شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده از کاهش زمان گفت‌وگوی اعضای خانواده انتقاد کرد و گفت: مدت زمان گفت‌وگوی اعضای خانواده از دو ساعت طی ٢٠ سال گذشته به٢٠ دقیقه رسیده است.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده از کاهش زمان گفت‌وگوی اعضای خانواده انتقاد کرد و گفت: مدت زمان گفت‌وگوی اعضای خانواده از دو ساعت طی ٢٠ سال گذشته به٢٠ دقیقه رسیده است.

معصومه ابتکار در همایش روز ملی ازدواج با تاکید بر اینکه انتخاب خوب، ازدواج ساده را رقم می‌زند، افزود: باید برای انتخاب‌های خوب جوانان و افزایش عزت نفس آنان تلاش کنیم و از فشار و اجبار بپرهیزیم چرا که در این صورت نتیجه‌ای جز واگرایی ندارد.

او با بیان اینکه ازدواج امری است که سلامت آحاد جامعه را تضمین می‌کند ادامه داد: بر همین اساس باید بنای درستی را در این زمینه در جامعه با دانش روز، تجربیات جامعه خود و با نگاهی به عبرت‌هایی که تجربه جهانی در این زمینه داشته است، پایه‌گذاری کنیم. باید برای انتخاب‌های خوب جوانان، افزایش عزت نفس آنان و کرامتی که خداوند به همه انسان‌ها عطا کرده و هیچ کس حق ندارد از انسان‌ها بگیرد، تلاش کنیم.

معاون رییس‌جمهور با اشاره به اینکه باید سعی کنیم جامعه را برای انتخاب‌های خوب به دور از فشار و اجبار آماده کنیم، ادامه داد: این امر نتیجه‌ای جز واگرایی ندارد. وی با تاکید بر اینکه باید ترویج فرهنگ ازدواج بر مبنای مفاهیم قرآنی صورت گیرد، گفت: تلاش برای ازدواج ساده و ایجاد زمینه برای مهربانی مفصل یکی از روش‌های مناسب برای ترویج فرهنگ ازدواج است.معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده ضمن تشریح ماموریت‌های معاونت امور زنان و خانواده در زمینه ازدواج وخانواده نیز توضیح داد: با همراهی وزارت ورزش و جوانان در قالب بندهای کلی سیاست‌های حوزه خانواده و بر مبنای ماده ۱۰۲ قانون برنامه ششم و سیاست‌های اختصاصی که رییس‌جمهور در موضوع خانواده ابلاغ کرد، ماموریتهایی که مهم‌ترین آن سیاست‌گذاری کلان و ایجاد جریان قوی اجتماعی برای خانواده است، تعریف شده است. ابتکار با بیان اینکه با تشکیل ستاد ملی زن و خانواده مصوبات حایز اهمیتی در ارتباط با موضوع ازدواج انجام گرفته است، گفت: این مصوبات به شکل ابلاغیه در قالب، آموزش‌های قبل حین و بعد از ازدواج به دستگاه‌های مسوول محول شده است. اصلاحاتی در سیاست‌های ازدواج انجام گرفته به‌طوری‌که ساعات آموزش و مشاوره افزایش یافته است.

به گفته وی وزارت بهداشت و ورزش و دیگر دستگاه‌های مرتبط نیز برای بهبود آموزش‌های بهداشتی و روانشناختی و مهارت آموزی اقداماتی را آغاز کرده‌اند. به‌طوری‌که این آموزش‌ها بر اساس مصوبات عنوان شده الزامی شده است. ابتکار با بیان اینکه برگزاری آموزش‌هایی در حوزه سبک زندگی اهمیت زیادی دارد، ادامه داد: تقاضای من از دستگاه‌های مسوول جدی گرفتن این آموزش‌ها است و نباید بحث شعاری و تشریفاتی تبلیغاتی در این زمینه شود. همچنین طرح گفت‌وگوی ملی خانواده و گفت‌وگوی بین نسلی را از برنامه‌های مبتنی بر سیاست‌های ابلاغی به منظور ترویج فرهنگ ازدواج به بهبود شرایط خانواده در کشور است که مرحله اول این طرح ملی در ۳۱ استان کشور به سرانجام رسیده و توانستیم مشکلات خانواده‌ها را به فراخور شرایط هر منطقه احصاء کنیم.وی با بیان اینکه مساله مشترک در تمامی پیمایش‌ها اختلال ارتباطی بین اعضای خانواده بوده که از لحاظ کیفیت و کمیت به‌شدت دچار مشکل است، تصریح کرد: فرصت ارتباطی خانواده‌ها از حداقل ۲ ساعت گفت‌وگو طی ۲۰ سال گذشته به ۲۰ دقیقه و از حداقل ۱۵۰۰ کلمه در روز به ۴۰۰ کلمه کاهش یافته است. به همین دلیل زمان و فرصت برای گفت‌وگو در کنار مفاهمه و درک متقابل عاطفی و با آرامش و آسایش خانواده باید مدنظر قرار گیرد.او آموزش و مهارت‌های زندگی به ویژه مهارت ارتباطی را هدف طرح ملی گفت‌وگوی خانواده عنوان کرد وگفت: در این زمینه آموزش و پرورش با ما همراهی مناسبی داشته و دوره مهارت آموزی فردی بر اساس آن تدوین شده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران