءاستفاده از مهریه توسط تعدادی از زنان به قدری افزایش یافته که از آن به عنوان یک اهرم فشار برای طلاق گرفتن استفاده می‌کنند؛ اگر قانون حبس از مهریه برداشته شود پیش‌بینی می‌شود، ازدواج‌هایی با مهریه پایین صورت گرفته و زندگی‌هایی که با مهریه‌های هزار و ۲هزار سکه‌ای که بیشتر براساس احساسات شکل می‌گیرد کاهش یابد، با توجه به این طرح حتما طلاق در جامعه سیر نزولی خواهد داشت.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: مبحث مهریه به عنوان یک اصل حقوقی است و بحث کیفری نداشته و اگر زوجه توانایی پرداخت مهریه همسر خود را داشته باشد باید این هدیه را حین عقد یا در ادامه زندگی به همسر خود پرداخت کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران